Oktay İsminin Anlamı

oktay-isminin-anlami-95151

Oktay İsminin Anlamı

Çocuğu yaşam boyu tanımlayacak olan kelimeyi yani ismi seçer iken özenli ve dikkatli olunmalıdır. Çocukları kendileri için çok özel olan aileler onun için seçecekleri ismin de özel olması ve farklı hissettirmesi için arayışlara yönelmektedir.

Fakat anlam açısından yüklü, kültürel özelliklere göre farklı ve sıra dışı olan isimler; çocuğun etiketlenmesi, ayırt edilmesi ve sınıflandırılmasına neden olarak, kendi benliğinin ötesine geçip sorun olabilmektedir.

Bu nedenle ailelerin kendi siyasi, ideolojik, popüler beğenilerinde dikkatli olmaları ve isim koyarken sonuçlarını enine boyuna düşünmeleri gerekmektedir. Kendilerine güzel gelen, farklı ve anlamlı buldukları isim, toplumsal ve kültürel atmosfer değiştiğinde çocuk için yüklü olabilmektedir.

Aşırı anlam yüklenmiş isimler ya da ailelerin kendi beğenileri yerine çocuğu merkez alarak düşünmek oldukça önemlidir. Kısacası kendiniz için değil çocuk için isim seçmeniz gerekmektedir.

Gelişen modern çağla beraber anne ve babalar farklı, güzel kültürel yapıya ayak uyduran isim arayışına girerler. Bu bağlamda erkek bebek bekleyen ailelere örnek isim vermek gerekir ise; Oktay tam yerinde olacaktır.

Oktay isminde karar kılan aileler “Oktay isminin anlamı nedir?” gibi soruları merak edip araştırma içerisine düşerler. Oktay ismi ok gibi hızlı ve çevik manalarına gelir. Aynı zamanda ok gibi kendi yolunda ilerleyen, dürüst ve yalansız insanlar için de bu isim övgü sözcüğü olarak kullanılmaktadır.

Bir diğer merak edilen soru ise; “Oktay ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusudur. Oktay ismi Kuran’da geçmemektedir ancak kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu sebeple kullanılması caizdir.

Oktay isminin kuranda geçip geçmemesi ve Okan isminin anlamı dışında bu ismin karakter analizi de aileler açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu isme sahip kişiler; mistik konulara ilgililerdir ve gelişmiş bir sezgi dünyaları vardır.

Cesur ve atak bir yapıya sahiplerdir. Her konuda bir fikirleri vardır. Başkalarının fikirleri doğrultusunda hareket etmeye çok eğilimlidirler. İçe kapanık ve çabuk yönetilebilen bir yapıya sahiplik yaparlar.

Maceraperestlerdir ve hayal kırıklığına uğramaktan hiç ama hiç hoşlanmazlar. Denemekten ise hiç vazgeçdikleri görülmemistir. Mantıklı yapıları sayesinde herkesin takdirini ve saygısını üstün şekilde kazanırlar.

Oktay ismi ülkemizde popüler olarak sıklıkla kullanılan isimler arasında yer alır. Kullanım oranına kısaca değinmek gerekirse; ülkemizde en çok kullanılan erkek isimleri olarak 166. sırada gelmektedir. Türkiye’de bu adı taşıyan 96950 kişi bulunmaktadır. 

Ayrıca Oktay ismine sahip ünlüler de bulunmaktadır. Bu ünlülere örnek vermek gerekir ise; Oktay Kaynarca, Oktay Sinanoğlu ve Oktay Çubuk örnek olarak verilebilmektedir. 

Merak edenler için Oktay isminin harf analizi yapılacak olursa; O harfi utangaçlığı ve duygusallığı, K harfi yükselecek başarılı bir kişiliği, T harfi ketum bir karakteri, A harfi gururlu ve lider bir kişiliği, Y harfi aşka önem veren ve geçmişini asla unutamayan bir yapıyı simgeler.

Bu isim kullanılmadan evvel özellikle, Oktay isminin analizi nedir gibi sorular çoğu aile için ilk araştırma konusu olmaktadır. İnternet ortamında yeterince araştırma avantajına sahip olan ebeveynler bu analizlerin sonucununa göre, evlatlarına isim seçmektedirler. 

Oktay ismi ile benzerlik gösteren bazı isimlere değinmek gerekirse bunlar; Oktan, Oktuğ, Oktunç ve Oktar’dır. Oktay ismini düşünen aileler bu isimleride değerlendirip, karar vermektedirler.

Sıklıkla kullanılan Oktay isminin gelenek ve göreneklerimizde yeri oldukça köklü olup, sağlam bir yere sahiptir. Çünkü kulakların baya alışık olduğu bu isim, çoğu kişi tarafından kullanılarak geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş önemli isimler arasında bulunmaktadır. 

Oktay ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Oktay ismini kullanan 53.802 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Oktay ismini kullanan 11.453 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Oktay ismini kullanan 3.806 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Oktay ismini kullanan 3.526 kişi bulunmaktadır.

Oktay isminin Türkiye sıralaması

Oktay en çok kullanılan 319. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 153. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Oktay isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Oktay isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Oktay isminin Harf Analizi

Kişiye Oktay ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Oktay İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Oktay ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Oktay isminin anlamını gözden geçirin!

Oktay İsminin Numerolojisi

Oktay isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

O: on sekiz
K: on dört
T: yirmi dört
A: bir
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 85

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap