Okan İsminin Anlamı

okan-isminin-anlami-69415

Okan İsminin Anlamı

Bebek müjdesini alan aileler, bu güzel haberden hemen sonra isim bulma arayışına girmektedirler. Çünkü her anne ve baba için evlatları çok değerlidir. Bu yüzden seçecekleri ismin eşsiz ve benzersiz, güzel anlamlı olmasını isterler. 

Doğacak evlatlarına bakmakla yükümlü olan anne ve babalar aynı zamanda çocuklarına anlamlı isim verme konusu ile alakalı da yükümlüdürler.

Erkek bebek heyecanı yaşayan aileler, geçmişten günümüze kadar sıklıkla kullanılan Okan ismini birbirinden değerli anlamları sebebiyle tercih etmektedir. Bu bağlamda “Okan isminin anlamı nedir?” sorusu Okan ismini erkek bebeklerine vermeyi düşünen ebeveynlerin kafasında soru işareti uyandırarak, sık sık merak edilip araştırılmaktadır.

Okan ismi Türkçe kökenli olup, sağlam ve sağlıklı anlamlarına gelmektedir. Bununla beraber yiğit erler için kullanılan bir tür sıfattır. Birden fazla anlamı bulunan Okan İsminin yardımsever ve iyiliksever anlamları bulunmaktadır. Ayrıca temiz yürekli olan erkekler için de Okan ismi sıfat olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra “Okan ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusu bu ismi seçen aileler için en önemli soruların başında gelmektedir. Okan ismi Kuran’ı Kerim’de geçmemektedir fakat bu durum kullanılmasına engel bir durum olmamakla beraber, kullanılması caizdir.

Aileler tarafından Okan isminin anlamı dışında bu ismin karakter analizi de merak edilmektedir. Son yıllarda isimlerden karakter analizi yapılması oldukça yaygın bir durumdur ve uzun araştırmalar sonucunda meydana gelen bu analizlerin yanılma payı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Okan ismini taşıyan kişiler mistik konulara oldukça ilgili ve gelişmiş bir sezgi dünyasına sahip olan kişilerdir. Cesur ve atak bir kişilikleri bulunur. Her konu hakkında mutlaka bir fikirleri vardır ve tüm kitleleri peşinden sürükleyebilme özellikleri bulunmaktadır.

Maceraperestlerdir ve hayal kırıklığına uğramaktan hiç hoşlanmazlar. Bununla beraber denemekten asla vazgeçmezler. Oldukça akıllı ve yetenekli kişiliklerdir. Ancak duygusallığın kurbanı olmaya da çok yatkındırlar. Kurnaz yapılarına rağmen, çabuk aşık olarak  kandırılabilirler.

Okan ismi geçmiş zamanlardan günümüze kadar sıklıkla kullanılan, popüler isimler arasında yer almaktadır. Türkiye’de Okan ismi 176.sırada gelmektedir ve toplam 57.448 kişi tarafından kullanılmaktadır.

Karakter analizinde olduğu gibi isimlerin harf analizi de yapılmakta ve büyük ilgi uyandırmaktadır. Okan isminde yer alan O harfi gizemli, utangaç ve duygusal bir kişiliği, K harfi yükselen bir kişiliği, A harfi lider olma isteğini ve gururlu bir yapıyı, N harfi de sağduyulu bir cesareti temsil etmektedir.

Okan ismini taşıyan birçok ünlü de bulunmaktadır. Okan ismine sahip ünlüler için ünlü komedyen Okan Bayülgen, Okan Yalabık ve Okan Çabalar örnek olarak gösterilebilmektedir.

Profesyonel kişiler tarafından Okan isminin analizi yapıldığında bu ismi taşıyan kişilerin gururlu, sağduyulu, lider vasıflı ve duygusal kişiler olduğu söylenmektedir.

Okan ismine benzeyen isimler için Tunakan, Cankan, Alpkan, Emirkan ve Birkan örnek verilebilir. Okan isminde kararsız kalan aileler, bu alternatif isimleri de gözden geçirerek bebeklerine verebilirler.

Okan isminin gelenek ve göreneklerimizde yeri çok ayrıdır. Sade oluşu ve birbirinden farklı değerli anlamlar barındırıyor olması sebebiyle birçok aile tarafından bu erkek ismi tercih edilmektedir. Geçmiş çağlardan şimdiki günümüze kadar değerini koruyarak gelmiş olan bu kıymetli ismin caiz olması ailelerin içini rahatlatarak, tercih edilmesini sağlamaktadır.

Söylerken kulakta yarattığı hoş tını ve birbirinden harika anlamları ile akılları çelen Okan ismi geçen yıllara rağmen hâlâ popülerliğini koruyan isimler kategorisinde yer almaktadır. Karakter analizi gayet başarılı sonuçlanan bu ismin kullanıcısı, ülkemizde oldukça fazladır.

okan-isminin-anlami-69415
Okan İsminin Anlamı

Okan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sağlam, Sağlıklı, Er; Temiz Yürekli Yiğit, Özger; İyilikçi; Yardımsever
  • 2 – Öğrenme, anlayışlı, anlama
  • 3 – Oğuz, tanrı

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Okan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Okan ismini kullanan 57.449 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Okan ismini kullanan 12.579 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Okan ismini kullanan 4.184 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Okan ismini kullanan 4.382 kişi bulunmaktadır.

Okan isminin Türkiye sıralaması

Okan en çok kullanılan 298. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 144. isimdir.

Okan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Okan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Okan isminin Harf Analizi

Kişiye Okan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Okan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Okan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Okan isminin anlamını gözden geçirin!

Okan İsminin Numerolojisi

Okan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

O: on sekiz
K: on dört
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap