Nil İsminin Anlamı

Nil İsminin Anlamı Nedir?

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Nil isminin anlamı nedir? Ve Nil ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Nil isminin pek çok anlamı vardır. Seven, sevdalı olan anlamlarına geldiği gibi; çivit otu ve Mısır’ın meşhur Nil Nehri anlamları da bulunur.

Nil ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Farklı yerlerde isme dair başka anlamlar yer alabilir. Nil ismi Farsça kökenli olup,  Nil isminin TDK’deki anlamı ise; mavi renk ve Mısır’dan geçerek Akdeniz’e dökülen Nil Nehri şeklinde geçer.

Nil ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 13.100 kız bebeğe konulmuştur. Kız bebeklere konulan isimler arasında Nil ismi Türkiye’de 460. sıradadır. Nil isminin kız bebeklere konulma sayısı ise bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 1.437 kişi artmıştır.

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi bulunur. Nil isminin kişilik analizi ise; çok enerjik yapıları vardır. Oldukça hareketlidirler ve güçlü bir iradeye sahip kişilerdir. Hayal güçleri geniştir ve sanata, doğaya önem verirler. Azimli kişiler olup hedeflerine ulaşabilmek için gereken çabayı gösterirler. Risk alırlar, girişimci yapıları vardır. Romantik olurlar ve ikili ilişkilerinde bu romantik yönlerini gösterirler. Sevdiği insanlara karşı olan hisleri gerçektir ve derinden gelir. Turuncu renk Nil isminin rengidir.

Nil isminin olumlu yönleri; özgür ruhlu ve dışa dönük kişilerdir. Macera severler ve küçük şeylerle mutlu olabilmeyi bilirler. Sosyal, hoşgörü sahibi, değişimlere açık ve arkadaş canlısı kişilerdir. Kiminle ne kadar samimi olacaklarını iyi kestirirler.

Nil isminin olumsuz yönleri ise; iyi ya da kötü duygularını yeri geldiğinde bastırabilirler. Kolay incinen yapıları vardır. Kuşkucu ve bazı durumlarda yıkıcı olabilirler. Hiçbir şeyden asla vazgeçmezler.

Nil ismine sahip olanların genel olarak fiziksel özelliği ise; saçları gür ve dalgalı, büyük ve yuvarlak gözler, açık alın ve dik duruşa sahip kişiler olurlar.

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır. Nil isminin harf analizi; N: Sağduyulu kişilikleri vardır, İ: Hassas ve duygusal olurlar, L: Sanatsal yeteneğe sahip olurlar.

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılmaktadır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür. Nil ismine benzer isimler erkek bebekler için; Yenilmez, Nilse, Nail ve Nebil isimleridir. Kız bebekler için; Nilgün, Nilsu, Nilay, Nursel ve Nihal isimleridir.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekmektedir. Nil ismi caiz mi? Sorusuna Nil isminin bebeklere konulmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Bebeklere koyulacak isimler araştırılırken bazı ünlü kişilerden de referans alınır. Nil ismine sahip olan ünlülerin başında şarkıcı Nil Karaibrahimgil gelir. Ayrıca Nil Burak ve Nil İpek Hülagü gibi ünlüleri de sayabiliriz.

Geçtiğimiz aylarda final yapan ekranların sevilen dizisi Kefaret dizisinde, Ege Kökenli’nin canlandırdığı Nil karakteri vardı. Dizideki Nil karakteri de tıpkı ismi gibi risk almayı seven ve akıllı bir kadındır.  Yine ekranların sevilen dizisi Sol Yanım’da Deniz Barut’un hayat verdiği Nil karakteri vardır. Dizideki Nil; zeki, iyi niyetli ve temiz kalpli bir kadındır.

nil-isminin-anlami-8032
Nil İsminin Anlamı

Nil isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sevmiş Olan, Sevdaya Tutulmuş, Sevgi Duyan
  • 2 – Çivit Otu.
  • 3 – Mısırdan Geçen Akdenize Dökülen Meşhur Nehir.
  • 4 – Lacivert, mavi
  • 5 – Mısır’dan geçip Akdeniz’e dökülen nehir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nil ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nil ismini kullanan 13.909 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nil ismini kullanan 4.864 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nil ismini kullanan 1.341 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nil ismini kullanan 1.488 kişi bulunmaktadır.

Nil isminin Türkiye sıralaması

Nil en çok kullanılan 902. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 460. isimdir.

Nil ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.437 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Nil isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Nil isminin Harf Analizi

Kişiye Nil ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Nil İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nil ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nil isminin anlamını gözden geçirin!

Nil İsminin Numerolojisi

Nil isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
İ: on iki
L: on beş
TOPLAM: 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap