Necip İsminin Anlamı

necip-isminin-anlami-66262

Necip İsminin Anlamı Nedir?

İsim olarak çok anlamlı ve manalı bir isim olan Necip sözcüğü beş harften oluşan iki heceli sözcükler gurubundadır. Necip isminin anlamı nedir? diye bir sorgulama yaparsanız birbirinden farklı birçok kaynağa bakabilirsiniz.

Çoğunluk olarak erkek ismi olarak bilinen bu isim köken olarak Arapça kaynaklıdır. Türkçe ye sonradan yerleşmiş olan Necip sözcüğü ses uyumları açısından Necip-e veya Necib biçiminde de kullanılır. Necip isminin TDK’deki anlamı nedir? ve ne manaya gelir? diyorsanız, şu sonuca ulaşırsınız. Kelime olarak Necip, güzel soylu, seçkin soylu, seçilmiş anlamlarına gelmektedir.

Son derece güzel manalar içeren Necip ismi hem eski toplumda hem de yeni jenerasyon da kullanılan bir erkek adı olarak karşınıza çıkar. Eğer evinize yeni bir birey katılacak ve cinsiyeti erkekse, sizde isim düşünmeye başladıysanız bakacağınız konu başlıklarında birisi de Necip isminin harf analizi olmalıdır. Harflerin temsil gücüne göre Necip sözcüğünün kişiliği etkileyecek harf yapısı şu şekildedir.

N harfi, cesareti ön plana çıkartır. Düzenli yaşamayı ve sürekli değişiklik yapmayı sevmeyen bir yapıyı sembolize eder. E harfi, aynı anda hüznü ve neşeyi bir arada yaşayabilen, içine kapanık bir karaktere işaret eder. C harfinde, sanatsal kişilik özellikleri ön plana çıkarken ifadelerinde zorlanmayan yani kendini güzel bir biçimde anlatan kişilik yapısı ortaya çıkar. İ harfi, inceliği, seçkin kişilik yapısını belirtirken aşırı kırılganlığı da beraberinde getirir. Son olarak P harfine bakıldığında, sakin ve emin adımlarla ilerleyen bir kişilik yapısı görülür.

Necip isminin kişilik analizi bu ismin üzerinde düşünen ebeveynlerin inceledikleri bir başka konudur. Birçok aile isim eşittir karakter anlayışına sahiptir. Bu yüzden konu ile ilgili kaynaklara başvururlar. Elde ettikleri sonuçlar şu şekildedir. Toplumun belirlediği kuralları önemseyen Necip kolay kolay yanlış yapmaz. Mantıklı bir kişiliği vardır ama diğer taraftan dikkat dağınıklığı yaşayabilir, altıncı hissi gelişkindir ve sezgilerini doğru şekilde kullanır. Kolay bir biçimde sevmez ancak severse sonuna kadar sever. İşte Necip isimli kişiler için böyle bir karakter analizi karşınıza çıkar.

Peki, Necip ismine benzer isimler nelerdir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız. Bu konu üzerinde de ayrıca durmanız lazımdır. Yaşadığınız toplumda eğer ataerkil gelenekler hüküm sürüyor ve aile büyüklerinin isimlerini yeni nesillerde sürdürme alışkanlığınız yoksa, seçeceğiniz ismin başka isimlerle ahenkli olması önemlidir. Necip ismine benzer veya Necip ile uyumlu isimlerden bazıları şunlardır. Nedim, Nefes, Necibe, Edip, Edibe, Narin, Nakıp, Recep, Derim, Derin, Necdet, Necmettin, Necla, Ece, Necmi, Nasip, Nehir.

Aileye yeni bir bebek gelecek çok heyecanlısınız. Bir sürü hazırlık yapıyorsunuz. Bu hazırlıklardan biri de güzel bir isim bulmak. Seçtiğiniz isimlerden biriside Necip. Merak ediyorsunuz, acaba Necip ismine sahip olan ünlüler kimler? Bu isimli tanınmış birileri var mı? ilk akla gelen isim edebiyat dünyasının önemli aktörlerinden Necip Fazıl Kısakürek oluyor. Ayrıca spor dünyasından milli futbolcu Necip Uysal da bu ismi taşıyanlardan.  Oyuncu Necip Memili ve tarihçi yazar Necip Hablemitoğlu da Necip isimli tanınmış kişiler arasında yer alıyor.

İsim seçme konusunda kararsızlık yaşayan anne ve baba adaylarına bakıldığında isim seçmek için farklı kaynaklar kullandıkları görülür. Bu kaynaklardan biriside dini kaynaklardır. Değerlendirmek istedikleri isim Kur’an da var mı? geçiyor mu? Necip ismi caiz mi?  Şeklinde ararlar. Necip ismi Kuran’ı Kerim de geçmiyor olmasına rağmen caiz olmayan isimler listesinde de yer almıyor. Bu durumda Necip ismi caiz bir isimdir denilebilir.

Necip isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Özü Yiğit, Öz Yiğit
  • 2 – Soyu temiz, cömert

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Necip ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Necip ismini kullanan 16.470 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Necip ismini kullanan 2.470 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Necip ismini kullanan 1.509 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Necip ismini kullanan 1.002 kişi bulunmaktadır.

Necip isminin Türkiye sıralaması

Necip en çok kullanılan 811. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 359. isimdir.

Necip isminin Harf Analizi

Kişiye Necip ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Necip İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Necip ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Necip isminin anlamını gözden geçirin!

Necip İsminin Numerolojisi

Necip isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
C: üç
İ: on iki
P: yirmi
TOPLAM: 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap