Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir

Öksürük özellikle kış aylarında soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle genellikle soğuk algınlıklarında sıvı tüketimine önem verilmekted..

Öksürük özellikle kış aylarında soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle genellikle soğuk algınlıklarında sıvı tüketimine önem verilmektedir. Boğazınızı yumuşatmak öksürüğünüzün hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle öksürük tedavisinde öksürüğe iyi gelecek çayların tüketilmesi faydalı olacaktır.

Zencefil çayının faydaları

Zencefil çayı özellikle kış aylarında soğuk algınlığı yaşayan kişiler için önerilmektedir. İçimi kolay tadı ve kokusu hoş olan bu bitki çayı kısa sürede öksürük sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Zencefili toz halinde kullanabileceğiniz gibi taze olarak da tüketebilirsiniz. Özellikle bal ve zencefil boğaz ağrılarında ve öksürük sorunlarında oldukça etkilidir.

Adaçayının faydaları

Adaçayı pek çok hastalığa iyi gelebilmektedir. Öksürük için bir kaç dal adaçayını sıcak su içerisine ıslayıp 10 dakika kadar demledikten sonra sıcak ya da ılık olarak tüketebilirsiniz. Adaçayı özellikle ağrılara da iyi gelmektedir.

Yeşilçayın faydaları

Yeşilçay özellikle günlük olarak da tüketilmesi gereken çaylar arasında yer almaktadır. Yeşilçayın metabolizmayı hızlı çalıştırdığı bilinmektedir. Hızlı çalışan bir metabolizma da bağırsaklar da iyi çalışacağından dolayı mikropların vücudunuzdan atılması yeşilçay ile çok daha kolay olacaktır. Yeşilçay ile öksürük için buhar olarak da kullanabilirsiniz. Hoş bir kokusu olan yeşilçay kullanımı oldukça kolaydır.

Ekinezya çayı faydaları

Ekinezya özellikle akciğer rahatsızlıklarında kullanılan bir bitkidir. İltihaba karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ekinezya çayı limon ile tercih edilebilir. Dilerseniz bal da kullanabilirsiniz. Bitki çaylarında şeker kullanılması doğru bulunmamaktadır. Hafif acımsı olan bitkiler için bir miktar bal kullanılabilir. Bal öksürük için oldukça etkili bir besin olduğu için bu çay ile birlikte kullanılması önerilmektedir.

Meyankökü çayı faydaları

Meyankökü özellikle vücudun kendini dinç hissetmesi için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Çok daha etkili çözümler için bir miktar meyan kökünü zencefil, zerdeçal gibi diğer köklü bitkiler ile birlikte tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap