Norovirüs İnsana Nasıl Bulaşır? Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Norovirüs İnsana Nasıl Bulaşır? Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar? Norovirüs insanlara genellikle ağız yolu ile bulaşır. İshal gibi belirtiler ile kendini gösterir. Ortaya çıkma süresi farklılıklar gösterir.

Norovirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Norovirüs nedir sorusuna cevap arayanların sayısı günden güne artış göstermektedir. Son dönemlerde ortaya çıkan ve salgın bir hastalık olarak seyreden norovirüsün ne olduğu, nasıl bulaştığı, tedavisinin olup olmadığı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Adını sıkça duymaya başladığımız bu hastalık, İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Oradan da tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Bulaşıcı olma özelliği ile insanlar arasında yayılma fırsatı bulmaktadır.

Norovirüs nasıl bir hastalık diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Haftalar boyunca insanların halsiz düşmesinde etkili olan bu virüs, erken tedavi edilmezse bazı organların fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilmektedir. İnsan vücuduna giren virüs burada mide ve bağırsaklara yerleşmektedir. Yerleştikten sonra hızla çoğalarak insan sağlığını tehdit etmektedir.

Norovirüs İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Norovirüs İnsana Nasıl Bulaşır? Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?
Norovirüs İnsana Nasıl Bulaşır? Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Norovirüsün ne olduğunu açıkladıktan sonra norovirüs insanlara nasıl bulaşır sorusu da önem taşımaktadır. Daha çok ağız yolu ve dışkı sebebiyle bulaşma görülmektedir. Kusma da bir diğer bulaşma yöntemidir. Bu virüsün bulaştığı alanlara baktığımızda kalabalık ortamlar karşımıza çıkmaktadır. Özellikle tatil bölgelerinde, hastanelerde, okullarda, aile içinde bulaşma riski daha fazla olmaktadır.

Norovirüsün bulaşmasında etkili faktörler arasında bir diğeri su ve yiyeceklerden kaynaklı olandır. Gerek içme suyu gerekse ortak kullanılan havuzlarda bu virüsün yayılması sıklıkla görülür.

Tüketilen gıda ürünlerinin yeterince temizlenmemesi, sağlıklı besinlerin tercih edilmemesi virüsün bulaşmasında etkin rol oynamaktadır. Norovirüs ısı ve klorlamaya karşı direnç kazanmış bir virüstür. Bundan dolayı da su ve gıda maddelerinden kaynaklı olarak çoğalması daha çok görülmektedir.

Norovirüs Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Norovirüsün nasıl bulaştığı hakkında sizlere bilgi verdik. Bu virüs bulaştıktan sonra belirtilerinin nasıl ve ne kadar süre içerisinde görüldüğü önemlidir.

Belirti görüldükten sonra uzman bir doktordan yardım almak oldukça önem taşımaktadır. Diğer başlığımızda paylaşacağımız norovirüs belirtilerinden herhangi birini gördüğünüzde en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda vardır.

Norovirüsün nasıl bir hastalık olduğunu araştıran kişiler norovirüs belirtileri kaç gün içinde ortaya çıkar sorusuna da cevap aramaktadır. Bu virüs mide ve bağırsaklara tutunup çoğalma gösterir. Belirtileri ise birkaç gün içerisinde görülmeye başlanır.

Hastalığın yayılması insanların bağışıklık sistemleri ile paralellik göstermektedir. Bağışıklığı zayıf olan insanlarda daha çabuk belirti görülürken norovisürün yayılması da o denli kolay olmaktadır.

Norovirüs Belirtileri Nelerdir?

Norovirüs Belirtileri Nelerdir?
Norovirüs Belirtileri Nelerdir?

Norovirüs belirtileri olarak pek çok unsur sayabiliriz. İnsanlar arasında hızla yayılma fırsatı bulan bu virüs, belli başlı belirtiler ile kendini göstermektedir. Aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaştığımız belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bu belirtilerden herhangi biri ile karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeden bir hekime başvurmaları önemlidir. Hızlıca yayılma imkanı bulan norovirüsün başka insanlara da bulaşmaması için erken tedaviye başlamak faydalı olacaktır. Norovirüs belirtileri nelerdir diye merak edenler için şunları sıralayabiliriz:

  • En yaygın belirti olarak ishal
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ateş yükselmesi
  • Şiddetli bir şekilde görülen baş ağrısı

Norovirüs belirtileri görülen kişiler daha çok bağışıklığı düşük insanlar, yaşlılar ve çocuklar olabilmektedir. Bu virüsün yayılmasının ardından vücudun direncinde düşüş yaşanmaktadır. Aynı zamanda vücutta sıvı kaybı ve kiloda düşüşler olmaktadır.

Norovirüsün doğru tedavi edilmesi durumunda vücut fonksiyonları tekrar eski haline gelebilir. Ancak geç kalmadan tedavi olunması büyük önem taşımaktadır.

Norovirüsün Tedavisi Var mıdır?

Norovirüsün Tedavisi Var mıdır?
Norovirüsün Tedavisi Var mıdır?

Norovirüsün belirtilerini okuduktan sonra akla norovirüsün tedavisi var mıdır sorusu gelmektedir. Bu hastalığın bilinen en yaygın tedavisi antibiyotik kullanımıdır. Virüse yakalanan insanların bağışıklıkları böylece güçlendirilmiş olur.

Hastalık esnasında çabuk iyileşmek için antioksidan besinlerin de tüketilmesi önerilmektedir. Hastalığa yakalanan kişilerde sıklıkla görülen kusma ve ishal için ise damar yolundan sıvı verilmesi söz konusu olmaktadır.

Norovirüsten Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Norovirüs insan sağlığını önemli ölçüde etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Bu nedenle virüse yakalanmamak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Siz de  norovirüsten korunmak  için ne yapılmalıdır hususunda araştırma yapıyorsanız aşağıda sıraladığımız yöntemleri uygulayabilir ve sağlıklı kalabilirsiniz.

  • Yapılması gereken ilk şey kişisel temizlik ve bakıma önem vermektir. Temiz giyim, temiz vücut ve sık sık yıkanan eller bu virüsten korunmanızda yardımcı  birer unsurdur.
  • Yaşanılan ev ortamının temiz kalmasına özellikle de lavabo ve banyo gibi ortak kullanım alanlarına temizlik konusunda önem verilmelidir.
  • İçilen suyun ve yenilen gıdaların temiz olmasına özen gösterilmelidir. Sebze ve meyveler temiz ve bol su ile yıkanmalıdır.
  • Kalabalık ortamlarda bulunmak gerekiyorsa hijyene önem verilmelidir. Özellikle eller sık sık dezenfekte edilmelidir.
  • Sağlıklı beslenmek ve temiz, bol su tüketmek bu virüse karşı size bağışıklık kazandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap