Nöropatik Ağrı Neden Olur? Tanısı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Nöropatik Ağrı Neden Olur? Tanısı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Vücuttaki bazı ağrı türleri nöropatik olarak değerlendirilir. Muayene ile tanı konur. Belirtilerden sonra ağrıya göre uygun tedaviye geçilir.

Nöropatik Ağrı Nedir?

Nöropatik ağrı, sinir sisteminin hasar görmesi ile meydana gelen ağrılardır. Sinir sistemi ağrısı da denilebilir. Ağrıyı algılayan ve ileten sinir sistemi, kendi kendine ağrı ortaya çıkarabilir. Bu durumlar bu ağrıları yaşayan kişiler tarafından; karıncalanma, iğne batması, yanma hissi, elektrik çarpması, batma hissi, zonklama gibi şikayetlerle dile getirilir.

Nöropatik Ağrı Sebepleri Nelerdir?

Nöropatik ağrı, diyabet ve zona gibi sinir sistemi ile bağlantılı ve doğrudan etkileyen hastalıklardan kaynaklı olmaktadır. Şeker hastalarının asabi ve tutarsız tavırlar sergilemesinin sebebi aslında budur. Bu hastalıkların sinir sistemine verdiği hasardan dolayı tavır ve düşüncelerde farklılıklar görülebilir.

Bunların dışında mikrobik hastalıklar, sinir sıkışması, inme gibi yine sinir sistemi ile bağlantılı hastalıklar ve aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıklar, kanser hastalığı ve tedavi süreçleri, dolaşım sisteminde meydana gelen sorunlar da nöropatik ağrı sebepleri için uygun ortamı hazırlayan etkenlerdir.

Bu ağrıları ortadan kaldırmak için, öncelikle sebep olan bu hastalık ve alışkanlıkların tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması gerekir.

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Sebepleri çok farklı olmakla birlikte, kaynağına ve kaynağın etki derecesine göre nöropatik ağrı belirtileri değişkenlik gösterir. Bacaklar ve kollarda ortaya çıkıp üst bölgelere doğru çıkan, ayaklarda ve ellerde oluşan karıncalanma ve uyuşma hissi bu belirtilerden biridir.

Vücutta titreme, donma, yanma, zonklama gibi uç noktalardaki ağrılar, nöropatik ağrı olarak kabul edilir.

Dokunma veya dokunulma anında verilen aşırı tepki de sinirsel bir durumdur. Olayları koordine edememe durumu sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanıp, bu ağrıların belirti ve sebebi olabilmektedir. Eğer kişinin motor sinir sistemi ağrılardan aşırı etkilenirse kaslarda güç kaybı ve daha ileri düzeyinde felç görülme olasılığı çok yüksektir.

Vücutta aşırı ısı yükselmesi ve kontrolsüz terleme de nöropatik ağrı bulguları arasındadır. Bu bulguları bağırsak ve mesane bölgelerinde meydana gelen sorunlar ve tansiyon dengesizlikleri ile baş dönmesi destekler.

Nöropatik Ağrı Tanısı

Nöropatik Ağrı Tanısı

Oldukça merak edilen nöropatik ağrı tanısı nasıl konulur? sorusunun cevabı vücutta görülen belirtilere ve bu belirtilerin derecesine bağlıdır. Ancak sadece bunlardan yola çıkarak nöropatik ağrı tanısı koymak mümkün değildir.

Öncelikle hastanın şikayetleri alınır. Daha sonra hastaya nörolojik ve fiziksel olarak muayene yapılır. Laboratuvar ortamında sonuç veren birtakım testler yapılarak bulgular netleştirilir. Manyetik rezonans görüntülemesi ve elektrofizyolojik testler de dikkate alarak kesin bir teşhis koyulabilir.

Bunların yanında, pamuk, iğne gibi normal şartlarda kişiye ağrı veya sızı hissettirmeyecek materyaller ile hasta temas ettirilerek bu temaslara verdiği tepkiler ölçülür. Ancak bu yöntem tek başına tanı koymak için yeterli olmayıp, diğer test, ölçüm ve muayenelere destekleyici bir yoldur.

Nöropatik Ağrıların Tedavisi

Nöropatik ağrı tedavisi için en çok kullanılan yöntem nöropatik ağrı ilaç tedavisi olup, bu ilaçları belirlemek oldukça zordur. Çünkü her hasta ilaçlara aynı tepkiyi vermez. Bu yüzden nöropatik ağrı ilaçları kararı verilirken, deneme-yanılma yöntemi kullanılmaktadır. Doğru ilaç ve tedavi ancak bu şekilde bulunabilmektedir.

Bu ağrılarda kullanılan nöropatik ağrı alternatif tedavi yöntemleri ise fiziksel tedaviler, sinir blokları, gevşeme ve meditasyon gibi çözümlerdir.

Ancak çoğu vakada tek başına yeterli olmayıp, ilaç tedavisine yardımcı olarak kullanılan yöntemlerdir. Ağrıların en çok görüldüğü hastalık diyabettir. Şeker hastalığına bağlı olarak sinir sisteminin zarar görmesi sonucu, bu ağrılar ortaya çıkar.

Diyabete bağlı ağrıların teşhisi EMG adı verilen sinir testleri ile konulur. Şeker hastalığı kaynaklı nöropatik ağrı tedavisi için, öncelikle şeker seviyesinin düzenlenmesi hedeflenir. Beraberinde ilaç tedavisi ve el-ayak bakımı ile birlikte şikayetlerin giderilmesi olasıdır.

Nöropatik ağrılar, tek başına hastalık olarak kabul edilmez. Sinir sisteminin zarar görmesine sebep olan zona ve diyabet gibi hastalıkların verdiği hasar sonucu ortaya çıkan bir sendromdur. Bu hastalıklar dışında da bilinen birçok sebebi mevcuttur.

Bu ağrılar kronik hale gelebilen ve yaşam kalitesini oldukça düşüren ağrılardır. İlaçlar, beslenme programları, fiziksel tedaviler, meditasyon yoluyla gevşeme ve rahatlama gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılsa da bazı durumlarda ilerleyebilen bir ağrı çeşididir. Bu nedenle belirtileri ortaya çıktığında ve özellikle de tetikleyici hastalıklardan en azından biri bile mevcut ise, en kısa zamanda doktora başvurularak ağrılar kontrol altına alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap