Öğretmenler Günü'nün Önemi

Öğretmenler günü, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün eğitimcller için önemli gündür. 24 Kasım tarihi ise çok eski yıllara dayanır.

Her yıl kasım ayının 24’ünde kutlanan ve tüm öğretmenlerin değerini anlatan bu anlamlı günün önemi oldukça fazladır. 

Başöğretmen Atatürk tarafından ilan edilen öğretmenler günü hayatını mesleğine adamış ve milleti için her durumu göz önüne alan öğretmenlere teşekkür ve minnettar edilir. 1928 yılında Atatürk’ün mekteplerde başöğretmenliği kabul etmesi ile kutlanmaya başlanmıştır.

 Başöğretmen Atatürk tarafından ilan edilen öğretmenler günü ilk kez 1981 yılında kutlanmıştır. Bu yılda kutlanmasının önemi ise Atatürk’ün doğumunun 100. senesi olmasıdır. Bu değerli günde öğretmenlerimize sevgimizi ve verdiğimiz değeri göstermemiz gerekir.

Bütün öğrencilerini kendi evladı gibi gören, devleti ve milleti adına hayatlarını ortaya koyan öğretmenlerimize her zaman gereken saygıyı göstermemiz gerekir.

Atatürk’ün Başöğretmenliğinin Önemi Nedir?

Mustafa Kemal Atatürk tarafından  29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte Türk toplumunda gelişmeler ve ilerlemeler ortaya çıktı. Başöğretmen Atatürk birçok alanda yenilik yaparken harf inkılabı da bunlar arasındadır.

Millet mekteplerinin açılması ile öğretmenler günü de ilan edildi. Atatürk’ün başöğretmenliği de millet mekteplerinin açılması ile unvana kavuşmuştur. Ülkedeki okuryazar seviyesinin artması ve cahiliyetin önüne geçilmesi için yeni  alfabe öğretilmiştir. Türk harflerinin öğretilmesi için de Millet mekteplerinin açılması gerekli olmuştur.

24 Kasım 1928 yılında Millet mektepleri açıldı ve Atatürk’ün başöğretmenliği unvanı verildi. Önemli yeniliklerin arasında olan harf inkılabı ve mekteplerin açılması Atatürk sayesinde gerçekleştirilerek Türk halkına büyük katkı sağlanmıştır.

Öğretmenler Günü Nedir?

24 Kasım 1928 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Millet Mekteplerinin açılması ile öğretmenler günü de ilan edilmiştir.

 Atatürk’ün başöğretmenliği de bu yeniliğin gerçekleşmesi ile olmuştur. 1981 yılında kutlanmaya başlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü her yıl düzenli olarak aynı tarihte kutlanıyor. Bu tarihin önemi ise öğretmenlerin hayatlarını öğrencilerine yeni bilgiler aktarması için adamış olmaları oluyor.

Başöğretmen Atatürk sayesinde öğretmenlerimizin bizler için en değerli varlıklar arasında olmalarını anlıyoruz. Bu değerli günde tüm öğretmenlerimizi sevip saygı göstermek gerekir. Onları mutlu edecek hediye ve sözler ile kendilerinin milletimiz için ne kadar değerli olduklarını iletebiliriz. 

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Neler Yapılır?

1 Ocak 1929 tarihinde Millet Mekteplerinin resmi açılışı gerçekleşmiştir. 1928 tarihinde öğretmenler günü ilan edilmiş ve 1981 yılında kutlanmaya başlanmıştır. 24 Kasım Öğretmenler Günü okullarda da kutlanmaya devam etmektedir. Çeşitli programlar düzenlenerek kutlanan bu önemli günde öğrenciler hediye ve şiirler ile bu özel günü kutlarlar.

İnsan topluluğunun gelişmesi, zihniyetli olması, cahiliyetin olmaması için tüm bilgileri milletine aktaran kişiler öğretmenlerdir. Kadın ve erkek tüm vatandaşların öğretmen olabilmesi Atatürk zamanında ortaya koyulmuştur.

Millet mekteplerinde 16-30 yaş arası tüm vatandaşlar için okuma ve yazma görmek zorunlu olarak çıkarılmıştır. Böylelikle 24 Kasım Öğretmenler Günü geçmişinde ise Atatürk bu kurumlarda genel başkan olarak görev üstlenmiştir. 

Türkiye’ de Öğretmenler Gününün Önemi 

Öğretmenler hayatımızda en önemli bilgileri bize aktaran kutsal kişilerdir. Türkiye’de Öğretmenler Günü de 24 Kasım tarihinde kutlanır. Öğretmenlerin Türk milletine verdiği değeri ve önemi kutlamak da en değerli olaylardan biridir.

Bizler için hayatını adamış olan ve her zaman bilgilerini bizlere aktaran öğretmenler, ilk eğitimlerimizi de aldığımız kişilerdir. Türkiye’de Öğretmenler Günü en değer verilen günlerden biridir. Öğretmenler gününün 1981 yılında kutlanmaya başlanması ile birlikte her yıl Türkiye’de de kutlanmaya başlanmıştır.

Öğretmenler her zaman halkının arkasında duran ve çocuklara yalnızca alfabeyi öğreten değil tüm bilgilerini aktaran bireylerdir. Bu nedenle onların bizler için kutsal kişiler olduğunu dile getirmek ve onları mutlu etmemiz gerekir.

Türkiye’de Öğretmenler Günü Hangi Tarihte Kutlanmaya Başlanmıştır?

Öğretmenler Günü’nün en iyi şekilde kutlandığı yerlerden biri de ülkemizdir. Ülkemizde her 24 Kasım’da Öğretmenler Günü kutlanır. Türkiye’de Öğretmenler Günü kutlanmaya başlandığı tarih 1981 yılına dayanır. Millet mekteplerinin açılması ile ilan edilen öğretmenler günü 1981 yılında kutlanmaya başlandığından itibaren ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır.

 Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk 24 Kasım 1928 yılında Millet mekteplerinde başöğretmenlik görevini üstlenmiş ve bu kurumlarda genel başkanlık görevini de üstlenmiştir. Hayatımızda birçok yeniliğin başında Mustafa Kemal Atatürk yer alır.

Türk milletinin kahramanı da bizlere bu özel günü hediye etmiştir. Her yıl Kasım ayının 24’ü geldiği zaman öğretmenlerimiz için hediyeler ve güzel sözler düzenlenir. Böylelikle kendilerini ne kadar değerli olduklarını hissettiririz.

Başöğretmen Mustafa Kemal’in 24 Kasım Öğretmenler Gününü İlan Etmesi

Hayatımızda en değerli varlıklar arasında yer alan öğretmenlerimizin günü her yıl 24 Kasım’da kutlanır. Bu özel günü ilan eden Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk Millet mekteplerinde başöğretmenlik yapmıştır.

Türk milletine verdiği önemi de bu olaylardan görmüş oluyoruz. Harf inkılabı ile Türk milleti için okuma ve yazma zorunluluğu getirilmiştir. Harf inkılabı ile gerçekleşen Millet mekteplerinin açılması ile Öğretmenler Günü de ilan edilmiştir.

Öğretmenler Günü’nde Düzenlenen Etkinlikler Nelerdir?

Ülkemizde 24 Kasım tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü okullarda kutlanıyor. Öğrenciler tarafından öğretmenleri için alınan hediyeler taktim edilirken bu özel günü şiirler ve yazılar ile tören şeklinde düzenlenebiliyor. 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk tarafından 24 Kasım 1928 tarihinde ilan edilen bu özel gün 1981 yılından itibaren ülkemizde kutlanıyor. Öğrencilerin kendi yazdıkları şiir, akrostişler de okunuyor. Okul çapında düzenlenen tüm bu etkinlikler sayesinde öğretmenler ne kadar değerli olduklarını ve kutsal bir görev yaptıklarını yeniden anlamış oluyorlar.

Bu özel günlerde sizler de öğretmenlerime hediyeler taktim edebilirsiniz. Öğretmenler bizleri geleceğe en bilgili şekilde yetiştiren ve ailemizden sonra gelen en değerli kişilerdir bunları da onlara hissettirmemiz gerekir.Formun ÜstüFormun Altı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap