Nigar İsminin Anlamı

Nigar İsmi

Nigar İsminin Anlamı Ülkemizde kız çocuklarımız için kullanılan birçok isim bulunmaktadır. Yeni çocuğu olacak olan ailelerde bebeklerinin cinsiyetini öğrenir öğrenmez isim arayışı içerisine girmektedirler. Kız çocukları için Nigar ismi de aileler tarafından internette araştırılmakta ve tüm yönleri ile değerlendirilmektedir.

Nigar isminin anlamı resim, resim gibi güzel ya da resim kadar güzel anlamlarını ihtiva eder. Oldukça güzel bir ifade içeren anlama sahiptir.

Nigar ismi kız çocuklarına verilmektedir. Farsça kökenli bir isim olup ismin TDK deki anlamı resim kadar güzel, sevgili, resim gibi anlamları taşımaktadır.

Nigar ismi 5 harfli bir isimdir. İsmin rengi pembedir. Nigar isminin nitelikleri arasında misafirperver, inatçı ve esprilidir nitelikleri yer alır.

Aileler tarafından Nigar isminin anlamı araştırılırken, ismin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediği konusunda da bilgi edinilmek istenmektedir. Nigar ismi Kur’an’da geçen isimler arasında yer almamaktadır. İslam dini bebeklere verilen isimlerin anlamlarının güzel olmasının önemini sıklıkla belirtmiştir. Birçok sahabenin ismi de Kur’an’da geçmemektedir. İsimlerin kulağa hoş gelmesi ve anlamlarının güzel olması ismin bebeğe verilmesi adına yeterli olmaktadır.

Nigar ismi caiz mi? Sorusunun cevabı ise ismin sakıncalı isimler arasında geçmediği ve anlam yönünde de müspet olduğu bu nedenler ile caiz olduğu ve çocuklara verilebileceği yönündedir.

Nigar isminin anlamı Ebced değeri 271’dir. İsmin Esma’sı ise EL-KERİM’dir. Esma’nın günde 270 defa okunması oldukça faydalıdır. Esma’nın okunma saati ise Venüs saatidir.

Nigar isminin analizi farklı yollar ile yapılabilmektedir. Bunlar arasında en yaygın olarak gerçekleştirilen ismin harf analizidir. Bu yol ile kişinin karakteristik özellikleri hakkında bilgi edinilmeye çalışılmaktadır.

Nigar isminin harf analizi şu şekildedir.

 • N harfi; sağduyulu olmayı temsil eder; yeteneğin ve gücün doğru bir şekilde kullanılmaı gerektiğini belirtir. .
 • İ harfi; kırılganlığı temsil eder. Hassas bünyeye sahip olunduğunu belirtir.
 • G harfi; güce olan ihtiyacı temsil eder. İnatçı bir yapıya sahip olunduğunu belirtir.
 • A harfi; atılgan olmayı ve enerjik olmayı temsil eder. Mantıklı bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini ve sporun sağlık açısından faydalarının göz önünde bulundurulmasını belirtir.
 • R harfi; tereddütü simgeler. Karar alırken çok güçlük çekildiğini belirtir.

Nigar isminin anlamı sayısal analizi yapıldığında ise ismin numerolojik değeri 59 olarak belirlenmektedir. Numerolojik değerin kişisel ve profesyonel gelişimi etkilediği düşünülmektedir. (sayı analizi soy isim ile beraber gerçekleştirilmelidir burada yer alan sadece isme ait olan değerdir.).

Nigar isminin kişilik analizi yapıldığında olaylara kendine has bir göz ile bakan, yenilikçi ve kendine has tarzı olan bir kişilik ile karşılaşılmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerde değişim arzusu çok güçlüdür. Motivasyonları oldukça yüksek kişilerdir yaptıkları işte azimlidirler ve oldukça odaklanarak çalışırlar. Entelektüel yanları da bulunmaktadır. Sevdiklerine karşı oldukça merhametli ve sevecenlerdir. Sanatsal yönleri güçlüdür. Algıları açık ve sezgileri de oldukça güçlüdür. Bu neden ile kendilerini bazen medyum gibi hissedebilirler. Öğrenmeye açık ve isteklidirler. Öğrendiklerini uygulamak onları oldukça fazla mutlu etmektedir. Sorumluluk ve görevlerinin bilincindedirler. Bazen kendi kendilerine sorumluluk yükleyebilirler. İç dünyaları ile ilgili olan bu durum onları bazen oldukça fazla yorabilmektedir.

Nigar ismine benzer isimler arasında Asgar, Yadigâr, Tongar, Tulgar, Toygar, Uygar ve Hüdavendigar yer almaktadır.

Nigar ismi ülkemizde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunda Nigar isminin anlamı büyük rol oynamaktadır. Son yapılan araştırmalara göre Ülkemizde 20 binin üzerinde bu ismi kullanan kişi mevcuttur.

Nigar ismine sahip olan ünlüler araştırıldığında bu isme sahip bir kişi bulunmamakla beraber bu isme sahip olan ‘’Kanlı Nigar’’ adlı film ve oyun oldukça meşhurdur.

Nigar isminin anlamı içerisinde ismin avantajları ve dezavantajları da değerlendirilmektedir. Buna göre ismin avantajları sağduyulu olunması, enerjik, hırslı ve girişken olmasıdır. Dezavantajları ise kırılgan ve alıngan bir yapıya sahip olunması, kimi zaman agresif ve gaddar olunabilmesidir.

nigar-isminin-anlami-24111
Nigar İsminin Anlamı

Nigar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Bir Başkasına Sevgi Duyan
 • 2 – Resim, portre, tasvir, suret
 • 3 – Resmedilmiş, Resmi Yapılmış. Put.
 • 4 – Türk Musikisinde Bir Makam. Nigar Hanım: Meşhur Kadın Şairlerdendir. Osman Paşanın Kızıdır.
 • 5 – Resim gibi güzel, sevgili.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nigar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nigar ismini kullanan 23.594 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nigar ismini kullanan 4.426 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nigar ismini kullanan 1.592 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nigar ismini kullanan 1.204 kişi bulunmaktadır.

Nigar isminin Türkiye sıralaması

Nigar en çok kullanılan 633. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 327. isimdir.

Nigar isminin Harf Analizi

Kişiye Nigar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Nigar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nigar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nigar isminin anlamını gözden geçirin!

Nigar İsminin Numerolojisi

Nigar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
İ: on iki
G: sekiz
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 59

“Nigar” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

 1. Nigar Camal: Azeri şarkıcı. 2011 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan’ı temsil etmiştir ve birinci olmuştur.
 2. Nigar Jamal: Azeri şarkıcı. 2011 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Nigar Camal ile birlikte “Running Scared” adlı şarkıyı seslendirmiştir.
 3. Nigar Talibova: Azerbaycanlı güzellik kraliçesi. 2014 Miss Azerbaijan birincisidir.

Bu listedeki kişiler, “Nigar” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap