Nescafe Lekesi Nasıl Temizlenir?

  Gün içerisinde gerek sabah gerekse akşamları vazgeçemediğimiz içeceklerden birisi Nescafe oluyor. Kahve kültürünün ülkemiz açısından en yaygın olan türü..

Gün içerisinde gerek sabah gerekse akşamları vazgeçemediğimiz içeceklerden birisi Nescafe oluyor. Kahve kültürünün ülkemiz açısından en yaygın olan türü Türk kahvesiyken bir anda Nescafe tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Bu noktada Nescafe içerken yaşayabileceğimiz kazalar kaçınılmaz oldu. Kıyafetlerin üzerinde, halıya dökülen, döşemelerde iz bırakan Nescafe lekesi temizlenmesi güç olan bir yapıya büründü.

Aslında stresi, yorgunluğu alarak ruh halimizi dinginleştiren kahveyi içerisinde bulunan kafein sebebiyle sık tüketiyoruz. Ancak lekeye sebep olan ve koyu rengiyle kalıcı iz bırakabilen bir içecek olması son zamanlarda daha çok dikkat çekiyor. Genel anlamda şekerli tüketilmesi ise lekenin kalıcılığını arttıran faktörlerden birisi oluyor.

Maalesef şekerli Nescafe lekesi çok daha zor arınan bir ize dönüşüyor. Yalnızca bu tip bir kaza yaşandığında hemen müdahale edildiği zaman aktif sonuçlar alınarak daha rahat bir temizlik uygulanabiliyor. Eğer anında müdahale etmezseniz maalesef ki beklendiği gibi sonuçlar alınmıyor ve hijyenden uzak kalınıyor.

Nescafe Lekesi Nasıl Çıkar?

Nescafe en çok üzerimize dökülür. Ya da dökülmeden ziyade damlamasıyla bile büyük bir iz bırakabilir. Örnek olarak izin damla formundayken aniden büyüyebildiğini görebilirsiniz. Bardağınızdan damlayan tek bir damla beyaz gömleğiniz üzerinde çapı büyük bir lekeye sebep olabilir. Kıyafet dışında diğer yüzeylerde de kalıcı bir lekeye dönüşebilir. Dolayısıyla lekenin arınması için fazla vaktiniz yok. Hemen acele ederek halıdan Nescafe lekesini çıkarmalısınız.

Kıyafetten Nescafe Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafete damlayan Nescafe bizi zor çıkacak bir leke ile baş başa bırakabilir. Ancak bunun için uygulayacağımız yöntemlerin başında sırasıyla gidilmesi gereken bir metot bulunuyor. Yapılan hatalara değinecek olursak lekenin üzerini bir bezle silmek ilk sırada geliyor. Kahve lekesi anında işleyen ve derine inen bir lekedir. Dolayısıyla kahve lekesini üzerinden silerseniz daha fazla derine işlemesini sağlar bir o kadarda yayılmasına imkân tanırsınız.

Yapmanız gereken temizleme biçimiyse giysiyi üzerinizden çıkararak ters çevirmektir. Eğer ters çevirerek bir temizleme uygulamasına başvurursanız doğrudan arındırmaya yaklaşırsınız. Soğuk su kullanmanız lekenin bir anda yayılmasını durdurabilir.

Ters çevirip soğuk suyu uyguladıktan sonra ise bir deterjanı alarak lekeli olan bölgenin üzerine serpin. Lekeyi kaplamanız en etkin sonucu almanızı sağlayacaktır. Bekleyerek deterjanın leke sökücü etkisini göstermesini bekleyin. Herhangi bir ovalama işlemi yapmadan lekenin söküldüğünü bir süre sonra duruladığınızda fark edeceksiniz. Durulayıp lekenin geçmediğini görürseniz işlemi tekrar uygulayın ve leke arındıktan sonra kurulamayı ihmal etmeyin.

Halıdan Nescafe Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve keyfinizin halıya dökülerek yarıda kalması bir sorun olarak görülebilir. Hele de açık renkli bir halı kullanıyorsanız bu bir kabusa dönüşecektir. Dolayısıyla o an kahve keyfini bir kenara bırakıp halıyı temizlemeye yoğunlaşmanız gerekiyor. Çünkü aksi halde temizlenmesi imkânsıza yakın bir lekeyle tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Halının üzerine doğrudan ıslak bir bezle bastırmanız kahvenin iç yüzeye doğru işlemesini önler. Hatta fazlalık kahveyi halının çekmesini engelleyip doğrudan kahvenin bez tarafından emilmesini sağlar. Bu işlemi yaparken bezin üzerine ağırlık yapan bir şey koymanız baskıyı arttırıp çekeceği kahve miktarını üst noktalara çıkaracaktır.

Bu arada sizde deterjanı ılık kıvama gelen suyun içerisine atarak karıştırın. Sonrasında bezi bu kovanın içerisine atarak tekrar halının üzerini temizlemeye devam edin. Ovalamak lekeyi dağıtan bir eylem olacağından lekeyi yine bastırarak beze çektirin. Zaten deterjanın lekeyi sökme işlemi uzun sürmeyecektir. Leke geçtikten sonra suyla durulama ve ardından da durulama işlemini izleyin.

Sirke İle Nescafe Lekesi Çıkar Mı?

Genellikle halılarda yaşanan kahve lekelerinde sirke kullanımı son çare olarak görünür. Sirkeyi suyla karıştırdıktan sonra lekeli bölgeye uygulamak mantıklı olacaktır. Fakat bunu denemeden evvel deterjanlı suyla çıkarmayı denemeniz tavsiye edilir. Mevcut temizlik sonrasında lekenin halıdan çıkmadığını görüyorsanız eşit miktarda sirke ile suyu bir kaba koyarak karışımı hazırlayın.

Ardından bez ile temizlemeye sirkeli suyla devam edin. Aktif formülü lekeler üzerinde çok etkili olduğundan özellikle Nescafe lekelerini çıkarmada çok ektili olacaktır. Sizi uğraştırmadan halınızın önceki haline dönmesini sağlayacaktır. Kimyasal bir ürün olmadığından renk konusunda herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap