Ökse Otunun Zararları

okse-otunun-zararlari-87112

Özellikle son zamanlarda doğal ilaçlara ilgi giderek artmaktadır. Kullanılan ilaçların doğal olmasını herkes ister çünkü diğer ilaçların içerisindeki kimyasall..

Özellikle son zamanlarda doğal ilaçlara ilgi giderek artmaktadır. Kullanılan ilaçların doğal olmasını herkes ister çünkü diğer ilaçların içerisindeki kimyasallar bir hastalığı geçiriyorsa diğer hastalığa neden olmaktadır.

Bu nedenle doğal olan her şey her zaman en iyisidir. Birçok çeşitte olan bitki ve otların ilaç içlerinde kullanıldığını biliyoruz fakat bu doğal bitki ve otlar bilinçsizce kullanıldığında çok büyük sağlık problemleri oluşturabilir.

Ökse otu da bunlardan biridir bu bitki birçok şeye faydalı olduğu gibi bilinçsiz kullanıldığında da büyük zararlar vermektedir. Öncelikle ökse otunun faydalarından bahsedelim bu bitki genelde hormon dengesizliğine karşı çok kullanılır.

Bunun yanı sıra kalp krizi riski olanlar için önerilir. Ayrıca atardamar sertleşmesi için kullanılmaktadır tansiyon problemleri olanlar için çok iyi gelmektedir. Çünkü bu bitki tansiyonu ne düşürür nede yükseltir tansiyonu dengeleyerek bir ayarda kalmasını sağlar bu mucize bitki aynı zamanda merhem olarak ta kullanılır çıban içerisindeki iltihabı en kısa sürede dışarı atmasına yardımcı olur.

Bunun dışında romatizma ağrılarına çok iyi gelmektedir. Aşırı derecede romatizma ağrısı çeken birinin ökse otunu mutlaka kullanması gerek bu bitki en kısa sürede tedaviyi olumlu sonuçlandıran bir bitkidir.

Doğru kullanıldığında derdinize derman olacağına emin olabilirsiniz. Bu saydıklarımız ökse otunun yararları peki bu otun zararları nelerdir. Ökse otunun zararları bu bitki bilinçsizce kullanıldığında birçok sağlık problemine yol açabilir öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ökse otunun meyveleri zehirlidir.

Bu meyveleri bilinçli bir şekilde tüketmek gereklidir ve dahili olarak vücuda girmemesi gereklidir. Ökse otunun meyvesi beyaz yapışkan ve kaygansı bir bitkidir tıpkı cama benzer bu masum görünen meyveyi yediğinizde zehirlenme olasılığınız çok yüksektir. Bu meyvelerden kuşlarda oldukça fazla tüketir fakat kuşlar için bir tehlike teşkil etmez.

Ökse otundan faydalanmak istiyorsanız yapraklarından ve sapından yararlanabilirsiniz. Meyvesini yemediğiniz sürece sapı ve yaprakları zarar vermez örneğin sapını kaynatıp suyunu içebilirsiniz.

Bu sağlınız için çok faydalıdır dilerseniz yapraklarıyla sapını aynı ayda kaynatın ve için romatizma ağrılarınızın hızla azaldığını göreceksiniz. Ökse otunun yapraklarını kurutup kış aylarında çay demler gibi demleyip tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol