Netice İsminin Anlamı

Netice İsmi


Netice İsminin Anlamı Kız çocuklar için hemen hemen her dönem tercih edilebilecek farklı ve özel isimlerden bir tanesi olan Netice ismi Hatice, Hayriye, Emine gibi isimler ile benzerlik gösteriyor. Netice isminin anlamı nedir sorusu da gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor ve Netice ismini çocuğuna koymak isteyen ebeveynlerin de karşısına çıkmaya devam ediyor. Netice ismi bir sonuç, son, çıkarılan ana ders anlamları ile kullanılabiliyor. Herhangi bir olumsuz çağrıda da bulunmuyor. Netice yani sonuç olarak isim dışında kelime olarak da kullanılabiliyor. ”netice olarak” ya da ”neticede” şeklinde cümle içerisinde ifade edilebiliyor. Anlamı nedeniyle ”son” kelimesini ifade ettiği de düşünülüyor. 

Netice isminin farklılığı ve özgünlüğü nedeniyle sık sık sorulan Netice ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusuna cevap aranmaya devam ediyor. Netice ismi doğrudan bir şekilde kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim içerisinde hiçbir hadis, ayet, sure vb içinde de yer almıyor. Ancak netice ismi kötü bir anlam içermediğinden kız çocuklarına rahatlıkla konulabiliyor. İsmin konulmasında caiz olmayan herhangi bir durum görülmüyor. İsmin yazılış ve söyleyiş olarak benzediği diğer isimler gibi bu isim de özellikle kırsal kesimlerde kız çocukları için sıklıkla kullanılan bir isim olarak biliniyor. İsmin koyulmasının önünde herhangi bir dini engel ya da günah bulunmadığı belirtiliyor. 

Netice İsminin Anlamı
Netice İsminin Anlamı

Duruşu, okunuşu ve yazılışı ile öne çıkan Netice isminin anlamı dolayısıyla kökeni de merak ediliyor. Türkiye üzerinde dört binden fazla kişinin kullandığı Netice ismi köken olarak Arapça diline ait bir isim. Bu ismi çocuğuna vermek isteyen ebeveynler isim hakkındaki her şeyi detaylıca araştırıyor. Çok sık rastlanmasa da geçmiş dönemde çok fazla kullanılmış bir isim olarak biliniyor. Böylece günümüzde en nadir kullanılan isimler arasında bulunuyor. Ancak sıradan isimlerden sıkıldığı için bir farklılık arayan aileler bu ismi kız çocukları için rahatlıkla tercih edebiliyor. Geçmiş dönemlerde çok fazla kız çocuğu doğan ve bu durumun önüne geçmek isteyen aileler tarafından son olmasını istedikleri kız çocuklarına bu ismin verildiği de biliniyor. 

Netice ismine sahip olan ünlüler arasında Türkiye’de çok fazla tanınmış kişi bulunmuyor. Bu durum ismin biraz daha eski dönemlerde kalması olarak biliniyor. Bu isme sahip ünlü ya da tanınmış kişilere ülkemiz sınırları içerisinde çok sık rastlanmıyor olsa bile ismin anlamı ve ifade ettikleri herkes tarafından biliniyor. Bu sayede de çocuklar için rahat bir şekilde düşünülebiliyor. İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde hala daha Netice ismini taşıyan kişiler ile karşılaşmak mümkün. ”Hatice’ye değil neticeye bak.” tekerlemesi üzerinde de yer alan bu kelime burada isim anlamında değil, sonuç anlamında kullanılıyor. Bu tarz kullanımları da halk arasında oldukça yaygın. 

Bu özel ve nadir kullanılan Netice isminin analizi yapılırken de tüm isimlerde olduğu gibi anlamı büyük önem taşıyor. İsmin anlamı keskinlik ve bir sonuç belirtiyor. Bu isme sahip olan kişilerin de karakterlerinin keskin olduğu söyleniyor. İsimde E harfi iki kez yer alıyor. E harfi başarıya giden yoldaki azimli ve dirayetli kişileri simgeler. Bu isimde iki kez kullanılan E harfi ise bu enerjisini arttırıyor. N harfi dengeyi ve düzeni, T harfi zorluklara karşı direnci, İ harfi insancıllığı ve C harfi de kapsayıcılığı ifade ediyor. Tüm harflerin birleştiğinde anlamlı bir bütün yarattığı Netice ismi kolay bir şekilde yazılıyor ve kolay bir şekilde söylenebiliyor. Diğer ülkelerin dillerinde de rahatlıkla okunabiliyor. 

Netice isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sonuç

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: neti:ce
Kuran ‘da geçmiyor.

Netice ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Netice ismini kullanan 4.824 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Netice ismini kullanan 930 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Netice ismini kullanan 167 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Netice ismini kullanan 230 kişi bulunmaktadır.

Netice isminin Türkiye sıralaması

Netice en çok kullanılan 1515. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 701. isimdir.

Netice isminin Harf Analizi

Kişiye Netice ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Netice İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Netice ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Netice isminin anlamını gözden geçirin!

Netice İsminin Numerolojisi

Netice isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
T: yirmi dört
İ: on iki
C: üç
E: altı
TOPLAM: 68

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap