Nedim İsminin Anlamı

nedim-isminin-anlami-43000

Nedim İsminin Anlamı Nedir?

Çok eskiden beri kullanılan bir isim olan Nedim ismi, erkek çocuklarında kullanılan hoş ve güzel isimlerden birisidir. Nedim isminin anlamı nedir? şeklinde araştırma yapıyorsanız birçok konu başlığına üzerinde durmanız gerekir.

Yapacağınız araştırmalardan biriside Nedim isminin TDK’deki anlamı nedir? veya kökeni nedir? şeklinde olabilir. TDK kaynaklarında Nedim ile ilgili fazla bir bilgi yok. Sebebi bu sözcüğün Arapça kökenli olmasıdır. Yine de sözcük anlamı olarak, hoş konuşan kişi olarak tanımlanır. Birde Divan Edebiyatı şairlerinden olan Nedim’in ismi olarak karşınıza çıkar.

Yapı olarak iki heceli ve beş harften oluşan Nedim ismini kullanmak isteyen insanların baktıkları konu başlıklarından birisi Nedim isminin harf analizi olarak karşınıza çıkar.Bu ismin harf analizine bakılınca elinize geçen sonuç şu şekildedir. N harfi, sezgi yetenekleri güçlü ve mantıklı bir kişiliği temsil eder. Ayrıca oldukça sevecendir. E harfi hem hüznü hem de neşeyi aynı anda yaşayan bir kişiliği tanımlar. D harfi, hırslı bir yapıyı ve güçlü kişilik özelliklerini temsil eder. İ harfi, çok hassas ve kırılgan insanlarda kendini gösterirken, M harfi de zekâ düzeyi yüksek olan tüccar kişiliği sembolize etmektedir.

İsim kişiliği etkiler mi? birçok uzman bu soruya evet cevabını vermektedir. Bu konuda uzmanlarla aynı görüşü paylaşan kişiler seçmek istedikleri isimle ilgili analizlere bakarlar. Nedim isminin kişilik analizi denilince, Yaratıcı kişilik özelliği öne çıkıyor. Düzenli bir hayat yaşamayı ve planlamayı seven bir karakterleri bulunur. Aşka önem verirler okuma ve yazma becerileri gelişmiştir. Sağlamcı olma özellikleri vardır yani kolay kolay riske girmezler. İşlerine oldukça bağımlı olan Nedimler, son derece enerjik bir yapıyla karşınıza çıkar. Her ne kadar işkolik olsalar da evlerine bağlı evcimen olarak tabir edilen kişilik özellikleri vardır.

Heyecan içinde isim araştırıyorsunuz. Çünkü aileye yeni bir bebek gelecek. Ailenin yeni üyesine bulacağınız ismin diğer isimlerle uyumu ve benzerliği noktasında araştırma yapıyorsunuz. Bu konuda Nedim ismine benzer isimler hangi isimlerdir diye merak edebilirsiniz. Nedim ismi ile uyumlu olarak, Nedime, Nebide, Necibe, Nesibe, Nedret, Kerim, Aylin, İklim, Kadim, Selim, Şahin, Neyzen, Nuri, Nalan isimleri sıralanabilir. Tabi bu tamamen sizlerin tercihine kalmıştır. İsim seçiminde farklı bir yaklaşımı olanlar ise o isimle tanınan ünlü kişiliklere bakar.

 Eve yeni katılacak bir üyeniz var ve siz bununla ilgili bir isim arıyorsanız, belki tanınmış bir kişiliğin ismini de kullanabilirsiniz. Bu kişi sizin beğendiğiniz herhangi bir sanatçı veya sporcu olabilir.  Nedim ismine sahip olan ünlüler olarak baktığınızda ilk olarak divan şairi Nedim karşınıza çıkar. Gazeteci Nedim Şener, oyuncu Nedim Saban, bestekar Nedim Otyam, oyuncu Nedim Doğan ve spor insanı Nedim Günar bu isimdeki diğer tanınmış kişilerdir.

Çocukları için isim araştıran ebeveynler, seçecekleri isimler üzerinde titiz bir biçimde detaylı konulara bakarlar. Örneğin kullanacakları ismin adet ve geleneklere aykırı olmasını istemezler. Toplumda hoş karşılanmayacak bir isim kimsenin hoşuna gitmez. İşte bu noktada ismin Kur’an da geçip geçmediğini sorgulayan kişileri de görebilirsiniz. Nedim ismi Kur’an da geçiyor mu? Sorusunun yanıtı maalesef hayırdır. Çünkü Nedim ismi Kuran’ı Kerim de geçen isimlerden değildir. Nedim ismi caiz mi?  Diye bir sorunun cevabını araştırıyorsanız, bilmeniz gereken bu isim caiz olmayan isimler listesinde olmadığı için caizdir denebilir. Eğer bütün kriterleri karşılıyorsa ve hoşunuza da gidiyorsa Nedim ismi gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz, çocuklarınıza verebileceğiniz bir isimdir.

Nedim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Özü Bey
  • 2 – Sohbet Arkadaşı, Dost.
  • 3 – Büyükleri Fıkra Ve Hikayeleri İle Eğlendiren. Güzel Hikayeler Anlatan, Tatlı Konuşan. – Nedim: Osmanlı Şairlerinden. Asıl Adı Ahmedtir. Lale Devri Şairlerindendir.
  • 4 – Güzel öykü anlatan, tatlı konuşan.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nedim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nedim ismini kullanan 23.531 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nedim ismini kullanan 4.494 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nedim ismini kullanan 1.000 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nedim ismini kullanan 1.283 kişi bulunmaktadır.

Nedim isminin Türkiye sıralaması

Nedim en çok kullanılan 635. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 292. isimdir.

Nedim isminin Harf Analizi

Kişiye Nedim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Nedim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nedim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nedim isminin anlamını gözden geçirin!

Nedim İsminin Numerolojisi

Nedim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
D: beş
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap