Nisa İsminin Anlamı

Nisa İsminin Anlamı 

Günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan Nisa isminin anlamı iki farklı şekilde yorumlanabilmektedir. Bu ismi getirilen ilk anlam kız, kadın şeklindedir. Nisa ismi ile ilgili ikinci anlam ise dini yönden getirilmiş bir yorumdur. Kuran içerisinde kadın haklarından bahseden Nisa Suresi kız çocukları için kullanılmaktadır. 

Anne ve baba adayları tarafından sıklıkla araştırılan bir soruda Nisa ismi Kuran’da geçer mi, sorusudur. Bu isim Kuran içerisinde geçmek ile birlikte kendine ait bir suresi bulunan bir kız ismidir. Kuran-ı Kerim’in 4. suresi olan Nisa Suresi içeriğinde, kadın haklarından bahsedilmektedir. Bu sebeple de ismin anlamını buradan aldığı görülmektedir.

Nisa isminin Türk toplumundaki yeri oldukça büyüktür. Hem dini anlamlı bir yorumlaması olan hem de sosyolojik hayat içerisinde sıklıkla kullanılan Nisa isminin belirli analizleri sıklıkla araştırılmaktadır. Bu analizler arasında öncelikle Nisa isminin kişilik özellikleri yer almaktadır. Nisa ismine sahip olan kişilerin son derece nazik, sosyal ve bağımsız kişilikleri olduğu görülmektedir. Bu isimdeki kız çocuklarının liderliği ve aynı zamanda da zekayı temsil ettiği bilinir.

Nisa ismindeki kişilerin aynı zamanda yaratıcı, ilerici, ileri görüşlü oldukları görülür. Bu ismin iradeli olmak, cesur olmak ve kendine güvenmek gibi etkileri de bulunmaktadır. Nisa ismindeki kişiler daha çok maneviyata önem vermektedir.

Bir isim araştırılırken o isme sahip olan ünlülerin de araştırıldığı bilinmektedir. Bu sebeple internette sık sık Nisa ismine sahip ünlüler araması yapılmaktadır. Bu isme sahip olan ünlüler arasında Nisa Serezli, Nisa Akman gibi isimler yer almaktadır. Bunların yanı sıra günümüzde sıkı takipçi kitlesine sahip olan bir televizyon yarışmasında da Nisa Bölükbaşı adlı bir yarışmacının son derece ünlendiği görülmektedir.

Nisa isminin hem Türk kültüründe hem de İslam kültüründe büyük bir yeri bulunmaktadır. Kuran’da direkt olarak bu isme ait bir surenin bulunması sebebiyle dini anlamı büyük olan Nisa isminin kökeni Arapçaya dayanmaktadır. Kuran’da bulunan Nisa Suresi 176 ayetten oluşmaktadır. Bu ismin aynı zamanda İslam’ı benimsemiş ailelerde sıklıkla kız çocuklarına verildiği görülmektedir.

İsim hakkında araştırma yapılırken Nisa isminin harf analizi de ilgi çeken bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu isim içerisinde bulunan N harfinin orijinalliği, E harfinin sıcaklığı ve cömertliği, Z harfinin mantıksal hareket etmeyi, A harfinin ise enerjikliği yansıttığı görülmektedir.

Astroloji merakı olan kişilerin bu isminin numerolojisini de sıklıkla araştırdıkları görülmektedir. Bu sebeple Nisa isminin numerolojisi incelendiğinde toplamda 52 sayısına denk geldiği görülmektedir. 52 sayısını oluşturan sayıların toplanması sonucunda bu isminin numerolojisi olarak belirlenen 7 sayısı ortaya çıkmaktadır. 7 sayısının etkilerini incelemek için uzman bir astrologdan yardım alınması gerekmektedir.

Bu isme sahip kişilerin uğurlu renklerin mor olduğu görülmektedir. Mor renginin Nisa ismindeki kişiler için oldukça büyük bir yeri bulunmaktadır. Bu rengin bolluğu ve bereketi çağrıştırdığı görülmektedir. Bu sebeple Nisa ismindeki kişilerin hayatlarında bolluk ve bereketin olduğu söylenmektedir.

Nisa ismindeki kişilere uğur getiren sayılar incelendiğinde de öne çıkan sayılar arasında 1 ve 7 bulunmaktadır. Aynı zamanda Nisa ismindeki kişilerin şanslı günü de pazar günü olarak belirlenmektedir. Bahsedilen bu günün ve sayıların Nisa ismine sahip olan insanlar için kadersel anlamda büyük etkileri olduğu söylenmektedir. Nisa ismindeki kişiler için yılın en şanslı olan ayı ise Mart olarak belirlenmiştir. Yılın 3. ayı olan ve baharı temsil eden mart ayının, Nisa ismine sahip kişiler için son derece şanslı bir ay olduğu söylenmektedir.

nisa-isminin-anlami-26317
Nisa İsminin Anlamı

Nisa isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Aşk, Sevme Duygusu
  • 2 – Kadınlar.
  • 3 – Kur’an-ı Kerim’de IV. sure.
  • 4 – Kur’an-ı Kerim’in 4. suresi, özellikle kadın haklarından, onların hukûkî ve sosyal konumlarından bahsettiği için bu adı almıştır.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: ni:sa
Kuran ‘da geçiyor.

Nisa ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nisa ismini kullanan 47.722 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nisa ismini kullanan 8.495 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nisa ismini kullanan 3.103 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nisa ismini kullanan 2.816 kişi bulunmaktadır.

Nisa isminin Türkiye sıralaması

Nisa en çok kullanılan 363. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 188. isimdir.

Nisa ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.210 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Nisa isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Nisa isminin Harf Analizi

Kişiye Nisa ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Nisa İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nisa ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nisa isminin anlamını gözden geçirin!

Nisa İsminin Numerolojisi

Nisa isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
İ: on iki
S: yirmi iki
A: bir
TOPLAM: 52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap