Nihan İsminin Anlamı

nihan-isminin-anlami-44643

Nihan İsminin Anlamı Nedir?

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Nihan isminin anlamı nedir? Ve Nihan ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Nihan isminin pek çok anlamı vardır. Nihan ismi; sevgi dolu, saklı ve gizli, görünmeyen anlamlarına gelir.

Nihan ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Farklı yerlerde isme dair başka anlamlar yer alabilir. Nihan ismi Farsça kökenli olup,  Nihan isminin TDK’deki anlamı ise; giz, sır ve görünmeyen şey olarak yer alır.

Nihan ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 8697 kız bebeğe konulmuştur. Kız bebeklere konulan isimler arasında Nihan ismi Türkiye’de 1172. sıradadır.  Nihan isminin bebeklere konulma sayısı ise bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 114 kişi artmıştır.

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi bulunur. Nihan isminin kişilik analizi ise; enerjisi yüksek, eğlenmeyi ve gezmeyi bilen kişilerdir. Gözlemci yetenekleri vardır. ters giden durumlarda panik olmazlar, soğukkanlı yapıları vardır bu yüzden sakince düşünüp halledebilirler. Maddi konulardan çok iyi anlarlar. Başarılı ve çalışkan kişilerdir. Arkadaşlıklarına çok değer verirler.

Nihan isminin kader sayısı 9’dur . Kader sayısının 9 olmasının anlamı ise; duyguları yoğun kişileri temsil eder. Kin tutamazlar ama sinirli yapıları vardır. Sanata ve müziğe karşı yetenekli olurlar. 

Nihan isminin olumlu yönleri;  neşeli ve eğlencelidirler. Dışa dönük ve arkadaş canlısı olurlar. Kendinden emin kişilerdir. Cömert ve dürüstlerdir. Sadık, iddialı ve yaratıcı olurlar.

Nihan isminin olumsuz yönleri ise; başkalarının etkisinde kalabilirler. Çok hassas ve kırılganlardır. Sabit fikirli olurlar ve sevdikleri insanları çok fazla sahiplenirler.

Nihan ismine sahip olanların genel olarak fiziksel özelliği ise; uzun ve toplu yüz yapısı, açık renkli ve ince yapılı saçlar, uzun boy ve ince kemikli ellere sahip olurlar.

Nihan isminin numerolojisi ise; N: on yedi, İ: on iki, H: on, A: bir, N: on yedi şeklindedir. Bu sayıların toplamı ise 57 yapar.   

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır.  Nihan isminin harf analizi; N: sağduyulu yapı, İ: hassas ve kırılgan, H: sakin ce sessiz yapı, A: atılgan ve enerjik, N: sağduyulu yapı şeklinde yorum yapılabilir. 

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılmaktadır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür. Nihan ismine benzer isimler erkek bebekler için;  Nihat, Cihan, Gökhan, Orhan ve Emirhan isimleri bulunur. Kız bebekler için ise;  Neslihan, Nagehan, Ferihan, Nurhan, Beyhan ve Neriman isimleri bulunur.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekmektedir.  Nihan ismi caiz mi? Sorusuna Nihan isminin kız bebeklere konulmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Bebeklere isim konulmadan önce o isme sahip ünlüler de dikkat çeker. Nihan ismine sahip olan ünlüler oyuncu Nihan Durukan, yazar Nihan Kaya, müzisyen Nihan Çelik, oyuncu Nihan Aypolat, oyuncu Nihan Aslı Elmas ve oyuncu Nihan Aşçı, müzisyen Nihan Akın örnek verilebilir.

Kara Sevda adlı dizide Neslihan Atagül’ün canlandırdığı Nihan karakteri bulunur.

Nihan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Acıyarak, Koruyarak Seven, Sevgi Dolu
  • 2 – Kayıp, görünmeyen, saklı, gizli
  • 3 – Sır, giz
  • 4 – Gizli, saklı. Bulunmayan, görünmeyen

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nihan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nihan ismini kullanan 8.697 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nihan ismini kullanan 2.766 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nihan ismini kullanan 833 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nihan ismini kullanan 743 kişi bulunmaktadır.

Nihan isminin Türkiye sıralaması

Nihan en çok kullanılan 1172. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 565. isimdir.

Nihan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 114 kişi artmıştır.

Nihan isminin Harf Analizi

Kişiye Nihan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Nihan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nihan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nihan isminin anlamını gözden geçirin!

Nihan İsminin Numerolojisi

Nihan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
İ: on iki
H: on
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap