Neyzen Tevfik Sözleri

Neyzen Tevfik Sözleri Tasavvuf alanında ney üflemek, önemli bir ustalık gerektirirken aynı zamanda tasavvuf alanında aranılan özelliklerden birisi haline gelmiştir. Tasavvuf, sanatla içli dışlıdır. Bu özelliği sayesinde tasavvufi düşüncelerin sanatla birlikte daha kolay yayılmasına imkân tanır. Ney, eşsiz güzelliğe gebe olan bir sese sahiptir. Ustalıkla üflenen netin çıkardığı o eşsiz güzellikteki ses eşliğinde söylenen ilahiler, bir döneme adını yazmış olan bir sanat haline gelmiştir. Neyzen Tevfik ise Ney sanatını en ustalıkla sunan isimlerin başında gelir. Karakterinin yanı sıra kıvrak zekâsı ile tanınan Neyzen Tevfik, söylediği ünlü sözler ile de hayat ve tüm dünyayı tüm çıplaklığı ile ele almıştır.

Neyzen Tevfik sözleri, âlim kişiliğinin tam tersi olarak dönemin yönetimine baş kaldıran, ironik ifadeleri ile o dönemden günümüze kadar gelen önemli sözler olmuştur. Buna rağmen ileri görüşlü olması ve sözlerinde evrensel konuları ele alması sayesinde günümüze kadar gelebilmeyi başarmış bir âlimdir.

Neyzen Tevfik’in sözlerinin genelinde yaşam ve ölüme dair pek çok konu yer alır. Bu sözler aynı zamanda bakış açınızı ve hayat felsefenizi büyük oranda değiştirecek sözlerdir.

Neyzen Tevfik Sözleri
Neyzen Tevfik Sözleri

Editörün Seçimi ile Aşk Dolu Neyzen Tevfik Sözleri

 1. “Herkes beni bilir, ben kimim, ben kimim dedikçe kim oluyorum, o beni bilir.”
 2. “Büyüklüğü, çocukluğu anlayışla bağdaştırmaktır.”
 3. “Herkesi memnun etmek gibi bir huyum yok. Onlar beni memnun ediyorlar yeter.”
 4. “Müziğim sevgiyle, bestem sabırla, sesim şefkatle, neyim merhametle çalarım.”
 5. “Güzel yemekler, içmekler, hoş koku, güzel musiki ruhları daima güzelleştirir, inceltir.”
 6. “Beni aşk ile andılar yâr ile anmadılar.”
 7. “Dünya malı için sevip seven neylesin, dünya malı unutup unutan neylesin.”
 8. “Sevgilim, aşk, aşkı bağışlama duygusu; yoksa, bencilce davranışlar bir yürekten sevgiyi tamamen yok eder.”
 9. “Ben dervişim; fakir bir tarikata bağlıyım; evet, Müslümanım ve Kur’an’ı okurum, anlarım, yorumlarım.”
 10. “Ben şarkı söylerim, kendim anlamam; dilden dile dolaşır adım, ben kimim, kimim dedikçe kim olurum.”

Neyzen Tevfik’in sözleri, müzik, aşk, sanat ve hayat üzerine derin düşünceler ve mizahi ifadeler içerir. Onun şiirlerindeki güzellik, ney çalıcılığındaki ustalığı ve hümanist felsefesiyle Türk kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur.

Neyzen Tevfik Sözleri

 • Hayat üç buçukla dört arasındadır ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.
 • Şüphemin dalgaları her dini boğdu aştı gönlümün yolları gittikçe karanlıklaştı.
 • İnanmaz ilme takdire kulak asmaz tedabire pes-ü belasını görmek gelir güç çünkü hınzire.
 • Sen takıl da peşine bir sürü ehl-i tarabın korkmadan gir kanına hikmetin aşkın şarabın!
 • Göbekler perçin olmuş hava geçmez aradan bozulmayacak kız mı var sen haber ver paradan.
 • Cehaletten serîr-i hakimiyyet çöktü alçaldı hulasa mülk-ü milletten kuru bir iskelet kaldı.
 • Hayat çatlak bardaktaki suya benzer içsen de tükenir içmesen de bu yüzden hayattan tat almaya bak çünkü yaşasan da bitecek yaşamasan da.
 • Felsefemdir kitab-ı imanım taparım kendi ruhumun sesine. Secde eyler hakikatim her an kalbimin ateş-i mukaddesine.

Duysun aşkın elindeki rebabı okusun alnında çile kitabı neyzen gibi günahının hesabı mezara girmeden sorulmuş olsun.

Kapılmışım ak oduna bir kere katlanırım her bir cefaya cevre uğraya uğraya devirden devre bütün kâinatı aşarak geldim.

Be soysuz! Namaza durduğun yönü bilirsin de kıble diye secde edip alnını koyduğun toprağı neden söylemezsin vatan diye?

İyi bak kabına olmasın delik boşuna taşırsın gider gündelik. Anında olmalı ettiğin iyilik alem duysun diye inayet etme.

Gözünü aç daha meydan var iken dizginin cambaz elinde neyzen! Girmedim ya kapısından baktım cenneti at pazarı sandım ben.

Yüz bin leyla doğar âlemde her gün senin aradığın zevk sefa düğün. Tutacağın işi önceden düşün daha ilk adımda nedamet etme.

Sevdanın oduna pek güvenilmez tutuşursan eğer kolay sönülmez. Bu yolun hükmüdür geri dönülmez canına kıymazsan seyahat etme.

Boş kafa gezdiren seyyahlar gibi keşkülünün delik çıkmasın dibi ariften anlasın seçsin garibi hakikat yolunda yorulmuş olsun.

Yamansın her zaman aldattın beni kâh düşürdün kahi kaldırdın felek! Mecnun’sun diyerek Leyla peşinden ıssız vadilere saldırdın felek!

Rakı şarap içiyorsam sana ne? Yoksa sana bir zararı içerim. İkimizde gelsek kıldan köprüye ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Öleceğiz bir gün gömecekler. Bir kaç gün övecekler sonra kalan malını bölecekler hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler.

Dudağında yangın varmış dediler ta ezelden yayan koşarak geldim. Alev yanaklara sarmış dediler sevda seli oldum taşarak geldim.

Bi-namaz deyip beni Hak’tan uzak gören sığmaz senin hayaline mihrap ü mübrem. Sen sade beş vakitte ararsın Allah’ını ben her zaman onunla emin ol beraberim.

Yapmak yıkmak senin bu gamlı ömrü. Ben gönlümü sana verdim götürü. Sana meftun olduğumdan ötürü sarhoş oldum neyzen coşarak geldim.

Göründü memleketin iç yüzü çöktüyse temel. Şimdilik harice karşı yüzümüz olsa dahi yüzümüz yok bakacak kabrine ecdadımızın. Tükürür zannederim çehremize vatanın tarihi.

Sanma ki ciddiyet ile sarf ederim sanatımı ney elimde suyu durmuş kuru musluk gibidir. Bezmi meyde sühefanın saza meftun oluşu nazarımda su içen eşeğe ıslık gibidir.

Şahit-i şevk u safa etmez teveccüh bizlere yaver-i bahtı ezelde gırtlağından boğmuşuz. Safha-i mazi mülevves hal b.k ati kenef mader-i hürriyetin güya g.nden doğmuşuz.

Bu tecelli-i hayat aşk ile büktü belimi çağlayan gözyaşı mı yoksa ki hicran seli mi? İnleyen saz-ı kazanın acaba bam teli mi? Çevrilir dest-i kaderle bu şu’unun fili mi?

Bir günahkâr insanım ben yok yüzüm Peygambere. İstemem bir türlü gitmek böyle huzur mahşere. Tesadüf eylerim derken belki bir gün rehbere düşmüşem elsiz ayaksız bak aslan-ı haybere.

Çıkmıyor bir an ciğerden geldi sevda hançeri. Hakkın aşkına esir ol doğum günlerden beri zikreylerim ismini ben gal-u beladan beri. O kadar yandım yakıldım unuttum her yeri.

Neyzen çalarken mi neşelenirsin yoksa neşeli olduğun zaman mı çalarsın? Maliye bakanı hakkında yolsuzluk dedikodularının dolaştığı bir dönemidir. Neyzen Maliye vekili değilim ki çalarken zevk alayım.

Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler kimi alçak kimi hırsız kimi deyyus! Dediler. Künyeni almak için partiye ettim telefon bizdeki kayda göre şimdi o mebus dediler.

Yurdu şahane cehalet yeni baştan bürüdü. Hayliden hayli kalınlaştı yobazlık yeniden softalık zorlu anırtı ile aldı yürüdü. Kara bir kinle taassub pusudan çıktı yine yurdu şahane cehalet yeni baştan bürüdü.

Kim demiştir kanun alınmıştır ayakaltına böyle bir halin vukuunda hamiyyet çiğnenir. Devleti yolsuz görenler halt eder bir beldede kaldırım olmazsa kanun-ı hükûmet çiğnenir.

lstırabın sonu yok sanma bu alem de geçer ömr-i fani gibidir gün de geçer dem de geçer gam karar eyliyemez hande-i hurrem de geçer devr-i şadi de geçer gussa-i matem de geçer gece gündüz yok olur an-ı dem adem de geçer.

Ne şeriat ne tarikat ne hakikat ne türe süremez hükmünü bunlar yaşadıkça bu küre cahilin korku kokan defterini tanrı düre! Marifet mahkemesinde verilen hükme göre cennet iflas eder efsane-i adem de geçer.

Ney susar mey dökülür gulgule-i cem de geçer ibret aldın okudunsa şu yaman dünyadan nefsini kurtara gör masyad-ı mafihadan. Niyyet-i hilkatı bul aşk-ı cihan aradan önü yoktan sonu boktan bu kuru da’vadanutanır gayret-i gufranla cehennem de geçer.

20 yorum

Bu sayfa tam günüme renk kattı, sağol.

Bazıları tam da bu günlerde ihtiyacım olan şeyler.

Neyzen Tevfik’in bu sözlerini daha önce duymamıştım, çok beğendim.

Epey güldürdü beni, paylaşım için teşekkürler.

İlk kez bu kadarını bir arada okudum, güzel çalışma.

Günüme güzel bir başlangıç yaptırdı, minnettarım.

Neyzen’in bakışı farklı, güzel bir derleme olmuş.

İlk kez böyle bir derleme gördüm, çok eğlenceli.

Bu sayfayı okumak günümü aydınlattı, teşekkürler.

İnsanın içini açıyor bu sözler, güzel bir iş çıkarmışsın.

Bazen böyle şeyler okumak iyi geliyor, teşekkür ederim.

Sümeyye  -  Ekim 8, 2022 / 7:13 pm

Mizahi bir bakış açısı kazandırmış, tebrik ederim.

Her biri ayrı bir ders veriyor, etkileyici.

Züleyha  -  Nisan 5, 2023 / 1:18 pm

Bunu arkadaşlarımla paylaşacağım, çok iyi.

Ne kadar güzel, her biri ayrı bir dünya gibi.

Neyzen Tevfik’in mizahi bakışı beni her zaman güldürür, güzel seçim!

Böyle şeylerle karşılaşmak güzel, teşekkürler.

Neyzen’in dünyasına dalmak harika oldu, sağol.

Bazen bir söz bile çok şey ifade edebilir, bunlar da öyle.

Birkaçını not aldım, gerçekten anlamlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap