Novalgin Nedir Ve Ne İçin Kullanılır? Olası Yan Etkileri

Novalgin endikasyon bilgisinden bahsedecek olursak, metamizol ve dipiron maddelerinden oluşan novalgin, ağrı kesici, ateş düşürücü ve kasılmalar için kullanılan bir ilaçtır.  Romatizma, kireçlenme, böbrekte taş veya kum dökme durumlarında, gut, varis, siyatiğe bağlı ağrılar, fıtık, kemiklerde kırık ağrısı, soğuk algınlığı, enfeksiyon, yüksek ateş, kadınlarda regl sancıları, migren, diş apsesi, kramplar, doku ezilmesi gibi durumlarda doktorlar tarafından tavsiye edilebilir. 

Ameliyat sonrasında oluşan ağrılar, böbrek ağrılar, idrar yolları ve safra yollarındaki ağrılar, mide ve bağırsak kanallarındaki ağrılar ve tümör ağrıları için kullanılır. Travma sonrası orta veya şiddetli ağrılarda spazmları tedavi etmek için hastalara novalgin vermek tercih edilebilir. 

Hafif ağrılarda novalgin kullanımı önerilmez, genellikle şiddetli ağrılarda kullanılan bir ağrı kesicidir. Buna ek olarak, anti-enflamatuar ve spazmolitik özellikler taşır. Aniden başlayan şiddetli ağrıları keserek, vücudun gevşemesini sağlar ve kasılmaları yok eder. Novalgin ampül kas ya da toplardamar içerisinde uygulanır bu yöntem çok şiddetli ağrılarda kullanılır.

Novalgin Kullanım Dozları

Novalgin kullanım dozu da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yaşa ve sağlık durumuna göre kullanacağınız doz miktarı değişir. İstenen etkiye de bağlı olarak değişen novalgin kullanım dozu, genellikle yetişkenlerde normal vücut ağırlığının 8 ila 16 mg/ kg’ı arasındadır.

Ağızdan alınır ve süratle analijezik etki gerekiyorsa, ağız veya rektal uygulamanın endike olmadığı durumlarda intravenöz veya intramüsküler uygulamalar öneriliyor.

 • 15 yaşından büyük yetişkinler için tek seferde 1 veya 2 tablet önerilir ve günde en fazla 4 kere kullanılabilir.
 • 9 ila 11 yaş arasındaki çocuklarda novalgin kullanım dozu ise, yarım tablet önerilir ve yine günde en azla 4 kere kullanılır.
 • 12 ila 14 yaş arasındaki çocuklara tek seferde yarım veya 1 tablet verilebilir ve yine aynı şekilde günde 4 defadan fazla kullanılmamalıdır.

Çocuklarda ise ateşi tedavi etmek için kullanılan Novalgin, doktorların tavsiyesine göre 10 mg/kg vücut ağırlığı olarak belirtilir.

Novalgin’in ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği, ilacı aldıktan yaklaşık 30 ile 60 dakika sonra etkisini gösterir. Doktorlar hipotansiyon riskinden dolayı 1 gramdan fazla parenteral novalgin kullanım dozu seviyesini kontrol ederler.

Ayrıca şeker hastalarının şurup Novalgin yerine tablet veya damla şeklinde olanı almasını öneriyor. Böbrek ve karaciğer yetmezliği hastalığı olan insanlar için ise yüksek dozlar tehlikeli olabilir.

Kontrendikasyonlardan bahsedecek olursak, şu durumlarda kullanım kesilmelidir:

Pirazonlara karşı duyarlı olunması
Akut veya kronik böbrek, karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklarda
Aktif duodenum ülseri
Hamile ve emziren anneler
Kalp yetmezliği
Kan diskrazisi

Ayrıca, Novalgin kullanan hastaların doktorları tarafından  hematolojik olarak kontrol edilmesi gerekir.

Novalgin

Novalgin Yan Etkileri Nedir?

Novalgin yan etkileri çok olmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir ilaçtır.  İçeriğinde bulunan metamizol ve dipiron, toksik etkileri dolayısıyla agranülositoz riski sebebiyle birçok ülkede kullanılması yasaklanmış olan bir ilaçtır. Ciddi aşırı duyarlılık reaksiyonları ile sonuçlandığını görüyoruz. Novalgin yan etkileri şunlardır;

Agranülosiyoz: çok yaygın değildir fakat ciddi ve bazı zamanlarda geri dönüşü olmayan bir yan etkidir. Kök nedeni bilinmese de immünolojik bir reaksiyon olarak bilinir.

Şok: Başka bir duyarlılık reaksiyonu da şoktur. Belirtileri arasında kaşıntı, soğuk ter, mide bulantısı, nefes darlığı ve cilt renginin değişmesi vardır. Ayrıca uyuşukluk da bu reaksiyonun bir belirtisi olabilir.

Novalgin yan etkileri insan hayatını riske atacak kadar ciddidir ve hemen tedavinin durdurulması gerekir. Acil tıbbi yardım gerektirebilir.

Bu yan etkiler dışında, oküler mukoza zarlarında ve nazoffaringeal bölgede ciltte aşırı duyarlılık görülebilir. Ayrıca lökopeni, trombositopeni ve hemolitik anemi de novalgin yan etkileri arasında sayılabilir.

Novalgin Ne İşe Yarar

Novalgin Ne İşe Yarar konusuna gelecek olursak, içeriğindeki metamizol, gastrointestinal ve uterus düz kasının gevşemesini azaltmaya yardımcı olur. Karaciğer de Novalgin’i hızlıca metabolize ediyor bu yüzden idrarla kolayca atılabilir. Aynı gruptaki diğer ilaçlar gibi novalgin de, dipiron veya metamizol, siklo-oksijenazın etkisini inhibe ederek etki eder. Bu yüzden ağrı kesici ve antipiretik özellikler göstererek prostaglandin sentezini inhibe eder.

Novalgin Ne İşe Yarar konusunda, metabolitlerin aktif olmasını da sağladığını ve anti-enflamatuar etkisinin yüksek olmasına karşın prostaglandin sentezini inhibe ettiğini söyleyebiliriz.

AEMPS Önerisi

İspanya’daki metamizolün agranülositoz vakalarıyla ilgili durumu, İspanya İlaç ve Tıbbi Cihazlar Ajansı ( AEMPS) tarafından analiz edildi. Bu yüzden, hastaların Novalgin’in reçeteli bir ilaç olduğunu göz önünde bulundurarak kullanmasını öneriyorlar. Sağlık uzmanlarına da bu konuda tavsiye veriyorlar.

Sağlık çalışanlarına, metamizolü en fazla 7 günlük kısa süren tedaviler için kullanmalarını ve sadece onaylanmış önerilerine minimum etkili doza uygun olduğunda kullanmalarını öneriyor.

Ayrıca, daha uzun bir tedavi söz konusuysa kan diferansiyeli de dahil olmak üzere periyodik ve hematolojik değerlendirmelere tabi tutulması gerekir. Bu ilacı değerlendirilemeyen hastalara reçete etmemeleri konusu hakkında uyarılarda bulunuyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bronşiyal astımı olan hastalarda ve özellikle rinosinüzitis polipozisi olanlar
 • Kronik ürtikeri olanlar
 • Alkol intoleransı olanlar yani alkollü içeceklerden az miktarı bile burunda akıntı, lakrimasyon ve yüz kızarıklığına neden olan hastalar.
 • Boya ve koruyucu maddelere karşı intoleransı olan kişiler
 • Daha önce hipotansiyondan dolayı bozulmuş hemodinamiği olan; volüm kaybı ve dehidratasyonu olan hastalar
 • Dolaşım yetmezliği ve yüksek ateşi olan hastalar
 • Metamizol, şiddetli koroner kalp hastalığı olanlar
 • Beynii besleyen kan damaları stenozları olanlar
 • Böbrek veya karaciğer rahatsızlığı olan hastaların yüksek metamizoldan kaçınması gerekir.
 • Lapp laktoz yetmezliği veya glikoz galaktoz malabsorpsiyon hastalığı olan hastalar
 • Nadir olarak kalıtımsal galaktoz intoleransı olanlar
 • Gebe olanlar ( doğumdan sonra kullanılacaksa, kullanımdan 48 saat sonrasına kadar emzirilmemelidir çünkü anne sütüne geçer.)

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol