Nezir İsminin Anlamı

nezir-isminin-anlami-23214

Nezir İsminin Anlamı

Oldukça güzel ve hoş isim arayan kişiler öncelikle anlamlarını inceleyerek karar vermek ister. Çocuklarınıza vereceğiniz ismin güzel manalara gelmesi gerekir. Nezir uzun yıllardan beri tercih edilmekte ve popülerliğini de hiç kaybetmemektedir. Nezir isminin anlamı nedir araştırmaları da sıklıkla yapılmaktadır. Oldukça güzel anlamlara geldiğini söyleyebiliriz.

Nezir adak, dilek demektir. Kişiyi sırat köprüsünde doğru yola iletmek için Allah’ın gazabını göstermek göz dağı verip korkutarak doğru yolu bulmasını sağlamak anlamına gelir. Peygamberimizin isimleri arasında bulunur. Uyarıcı, kendini ibadete ve Allah’a adayan kişi anlamlarına da gelir. TDK’ya göre Nezir isminin anlamı herhangi bir dilekte bulunan adak adayan kişi demektir. Görüldüğü üzere birbirinden güzel anlamlara sahiptir.

Nezir ismi erkek çocuklara verilir. Arapça kökenlidir. Nezir ismi Kur’an geçiyor mu diye düşündüğünüzde oldukça fazla yerde geçtiğine rastlanmaktadır. Kur’an daki anlamı da uyarıcı demektir. Bakara suresi 119’uncu ayetinde şöyle denilmektedir: “Doğrusu biz seni Hak (Kur’an) ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Sen cehennemliklerden sorumlu değilsin.”

İsmin birçok güzel anlamları olduğundan bahsettik. Kur’an da geçmesinden dolayı da tercih sebebidir. Analiz araştırmalarına bakarak da bu isim üzerinde kesin karara varabilirsiniz. Nezir isminin analizi incelendiğinde bu kişilerin ani sinirlendikleri görülür. Bazı zamanlar sevmedikleri kişileri çok kolay bir şekilde üzerler. Farklı görüşler karşısında sinirlenebilirler. Bu durum hırslanmalarına neden olabilir. Sevdiği kişileri kendilerine yakın görürler ve sahiplenirler.

Olumlu yönleri için yaptıkları işe önem verdiklerini söyleyebiliriz. Mantıklı, zeki ve yetenekli kişilerdir. Mükemmeli severler. Çalışkan ve azimli kişilerdir. İşlerinde kolay yükselirler. Düzen ve programdan hoşlanırlar. Anlayışlı olmaları taktirle karşılanır.

Olumsuz yönleri için eleştirilerden hoşlanmadıklarını söyleyebiliriz. Hep ön planda olmak istemeleri bazen sorun yaratabilir. Hırslı ve gururlu olmaları ise olumsuz olarak değerlendirilir.

Fiziksel özellikleri içinde büyük gözleri dikkat çeker. Kaşlarının arasındaki mesafe geniştir. Pürüzsüz bir cilt ve gür saçları bulunur. Alın kısmı dardır, omuzları yuvarlaktır. Konuşmalarını alçak bir ses tonuyla yaparlar.

Uzmanların yaptıkları analizler içerisinde kişilik analizleri de sizlere doğru ismi bulmanızda yardımcı olacaktır. Nezir isminin kişilik analizi incelenirse; bu kişilerin temizliğe ve düzene önem verdikleri görülmektedir. Planlı ve programlı çalışmayı severler. Sorumluluk sahibi kişilerdir. Saygısızlıktan nefret ederler. İş hayatında yükselmesi aşırı çalışkan olmasına bağlanabilir.

Nezir ismi ülkemizde fazla tercih edilir. 7377 kişi bu adı taşımaktadır. Türkiye sıralamasında 1250’inci olarak en çok tercih edilen isimdir. Erkek isimleri arasında 579’uncudur.

Bulduğunuz isme benzeyen ve onunla uyumlu olan isim araştırması yapıyor olabilirsiniz. Nezir ismine benzer isimler için Nevzat, Necdet, Vezir, Nazır, Nesir, Nefer, Nezihi, Nezzam, Tahir, Mahir örnek verilebilir. Kız isimleri için de Nezife, Nazire, Nezire, Neşe, Nerimen, Nerdan, Nezahat, Nezaket, Nermin, Nez, Nezli, Nesil isimleri uyumludur.

İsimlerin caiz olması onların bebeklere rahatlıkla verilmesi anlamındadır. Nezir ismi caiz mi diye araştırma yaparsak sakıncalı isimler içinde olmadığına rastlarız. Kişiler isterlerse anlamlarını araştırarak erkek bebeklere bu ismi verebilirler.

Bu isimde tanınmış kişiler de bulunmaktadır. Nezir ismini taşıyan ünlüler için dizi oyuncusu Nezir Çınarlı örnek gösterilir. Araştırmacı yazarlar Nezir Kızılkaya ve Nezir Çakan ünlü isimler içinde yer almaktadır. Kadın dizisini izleyen varsa burada yer alan Nezir karakterini sanatçımız Hakan Karahan canlandırmıştır. Soy adı Nezir olan ünlüler için de oyuncu Cengiz Nezir örnek verilebilir. Oyuncu Bizim Aile, Ah Nerede, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ve Aile Şerefi filmlerinde oynamıştır.

Nezir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Birini Doğru Yola (Sırat-I Müstakime) Yöneltmek İçin Allahın Azabıyla Gözdağı Vererek Korkutmak.
  • 2 – (Fıkıhta) Adak, Dilek, Tahsis.
  • 3 – Kendisini Allah Yoluna Adayan Kişi. Kuranda 40Tan Fazla Yerde Geçmektedir. Hz. Peygamberin İsimlerinden.
  • 4 – Bir dilekte bulunan, adak adayan.
  • 5 – Kendini Allah’a ve ibadete adayan.
  • 6 – Uyarıcı.
  • 7 – Bir iş için korkulacak bir şey söyleyip gözdağı vermek. İlerdeki hesap için korkutmak.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Nezir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nezir ismini kullanan 7.377 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nezir ismini kullanan 1.154 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nezir ismini kullanan 194 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nezir ismini kullanan 406 kişi bulunmaktadır.

Nezir isminin Türkiye sıralaması

Nezir en çok kullanılan 1250. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 579. isimdir.

Nezir isminin Harf Analizi

Kişiye Nezir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Nezir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nezir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nezir isminin anlamını gözden geçirin!

Nezir İsminin Numerolojisi

Nezir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 85

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap