Nohut seçmek, İyi Nohut Nasıl Anlaşılır? Nasıl Yapılır? En iyi Cinsi?

Nohut nasıl seçilir, çok sevilen bir yemek olarak geleneksel mutfağımızın bir parçası haline dönüşmüştür. Çok farklı çeşitleri olduğunu ve yöresel olarak buna bağlı değişkenlere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak besin değerleri açısından incelendiğinde tam bir gıda deposudur. A, B, C, E ve K vitaminlerine sahiptir. B grubu vitaminleri oldukça doygun bir biçimde bulunur.

Besin değerlerinin en önemli kalemleri arasında da mineraller yer almaktadır. Protein içeren bakliyatlar listelendiğinde ilk sırada bulunduğunu görebilirsiniz. Tabii ki protein haricinde kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum açısından da fazlasıyla zengindir.

Fraklı türleri olmasından dolayı seçerken bazı detayları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İyi nohut kendisini bazı yönleriyle belli eder. Hem lezzetli hem de sağlıklı olması açısından bu kıstasları seçerken göz önünde bulundurmalıyız.

nohut

İyi Nohut Nasıl Alınır?

Nohut alırken iyi olanı tercih etmek pek çok açıdan avantaj sağlayacaktır. Çünkü iyi pişmesi ve lezzeti tamamıyla buna bağlıdır. Mahsulün iyi olduğunu gösteren detaylar ise aslında oldukça basittir. Yalnızca bunları bilmek ve seçiminizi buna göre yapmak gerekiyor.

Tanelerin boyutuna bakmak seçerken yapmanız gereken ilk şey. Genellikle hem ufak hem de büyük tanelere sahip nohut türlerine rastlayabilirsiniz. İri taneleri olan nohutlar her zaman daha iyidir. Pişme aşamasında da lezzet açısından da iri tanelerini seçmeniz önemlidir.

Nohut belli bir renge sahiptir. Bu renk farklı renk gruplarını içerisinde barındırmaz. Yani sarımsı olan nohutlara bakarken aralarında siyaha çalan, gri veya beyaz tonlarını taşıyan, koyu sarı bir renge bürünmüş nohutlar görüyorsanız farklı bir yere yönelin. Çünkü rengi farklılaşmaz.

Üretim aşamasında bazı yöreler ilk sırada gelmektedir. Haliyle bu bölgelerin ile anılması bazı türlerinin popüler olmasını sağlamıştır. Paket olarak satılan nohutlarda da bu yörelere dair bilgiler vardır. Mümkün mertebe buna dikkat ederek tercihinizi yapın.

Her ne kadar dayanıklı bakliyatlar arasında bulunsa da belli bir son tüketim tarihine sahiptir. Özellikle paket olarak satılanlarda bu tarihi belirten ibareler yer almaktadır. Açık bir nohut alıyorsanız bu noktada bilgi almaktan çekinmeyin.

Eğer güvenmediğiniz bir satıcıysa tarihi geçmiş bir nohut almaktan kaçının. Çünkü tarihi geçen nohutlar hem lezzetini yitirir hem de besin değerleri kaybolur. Ayrıca pişme aşamasında da bu anlaşılabilir.

Nohut pişirilmeden önce ıslanarak bekletilen bir besindir. Bu hem kabuklarının yumuşamasını sağlar hem de daha hızlı pişmesini kolaylaştırır. Nohut pişirirken uygulanan en önemli püf noktası ise ıslatmak için koyduğunuz suya biraz karbonat eklemekten geçer.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol