Nane Yağı Evde Doğal Şekilde Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Nane Yağı Evde Doğal Şekilde Nasıl Yapılır? Püf Noktaları. Nane yapraklarının mucizevi etkisini yemeklerde ve içeceklerde zaten kullanıyoruz. Ancak nanenin bilmediğimiz bir kullanım yönü daha var. Yağı son derece faydalı olup bazı Uzak Doğu bölgelerinde tıp alanında da kullanılmaktadır. Antimikrobiyal olması sebebiyle bilhassa şu günlerde ihtiyaç duyacağımız bir ürün olma özelliği taşıyor. Evde kendi imkânlarınızla çok rahat bir biçimde yapabileceğinizi söylemek gerek.

Ülkemizde de sağlığa faydaları sebebiyle evlerde yapılmaya başlanan bir ürün olmaya başladı. Bilhassa dermatolojik rahatsızlıklar için kullanılsa da sindirim sorunlarının giderilmesi ve daha stabil bir sindirim sistemi için  kullanıldığını da hatırlatmak gerek. Zihinsel açıdan çok daha dinç olmanızı sağlayan bir doğal yağa dönüşür.

Nane Yağı İçin Püf Noktalar

Nane Yağı İçin Püf Noktalar

Nane ile üretiliyor olması zaten organik yapısını gözler önüne seriyor. Malzemeleri arasında farklı doğal bileşenler olmasına rağmen yapımında birkaç unsura dikkat etmek gerekiyor. Püf noktaları diyebileceğimiz bu detaylar gerçekten organik bir biçimde evde yapabilmeniz için en önemli kıstaslar arasındadır.

Yapımına başlamadan önce kesinlikle taze nane yapraklarını ayırarak güzelce yıkamanız gerekiyor. Yapraklar ne kadar iyi durumdaysa o kadar iyi bir sonuç alırsınız. Yağın daha etkili olması için kesinlikle zeytinyağı ile harmanlanması tavsiye edilmektedir. Eğer zeytinyağı yerine farklı bir yağ kullanmak istiyorsanız bu kesinlikle badem yağı gibi yine organik bir ürün olmalıdır.

Nanenin suyunu çıkarmak için havan içerisinde dövmenizi öneririz. Bu sayede çok daha kolay bir biçimde suyunu elde edebilirsiniz. İşinize yarayacak kısmı sıvı hali olduğundan ötürü bol miktarda naneye ihtiyaç duyacaksınız. Bu işlemi blender ile yapmak yine mümkündür.

En önemli püf noktası ise yağ karışımını kaynatırken kısık ateş tercih edilmesidir. Kısık ateşte maksimum yarım saat olacak şekilde kaynatılmalıdır. Ayrıca daha iyi bir sonuç almak için cam kavanoz tercih edilmeli ve ışık görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Muhafaza edilen yerde yaklaşık 10 gün bekleyeceği için bu süreç zarfında günde iki kez olmak kaydıyla kavanozu aşağı ve yukarı doğru bekletebilirsiniz.

Nane Yağının Yararları

Nane Yağının Yararları

Doğal yağların hayatımıza girdiği günden beri pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Özellikle günümüz şartlarında kimyasal olarak üretilen yağları tercih etmektense evde kendimizi imal etmeyi tercih ediyoruz. Bu durumda da sağlığa olan faydaları en az nane yaprakları kadar ön plana çıkıyor. Böylesine keskin ve solunumu rahatlatıcı bir bitkiden üretilen bu yağ özellikle sinüsleri açıyor.

Solunum yetmezliği ya da zorluğu yaşayanlar için müthiş bir çözüme dönüşüyor. Ağız kokusu gibi şikâyetleri sıfıra indirdiği gibi mikroplara karşı dirençli bir dezenfektan olarak kullanılabiliyor. Hem doğal hem de sağlıklı olması tam da bu aşamada önem kazanmaya devam ediyor.

Odak sorunu yaşayanlar için daha zinde olmayı kolaylaştırıyor. Zihinsel yorgunluğunuzu alıyor ve baş ağrısı gibi şikâyetleri kısa sürede ekarte ediyor. Sindirim sorunlarına karşı müthiş bir düzenleyici olması ise en çok tercih edilme sebebi olarak vurgulanabilir.

Sindirimi kolaylaştıran yapısı aynı zamanda bilinir viral alerjenlere karşı koruma sağlıyor. Nane yararları ile eşdeğer olarak sağlığınıza olumlu bir dokunuşa imza atıyor. Eklem ve kas ağrılarında da doğal bir gevşetici olarak önerilebiliyor. Dermatolojik ağrılar, sivilce ve akneler ya da daha parlak bir cilde sahip olmak isteyenler için bir bakım ritüeline dönüşüyor. Bakım açısından şampuan içerisinde dahil edilebilir ve saç bakımı için de besleyici yönü ön plana çıkarılabilir. Evde kendi imkânlarınızla yaptığınız nane kullanarak ürettiğiniz bu organik yağı evinizde her alanda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap