Nasuh İsminin Anlamı

Nasuh İsminin Anlamı

Bebek bekleyen anne ve baba adayları, yeni gelecek olan bebekleri için tüm hazırlıkları yaparken aynı zamanda isim araştırmaya da başlar. Bebeklerine güzel, anlamlı ve popüler isim koymak isteyen anne ve babaların en çok araştırdıkları konulardan biri isim araştırması, günümüzde internetinde yardımı ile kolayca kararlaştırılıyor. Nasuh isminin anlamı genel olarak temiz yüzlü, temiz kalpli demektir. Arapça kökenli olan Nasuh ismi her ne kadar Türkçede temiz  saf anlamında olsa da Arapça Nasuh isminin anlamı mavi ve erkek demektir. Daha çok 1990’lı yıllarda sıkça bebeklere verilen isimler arasında yer alan Nasuh, günümüzde birçok anne baba tarafından tercih edilmektedir.

Nasuh isminin TDK’ daki anlamı merak edilmektedir. Genel olarak halis, saf anlamında olan Nasuh ismi aynı zamanda sökülen ve yırtılan yeri dikip tamir eden. Bozulanı düzelten onaran anlamına da gelir. Nasuh kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Arapça farklı anlamada gelse Nasuh isminin TDK’daki anlamı saf ve temiz demektir. Nasuh kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Osmanlı dönemde çok sık tercih edilen Nasuh isminin anlamı her ne kadar çok güzel olsa da günümüzde popülerliğini yitirmiştir. Ülkemizin doğu bölgelerinde hala çok kullanılan Nasuh ismi güzel anlamlı olmasının yanı sıra söylemesi de kolay bir kelimedir. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre 2019 yılı itibari ile Nüfus kayıtlarında yaklaşık 3000 kişinin ismi Nasuh’tur.

Nasuh isminin kişilik analizi bakılacak olursa halis temiz ve saf anlamına gelen Nasuh isminin kişilik analizi oldukça geniştir. Halis, temiz yanı sıra onarıcı tamir edici gibi yapıcı anlamlara da gelen Nasuh isminin kişilik analizi oldukça ilginçtir. Nasuh İsminin harflerine bakıldığında Saf ve temiz içinde kötülük barındırmayan ve doğal davranışlı kişi demektir. Nasuh isminin anlamı ile aynı anlamı taşıyan ilk analizinin ardından sakin bir kişilik analizine çıkarmak mümkün. Nasuh isminin harflerine göre yapılan analizde kendinden emin bir kişiliğin yanı sıra risk almayı seven ve bu durumdan çekinmeyen anlamı da çıkıyor. Son harflere bakıldığında ise anlayışlı zeki,  hatta üstün zekâya sahip bir kişiliğin yanı sıra keskin bir hafızaya sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Nasuh ismi caiz midir? Arapça kökenli olan Nasuh ismi hem anlam bakımından hem söylem bakımından gayet uygun bir isimdir. Nasuh isminin anlamı oldukça güzel ve inanışımıza aykırı bir anlam taşımamaktadır. Bu durumda Nasuh ismini bebeğe verilmesi gayet uygun ve caizdir. Anlam olarak güzel bir yere sahip olan Nasuh ismi, her ne kadar Arapça kökenli olsa da Kuran’ı kerimde geçen bir isim değildir. Ancak Nasuh isminin anlamı halis ve temiz olması nedeni ile dinen yapılan bir tövbeye Nasuh tövbesi ve Nasuh duası ismi verilmiştir. Dua ya da tövbe eden kişinin halis ve temiz bir kalp ile dua etmesi gerektiği için bu isim verilmiştir.

İkiz bebek ya da ikinci bir bebek  bekleyen anne ve babalar Nasuh ismine benzer farklı isimlerde çocuklarına düşünebilirler Nasuh ismine benzer isimler arasında en çok tercih edilen isimler Eymen, Nuh, Ferruh, Nasuhi, Gülruh, Nasra, Nafi gibi isimleri bebeklerine verebilirler. Nasuh ismine sahip ünlülülere bakıldığında ise en bilineni kuşkusuz Dağcı yazar ve fotoğrafçı olan ünlü Nasuh Mahruki’dir. Ayrıca 1948 yılında olimpiyatlarda altın madalya kazanan milli güreşçimiz Nasuh Akar ve 1962 yılında vefat eden Fenerbahçe spor kulübünün kurucularından olan, Edebiyatçı ve Türk siyasetçi olan, birçok kitap yazmış olan  Nasuh Baydar’da bilinen ünlülerimizdendir. 

nasuh-isminin-anlami-46454
Nasuh İsminin Anlamı

Nasuh isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Nasihatçı, öğütçü
  • 2 – Halis
  • 3 – Temiz, saf
  • 4 – Çok nasihat eden, öğütçü, öğüt veren.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nasuh ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nasuh ismini kullanan 3.015 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nasuh ismini kullanan 173 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nasuh ismini kullanan 79 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nasuh ismini kullanan 212 kişi bulunmaktadır.

Nasuh isminin Türkiye sıralaması

Nasuh en çok kullanılan 1842. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 887. isimdir.

Nasuh isminin Harf Analizi

Kişiye Nasuh ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Nasuh İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nasuh ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nasuh isminin anlamını gözden geçirin!

Nasuh İsminin Numerolojisi

Nasuh isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
S: yirmi iki
U: yirmi beş
H: on
TOPLAM: 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap