Nefes Darlığı Neden Olur

Nefes Darlığı Neden Olur Genelde nefes kesilmelerinin nedeni akciğer olarak düşünülse de kalp-damar tıkanıklıkları, böbrek yetmezliği, taş düşürme, alerjik nedenler ve aşırı kilo da nefes darlığına neden olur.

Nefes Darlığı Neden OlurNefes darlığı, özellikle son dönemlerde çevresel nedenler, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, sigara kullanımı gibi sebeplere ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Anlık aktivitelerden sonra yaşanan nefes kesilmesi pek sorun olmazken bazılarının altında ciddi problemler olabilir. Bu nedenle nefes darlığının nedenini öğrenip önlem almak gerekir.

Nefes darlığı nedeni ile günlük hayatımızda hobi haline getirdiğim şeyler fobiye dönüşebiliyor. Yüzmeyi, koşmayı, tempolu yürümeyi, egzersiz hareketlerini çok sevmenize rağmen bu hareketler nefesinizin kesilmesine yol açıyorsa korktuğunuz için bu alışkanlıklarınıza son veriyorsunuz.

Yapılan sporlardan sonra nefes darlığı normal karşılanabilir lakin, hiçbir hareket olmadan, birden bire gelen nefes darlıklarının arkasından ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda geç kalınmadan göğüs hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekir.

Genelde nefes kesilmelerinin nedeni akciğer olarak düşünülse de kalp-damar tıkanıklıkları, böbrek yetmezliği, taş düşürme, alerjik nedenler ve aşırı kilo da nefes darlığına neden olur.

Nefes Darlığı Neden Olur

Nefes Darlığım Akciğerden mi Yoksa Başka Nedenlerden mi Kaynaklı?

Akciğer nedeni ile oluşan nefes darlıklarının en sık karşılaşılanı astımdır. Nefes aldığınızda belirli oranda oksijenin ciğerlere dolması gerekirken astım sebebi ile hava geçişi azalır ve nefeste daralma hissi oluşur.

Tütün ve tütün mamulleri kullanan kişilerde akciğer kaynaklı solunum yetmezliği sık görülür. Özellik son zamanlarda KOAH rahatsızlığının yaygınlaşmasının nedeni de tütün ürünleridir.

Tabi akciğer sebebi ile yaşanan nefes darlıkları bunlar ile sınırlı değildir. Yer altında çalışanlar, kimyasal işler ile uğraşanlar, fabrikada dumana-gaza maruz kalanlar, kalabalık şehirlerde yaşayanlarda da solunum yetmezliği görülebiliyor.

Kalp damarları tıkandığında akciğerde su toplanma riski ortaya çıkıyor. Nefes alma esnasında ciğer tam genişleyemediği için kişide nefes almada zorluklar yaşanıyor. Anemi hastalığı olan kişilerde kandaki değerler normalin altında seyrettiği için oksijenin vücutta dolanımı azalıyor ve bu da nefes almayı zorlaştırıyor.

Mide rahatsızlıkları nedeni ile asit yemek borusuna kadar gelir, bu durumda kişi nefes almada zorluk yaşar. Aynı şekilde fazla kilolu kişiler de midenin çok şiş olması sebebi ile nefes darlığı yaşayabilir.

Her hastalıkta belirtilen strese yine değineceğiz. Sınava yeterince çalışmadığınızda korku ve heyecan nedeni ile nefes daralabilir. İş hayatınızda her şey istediğiniz gibi gitmediğinde, sevgilinizden ayrıldığınızda, sizi çok üzecek olayların peş peşe gelmesi ile nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Her şey normale döndüğünde nefes almanızın da normalleştiğini fark edeceksiniz.

Akciğer harici durumlarda yaşanan nefes zorluklarında ilk sırayı kalp rahatsızlıkları alıyor. Özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde göğüs kafesinde ağrılar damar tıkanıklıkları ve akciğerde sulanma nedeni ile ortaya çıkabiliyor.

Hangi Durumlarda Yaşanan Nefes Darlığı Sonucu Ciddiye Almalıyım?

Hafta sonu bütün yorgunluğunuzu atmak için kanepeye uzandınız, birden nefesiniz daralmaya başladı, psikolojik bir neden değilse bu nefes darlığı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bazen insan benim hiçbir şeye alerjim yok, ne kadar sağlıklıyım diye düşünürken nadir tükettiği gıdalardan aldığı zaman nefes darlığına neden olabiliyor. Alerji demek risk demek, bu yüzden nefes almakta zorlanırsanız hemen Doktorunuza başvurun.

Yüksek ateş, normal oda sıcaklığında terleme, vücudun belirli yerlerinde şişme gibi nedenlerden sonra yaşanan solunum güçlüğü de ciddiye alınması gereken nefes darlığı çeşitlerindendir.

Çok sigara kullanan kişilerde nefes alırken tuhaf sesler duyarsanız. Bu başka nedenler ile de ortaya çıkabilir. Nefes alırken zorlanıyorsanız, öksürüyorsanız, başınız dönüyor ve kendinizi bayılacak gibi hissediyorsanız derhal önlemini almanız gerekiyor.

Yüksek bir yerden düşme, alınan darbe sonrası uzun nefes darlığı yaşıyorsanız kaburga kısmında çatlak veya kırık olma ihtimaline karşı hastaneye gitmeniz en doğru tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap