Nehir İsminin Anlamı

Nehir İsminin Anlamı Nedir?

Nehir ismi kız çocukları için tercih edilen isimlerdendir. Son dönemlerde daha çok kullanılan bir isim olmuştur. Nehir isminin anlamı ve kişilik özelliklerini tam olarak öğrendikten sonra, bebeğinize nehir ismini rahatlıkla koyabilirsiniz. Bu ismi koymak isteyen ve merak eden birçok kişi vardır. Nehir ismi hem tek olarak hem de başka bir isimle kullanılabilir.

Nehir ismi Arapça kökenli bir isimdir. Kız çocukları için tercih edilir. Nehir isminin TDK anlamı su, ırmak, akarsu, çok su gibi şeylerdir. Berrak ve bereketli su anlamını da taşır. Genel de insanlar bu anlamını daha çok tercih eder. Öncelikle Nehir ne demek, onu bilmek gerekir. Nehir bilindiği üzere, bil su be büyük su taşıyan akarsulara verilen isimdir. Aynı zamanda kız çocuklarına da koyulur. Nehir isminin birçok anlamı vardır. Nehir isminin analizi birçok kişi tarafından merak edilir. Bereket, bolluk demektir ve bu yüzden de enerjisi yüksek bir isimdir.

Nehir isminin kişilik analizi oldukça fazla yapılır. Bu isme sahip oaln kişiler genellikle hissiyatı güçlü ve sakın kişilerdir. Bunun yanı sıra her ortama uyum sağlarlar. Yaşam stilleri genellikle monoton olarak ilerler, bu kendi tercihleridir. Çok fazla hareket etmeyi sevmezler. Ruhsal olarak da dengeli bir isim olduğu söylenemez. Bu kişilerin ruh halleri genel de çalkantılıdır. Gelgiteleri çok fazla olur. Çabuk karar veremez, duygu geçişlerini çok fazla yaşarlar. Yapıları son derece hassastır. Bütün duyguları bir arada yaşarlar. Nazik insanları severler ve saygı onlar için her zaman ön plandadır. Karar verirken zorluk yaşayan bir isimdir. Bu kişilerin en olumsuz özelliklerinden birinin de kararsızlık olduğunu söylemek yanlış olmaz.

En çok merak edilen şeylerden biri de Nehir isminin Kur’an da geçip geçmediği ya da Nehir ismi caiz mi? Sorusudur. Nehir ismi Kur’an da geçen bir isimdir ve kız çocuklarına koyulması da son derece caizdir. Nehir ismi kız çocukları için en çok tercih edilen isimlerden biridir ve anlamı da güzeldir. Günümüzde de sıklıkla tercih edilir, eski yıllarda da insanlar çocuklarına bu ismi tercih etmiştir. Kız çocuğu ismi arayanlar için, güzel bir isim olduğunu söylemek yanlış olmaz. Arapça kökenli olan bu isim başka uyumlu bir isimle de tercih edilebilir.

Nehir ismine benzer isimler Neşe, Nergis, Neşet, Tahir, Nevin, Nesil, Nesli, Neva, Nova, Nadir gibi isimlerdir. Daha bunun gibi birçok ismin olduğu da söylenebilir. Uyumlu bir isimdir. Nehir isminin harf analizi şu şekildedir;

  • N harfi; cesareti temsil eder.  Sabitliği seven kişilerin harfidir.
  • E harfi; İsminde e harfi olan kişiler genelde içe kapanık olur ve öz güven eksikliği yaşarlar.
  • H harfi; Lider ve öncü olmanın temsilcisidir. Bu harfin geleneklere bağlı ve sakin bir kişiliği vardır.
  • İ harfi; hassas ve kırılgan bir kişiliği temsil eden bir harftir. Aynı zamanda detaya inmeyi temsil eder.
  • R harfi; kararsız bir  kişiliği temsil eder. Aynı zamanda kibir ve yüksekten bakmanın da sembolü olan bir harftir.

Çoğu kişi kızına isim koyarken, ünlülerden bu ismi taşıyan kişiler olup olmadığını da bilmek ister. Nehir ismine sahip ünlüler vardır. Bunların başında da Nehir Erdoğan gelir. Nehir Erdoğan ünlü bir oyuncudur. Nehir bir kız çocuğu i için uygun olan ve koyulacak güzel bir isimdir. Herkes tercih edebilir. Olumsuz bir yanı ya da negatif özellikleri fazla değildir.

nehir-isminin-anlami-39417
Nehir İsminin Anlamı

Nehir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Asur Kraliçesinin Adı
  • 2 – Bol, fazla, çok
  • 3 – Akarsu, ırmak. Çok bol su

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Nehir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nehir ismini kullanan 68.510 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nehir ismini kullanan 13.984 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nehir ismini kullanan 5.236 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nehir ismini kullanan 5.059 kişi bulunmaktadır.

Nehir isminin Türkiye sıralaması

Nehir en çok kullanılan 235. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 120. isimdir.

Nehir ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3.761 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Nehir isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Nehir isminin Harf Analizi

Kişiye Nehir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Nehir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nehir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nehir isminin anlamını gözden geçirin!

Nehir İsminin Numerolojisi

Nehir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
H: on
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap