Nazende İsminin Anlamı

nazende-isminin-anlami-59917

Nazende İsminin Anlamı

Nazende ismi, geçmişten günümüze kadar gelen nadir isimlerden biridir. Her döneme uyum sağlaması, şarkılarda geçmesi ve dizilerde sık sık görülmesi sebebiyle pek çok kişinin aşina olduğu bu isim insanlar tarafından merak edilen ve çocuklarına koyulması istenilen isimler arasında bulunur. Pek çok kişi Nazende isminin hoş bir tınısının olması, kulağa güzel gelmesi sebebiyle “Nazende isminin anlamı nedir?” sorusunun cevabını araştırmakta ve “Nazende ne anlama gelir?” sorusunu gündeme getirmektedir. 

İnternet ortamında sıklıkla gündeme gelen bu ismin anlamı üç farklı şekilde ifade edilebilmektedir.  Nazende isminin ilk anlamı naz yapan, ikinci anlamı sevgili, üçüncü anlamı ise nazlı olarak bilinmektedir. Türk Dil Kurumu da bu ismin açıklamasını nazlı, nazlanan, edalı, işveli olarak gerçekleştirmektedir.

Figen Genç’in Nazende Sevgilim şarkısında sıklıkla geçen bu isim bir döneme damgasını vurmuş ve pek çok kız çocuğuna Nazende isminin verilmesine neden olmuştur. Bu nedenle Arapça ve Farsça kökenli isimler arasında yer alan bu isim Türkiye’de pek çok kız çocuğuna verilmektedir. 2022 yılının Mayıs ayına kadar olan kısmında Türkiye’de 877 kız çocuğuna Nazende isminin verildiği bilinmektedir. Bu kız çocuklarından 120 tanesi İstanbul’da, 125 tanesi Ankara’da ve 38 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Kısa bir değerlendirme sonucunda Nazende isminin tercih edilme oranı oldukça yüksektir açıklamasını gerçekleştirmek mümkündür.  

Nazende ismi hakkında bilinmesi gerekenlerden bir diğeri de bu ismin özellikleridir. İsme sahip olanlarda görülen özelliklere göre Nazende isminin olumlu yönleri oldukça fazladır. Bu isme sahip olan kişiler uyumlu, zarif, düşünceli, tarafsız, estetik kaygıları bulunan, yumuşak başlı, sosyal, huzurlu ve tatlı dillidir. Bunun yanı sıra Nazende isminin olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Bu isme sahip olanların olumsuz özellikleri arasında ise dik başlılık, detaycılık, sorgulayıcılık, titizlik, memnuniyetsizlik, kötümserlik, affedici olmamak, kindarlık bulunmaktadır.

Her isimde olduğu gibi Nazende isminde de olumsuz özellikler bulunduğu için çocuklara bu isim verilmeden önce mutlaka iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bu ismin verildiği çocukların fiziksel özellikleri de birbiriyle benzerlik göstermektedir. Atletik vücut, pürüzsüz cilt, belirgin yüz hatları, kalın ses tonu, iri göz, arası açık kaşlar ve gamze Nazende isimli kişilerin fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. 

Nazende isminde yer alan harflerin alfabede karşılık geldikleri sıraya göre sayılarının toplanması ile Nazende isminin numerolojisi elde edilmektedir. Nazende isminin numerolojisine bakıldığında N harfi on yedi, A hafi bir, Z harfi yirmi dokuz, E harfi altı, N harfi on yedi, D harfi beş, E harfi ise altı sayısına karşılık gelmektedir. Bu sayıların toplanması ile 81 sayısı elde edilmektedir. Nazende isminin numerolojisi bu durumda 81 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nazmiye, Nazife, Nazan, Nazire, Nazlıcan, Nazime, Lerzende, Füruzende, Şahende, Bende, Payende, Gülbende, Bahşende, Tabende, Rahşende, Ferhunde, Şahande, Zinde, Hunde, Ayende, Şermende, Nadide, Naşide, Naide, Naciye, Neşe, Naime, Naile, Nesibe, Necmiye, Nazmi, Hande, Nahide, Firuzende, Nazenin, Nazlı, Nuriye, Nazım, Nazif, Nazim, Nazir, Firazende, Yabende, Efgende, Elibende, Zinde isimleri Nazende ismi ile benzeyen isimler arasında bulunmaktadır.

Bu isimler hem erkek hem de kız bebekler için tercih edilebilmektedir. Bu nedenle çocuklarınıza koymak için birbiriyle uyumlu olacak şekilde isimler arıyor iseniz siz de tercihinizi bu isimler arasından bir tane seçerek kullanabilirsiniz. Nazende ismi modası asla geçmeyecek ve her dönemde tercih edilen isimlerden biridir. Dolayısıyla bu ismin çocuklara koyulması durumunda gayet klas duran ve anlamlı bir isim seçilmiş olacaktır.

nazende-isminin-anlami-59917
Nazende İsminin Anlamı

Nazende isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Naz eden, nazlanan, nazlı.
  • 2 – Sevgili.
  • 3 – Naz edici, nazlı, hoş edalı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: na:zende
Kuran ‘da geçmiyor.

Nazende ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nazende ismini kullanan 877 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nazende ismini kullanan 120 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nazende ismini kullanan 125 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nazende ismini kullanan 38 kişi bulunmaktadır.

Nazende isminin Türkiye sıralaması

Nazende en çok kullanılan 3020. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1357. isimdir.

Nazende ismini kullananların sayısı, son bir yılda 24 kişi artmıştır.

Nazende isminin Harf Analizi

Kişiye Nazende ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Nazende İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nazende ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nazende isminin anlamını gözden geçirin!

Nazende İsminin Numerolojisi

Nazende isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
Z: yirmi dokuz
E: altı
N: on yedi
D: beş
E: altı
TOPLAM: 81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap