Nida İsminin Anlamı

Nida İsmi

Nida İsminin Anlamı Hoş anlamı ve nahif söylenişi ile çok sevilen ve tercih edilen Nida isminin anlamı seslenme ya da ses verme şeklindedir. Arapça kökenli bir isim olan Nida birçok farklı anlama daha gelmektedir. Unisex bir isim olan Nida isminin TDK’deki anlamı bağırma, seslenme, ses verme, hitap etme şeklinde tanımlanmıştır. Bir de, Bakara Süresi 171. Ayette geçmektedir.

Son zamanlarda kız çocuklarına bu isim verilse de erkek çocuklarına da rahatlıkla bu isim verilebilir. Farklı bir isim ile birlikte harika bir uyum sağlanabilir. Hem anlam hem de söylenişi itibariyle pek çok kişinin oldukça hoşuna giden bir isim olan Nida isminin anlamı ve harf analizi de oldukça mükemmel bir uyum halindedir.

Nida isminin analizi olarak 4 harften oluşur. N harfi, sağduyu ile cesaretin göstergesidir. İ ise ince ruhu ve özellikle de kırılgan yapıyı temsil ediyor. Fazla detaycı bir kişilik yapısının da sembolüdür. D girişimci ruhu ve hırsı simgelerken A liderlik ruhunu yansıtır. En önemlisi de gururun timsalidir. Nida isminin anlamı çağırma, seslenme gibi olsa da harflerin birleşimi kişiliği çok farklı bir yönde gösterir.

Nida İsminin Anlamı
Nida İsminin Anlamı

Nida isminin kişilik analizi ise, mantığı ile duygularının çatışması olarak tanımlanabilir. Toplumsal olaylardan da çok çabuk etkilenen Nida isimli kişiler dengeyi koruyamadıkları zaman sıkıntı yaşayabilirler. Duygusal olarak oldukça zengin bir dünyası olan bu isimler çevrelerinde de hassas oluşları ile tanınırlar. Nida isminin anlamı ile birlikte enerjisi de kişiye yansımıştır. Yaşamdan müthiş derecede zevk alırlar.

Fakat çok da çalışkandırlar. Maceracı ruhları vardır ve hayal kırıklığına uğramayı çok sevmezler. Gerçekçi duruş sergiledikleri için onlara gerçekçi davranmalısınız. Sakin ve sabırlı bir yapıya sahip olan Nida isimli kişiler damarına basıldıkları zaman ise aşırı derecede öfkelenirler. Nida isminin anlamı seslenmek çağırmak olduğu için gördükleri sevgi ve ilgiyi adeta haykırırcasına karşı tarafa gösterirler. Tam bir ilgi delisi oldukları için ilgi göremedikleri durumda öfke patlaması yaşayabilirler.  

Yaptıkları her işi ciddiye alarak yapan Nida isminin anlamı da seslenme olduğu için aslında yaptıkları her işte ve tavırlarında adeta taleplerini haykırırlar yani davranışları ile bile istediklerini anlayabilirsiniz. Mükemmeliyetçi ve titiz olmaları onları işlerinde başarılı kılar.  Analitik düşünme yetenekleri son derece gelişmiştir. Yardımsever yanları ve pratik zekâya sahip olmaları Nida isimli kişilerin bir diğer özelliğidir. Aynı zamanda aşırı gururlu olan bu isimdeki kişilerin olumsuz yanı burasıdır. Ayrıca, hırslı olmaları da onların bir diğer olumsuz tarafıdır.

Anne ve babalar için önemli konulardan biri de çocuğa verilecek isimdir. Bebekleri daha doğmadan anne baba adaylarını bir telaş sarıyor bu konuda. Nida ismi caiz mi sorularını da sık sık duymak mümkün. Birçok ebeveyn isim konusunda internette de araştırma yapıyor. Kayıtlara göre Nida ismi Kurân-ı Kerim’de geçmemektedir. Fakat Nida isminin anlamı güzel olduğu için hem kız hem de erkek çocuklarında rahatlıkla bu ismi kullanabilirsiniz. Türkiye’de çoğunlukla kız ismi olarak tercih ediliyor.

Nida ismine benzer isimler arasında Ajda, Ayda, Aleda, Ferda, Funda, İlayda, Rüveyda, Süveyda, Linda, Melda, Milda, Rojda, Selda, Sueda, Eda, Seda, Şüheda, Zerda, Arda, Yelda, Canfeda, Ceyda, Huda, Derda, Neda, Ada, Şeyda, Seyda ve Sada gibi isimler sayılabilir.

Nida ismine sahip ünlüler arasında ise Nida Ünsal, Nida Tüfekçi gibi isimler yer alıyor.  Türkiye’de bu ismi taşıyan birçok isim bulunuyor.

 Nida isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sevesin Diye
  • 2 – Seslenme, bağırma, çağırma
  • 3 – Ses Verme.
  • 4 – Nida seslenme, hitap etme sanatı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: nida:
Kuran ‘da geçiyor.

Nida ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nida ismini kullanan 13.608 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nida ismini kullanan 2.217 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nida ismini kullanan 647 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nida ismini kullanan 607 kişi bulunmaktadır.

Nida isminin Türkiye sıralaması

Nida en çok kullanılan 912. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 463. isimdir.

Nida ismini kullananların sayısı, son bir yılda 295 kişi artmıştır.

Nida isminin Harf Analizi

Kişiye Nida ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Nida İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nida ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nida isminin anlamını gözden geçirin!

Nida İsminin Numerolojisi

Nida isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
İ: on iki
D: beş
A: bir
TOPLAM: 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap