Nazım İsminin Anlamı

Nazım İsminin Anlamı

Çocuklarına isim vermek isteyen ebeveynler soluğu arama motorlarında alırlar. Binlerce isim arasından çocuğuna en uygun ismi bulmak isteyen anne babalar sürekli araştırma yaparlar. Bu isimler kimi zaman aile bireylerinden esinlenerek çocuğa verilebilir. Kimi zaman ise ünlü bir kimseden bu isim duyulabilir.

İsim, kişilerin karakterlerinin en derin noktalarını açık bir şekilde yansıtabilir. Bundan dolayı çocuklar için isim seçimi oldukça önemlidir. Bundan dolayı isimler kimi zaman başarılı insanlardan esinlenerek çocuklara verilebilir. Biz de daha önce mutlaka duymuş olduğunuz bir isim olan Nazım isminin anlamı hakkında bilgi vereceğiz.

Tarihteki önemli isimlerden olan Nazım’ın üç farklı anlamı vardır. Bunlardan ilki örs gibi sağlam el manasındadır. Nazım isminin bu anlamı isme oldukça farklı bir hava katmaktadır. İsmin diğer anlamı manzum yazandır. Ve Nazım isminin son anlamı tanzim eden, düzenleyen demektir. Nazım isminin anlamına bakıldığında belli bir çerçevede şekillendiğini görürüz. Bu yazımızda Nazım isminin anlamı nedir ? diye merak edenlere kapsamlı bilgi vereceğiz.

Kökeni Arapça olan Nazım ismi Kuranda geçiyor mu diye araştıranlar oldukça fazladır. Nazım ismi kuranda geçmez. İsmin cinsiyeti erkektir. Bu ismin erkek çocuklarına verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Dinen de ismin çocuklara verilmesi caizdir.

Nazım aynı zamanda şiirde kullanılan bir terimdir. Genel Türkçe lügatine baktığımızda bu ismin vezinli, söz dizisi anlamına geldiğini görürüz. Bu sözcük aynı zamanda manzume yazan kimse manasına da gelir. Nazım isminin edebiyat alanındaki anlamı kelimelerin düzenli şekillerinde görülebilen deyi kılığı anlamına gelir.

Nadir bulunan isimler arasında yer alan Nazım ismine sahip az kişi bulunur. Türkiye’de 20.257 kişi bu isme sahiptir. İstanbul’da bu ismi kullanan 3.819, Ankara’da 1.376 ve İzmir’de 1.045 kişi bulunur. Nazım ismi en sık kullanılan isimler arasında 714. sırada yer alır. Bu isim en çok kullanılan erkek isimler arasında 323. sıradadır.  

Nazım ismine sahip kişilerin karakteristik yapıları incelendiğinde duygusal olmaları dikkat çekmektedir. Romantik ve ince fikirli olan bu kimseler özel hayatlarında oldukça tutkuludurlar. Sıcakkanlı oldukları için yeni girdikleri bir ortamda arkadaş edinmekte zorlanmazlar. Ağızları iyi laf yapan bu kişiler, manevi konulara maddi konulardan daha fazla değer vermektedirler.

Aşkı severler ve kalpleri herkese açıktır. Eleştiriyi sevmeyen bu kimseler rahatlarına düşkünlerdir. En belirgin özellikleri dürüst olmalarıdır. Bu özellikler Nazım isminin analizi yapıldığında karşımıza çıkmaktadır.

Bu isme sahip kişilerin olumlu özellikleri arasında, sakin, merhametli ve sessiz yapıda olmaları görülür. Oldukça duygusal ve yaratıcı olan bu kimseler adeta gizem doludurlar. Yalnızlığı seven empati kuran, inancı ve hayal gücü yüksel bu kimseler şefkatlidirler. Bu insanların olumsuz özelliklerine baktığımızda düşünmeden kararlar alan, öngörülemeyen oldukları göze çarpar. Sabit fikirli olmaları yaşamda onlara zorluk çıkarabilmektedir.

Bu isme sahip kişilerin en belirgin fiziksel özellikleri arasında gamzeli yüzleri ve kalın dudakları dikkat çekiyor. Yuvarlar ve koyu renk gözleri, orantılı yüz hatları, belirgin elmacık kemikleri bu kişilere ayrı bir görünüm kazandırıyor.

Nazım isminin harf analizine bakıldığında n harfinin sağduyulu olmayı, a harfinin enerjik olmayı, z harfinin okumayı seven yapıda olmayı, ı harfinin hassaslığı ve m harfinin ticarete yatkın birini çağrıştırdığını görürüz.

Nazım Hikmet, Nazım ismine sahip ünlüler arasında en çok bilinenidir. Edebiyata olan tutkusu yıllar geçse de hala konuşulan Nazım Hikmet’in isminin birçok anlamını taşıdığını görebiliriz.

Nazım ismi ile uyumlu kız isimleri arasında, Nazlı, Nazife, Nazire, Nazlım, Narhanım ve Nazmiye yer almaktadır.

nazim-isminin-anlami-97930
Nazım İsminin Anlamı

Nazım isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Örs Gibi Sağlam El
  • 2 – Manzum yazan.
  • 3 – Tanzim eden, düzenleyen. Sıra sıra, dizi dizi olan şey

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: na:zım
Kuran ‘da geçmiyor.

Nazım ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nazım ismini kullanan 20.257 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nazım ismini kullanan 3.819 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nazım ismini kullanan 1.376 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nazım ismini kullanan 1.045 kişi bulunmaktadır.

Nazım isminin Türkiye sıralaması

Nazım en çok kullanılan 714. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 323. isimdir.

Nazım isminin Harf Analizi

Kişiye Nazım ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Nazım İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nazım ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nazım isminin anlamını gözden geçirin!

Nazım İsminin Numerolojisi

Nazım isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
Z: yirmi dokuz
I: on bir
M: on altı
TOPLAM: 74

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap