Nazik İsminin Anlamı

nazik-isminin-anlami-24063

Nazik İsminin Anlamı Nedir?

Özellikle bir bebek sahibi olmayı planlayanların en çok araştırdığı konulardan biri isimler ve anlamları olarak karşımıza çıkmaktadır. İsmin anlamının yanında isim ve karakter analizleri ya da ismin konulmasının caiz olup olmaması gibi konuların da önemli faktörler olabildiği bilinmektedir. Tercih edilebilecek güzel anlamlı isimlerden biri olan Nazik isminin anlamı nedir? sorusunun cevabına yanıt arayanlardansanız, yazının devamında Nazik ismi hakkında detaylı bir açıklama bulabilirsiniz.

Nazik isminin anlamı terbiyeli, sadık, zarif ve güzel olarak karşımıza çıkıyor. Anlam açısından bakıldığında Nazik ismi oldukça güzel bir anlama sahip isimlerden biri olarak ele alınıyor. Bunun yanı sıra Nazik isminin genellikle kız çocukları için tercih edilmekte olduğu biliniyor.

Kız çocukları için kullanılan Nazik isminin kökeni ise Farsçadan geliyor. İsimlerin anlamları ve kökenlerinin yanı sıra anne babalar için kimi zaman Kuran’da geçip geçmediği de önem taşıyor, ancak Nazik ismi ise Kuran’ı Kerim’de geçen isimlerden biri değil. Türkçe sözlükteki anlamına bakacak olursak Nazik isminin TDK’deki anlamı narin, ince yapılı ya da saygılı davranan olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde ülkemizde Nazik ismini kullanan 10559 kişi olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra, sıralama listesine bakacak olursak Nazik ismi Türkiye’de en çok tercih edilen 1056. İsim olarak karşımıza çıkıyor, kız isimleri arasında bakıldığında ise tercih edilme sırası ise 518. Bu ismin tercih edilen isimler arasında olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Kökeni ve anlamının yanı sıra isimler konusunda isim analizlerinin de oldukça önemli olduğu bilinenler arasında. Nazik isminin analizi için konuşacak olursak, Nazik isminin kader sayısı 4 olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Nazik isminin rengiyse kırmızı olarak karşımıza çıkmakta. Aynı zamanda Nazik ismine sahip kişilerin oldukça işkolik insanlar olabildikleri biliniyor.

Olumlu yönleri; genellikle aşırı ilgiden hoşlanmazlar. Planlı ve kuralcı insanlar oldukları bilinir. Doğal davranışları her zaman daha çok severler ve tutumlu, mantıklı insanlardır. Dikkatli olmalarının yanı sıra pratik ve kararlılardır.

Olumsuz yönleri; aşırı risk alabilirler. Bazı şeyleri abartabilirler. Aynı zamanda bağlanmaktan korkan kişiler oldukları bilinir. Bazen dağınık olmalarının yanı sıra hareketlilerdir.

Fiziksel özellikleri; yüz hatları köşeli olabilir. Kemik yapıları genellikle incedir. Saçları genellikle bukleli olmakla birlikte koyu renklidir. Uzun bir burun yapısına ve ince dudaklara sahip olurlar. Kafa yapıları oval olsa da yüz hatları belirgindir. Ses tonları hep kararlıdır.

Kişilik analizlerine bakacak olursak Nazik isminin kişilik analizi ise şu şekildedir; hassas ve duygularını derin bir şekilde yaşayan insanlardır. Sessiz ve sakin kimseler oldukları bilinir. Sezgileri çok kuvvetlidir ve sezgilerine güvenerek hareket edebilirler. İnsanları incitmeyi kesinlikle sevmezler.

Bunun yanı sıra harf analizleri de isimler konusunda merak edilenler arasında. Nazik isminin harf analizi ise; N; sağduyu sahibi oldukları, A; Atılgan ve enerjik oldukları, Z; bilime önem veren kişiler oldukları, İ; hassas olan bir karakter yapısına sahip oldukları anlamına gelirken K; başarı sahibi olacak yetenekli kişiler olduklarına vurgu yapmaktadır.

Nazik ismine benzeyen isimler de merak edilmektedir. Nazik ismine benzer isimler ise; Nazlı, Nazan, Naziye, Gülnazik, Naz, Nazire.

İsim seçimi konusunda caiz olup olmaması önem taşıyan faktörler arasında karşımıza çıkıyor. Nazik ismi caiz mi sorusunun cevabına bakılacak olunursa, bu ismin dinen herhangi sakıncası bulunmuyor.

Ülkemizde sık tercih edilen isimlerden biri olsa da Nazik ismine sahip ünlüler bulunmuyor. Aynı zamanda bir dizi ya da film karakteri de yok.

Nazik isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Saygılı, terbiyeli
  • 2 – Güzel Zarif.
  • 3 – Saygılı davranan.
  • 4 – İnce yapılı, narin.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: na:zik
Kuran ‘da geçmiyor.

Nazik ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nazik ismini kullanan 10.559 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nazik ismini kullanan 1.338 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nazik ismini kullanan 1.501 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nazik ismini kullanan 416 kişi bulunmaktadır.

Nazik isminin Türkiye sıralaması

Nazik en çok kullanılan 1056. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 518. isimdir.

Nazik isminin Harf Analizi

Kişiye Nazik ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Nazik İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nazik ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nazik isminin anlamını gözden geçirin!

Nazik İsminin Numerolojisi

Nazik isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
Z: yirmi dokuz
İ: on iki
K: on dört
TOPLAM: 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap