Namaz Bittikten Sonra Hangi Dualar ve Sureler Okunur?

Namaz kılmak Müslümanlar için en önemli ibadettir. Öyle ki sorgumuz başladığında ilk soru bu olacaktır. Eğer ki namazlarını eda etmiş bir Müslüman isek azaptan o kadar uzak olacağız. Ancak bu ilk soruya gerekli cevabı veremezsek çok daha zor bir sorgu bizi bekleyecektir. İşte bu yüzden namaz kılmanın ötesinde namazın ardından da okuyacağımız dualarla ve surelerle Salih amellerimize katkıda bulunmak gayet normal bir taleptir.

Dinin direği olarak tanımlanan namaz kılmak ayeti kerimede de Nisa suresi 103.ayette ‘’Namaz kıldıktan sonra ayakta durduğunuzda, oturduğunuzda ve yana doğru yattığınızda Allah’ı anmaktan geri durmayın. Sürekli onu zikredin. Namazı doğru kılın ve belirlenmiş farz namazları asla kaçırmayın’’ buyruluyor.

Namazı doğru kılmak dışında namazı bitirdikten sonra Allah’ı zikretmek ve onun için dualar okumak isteyenler ise hangi sureleri okuyacağını bilmiyor olabilir. Kurankerim ve hadislere baktığımız zaman özellikle namaz kılmak ile alakalı pek çok ifadeye rastlanabiliyor. Bilhassa farz namazları kıldıktan sonra bu sureler kesinlikle faziletiyle öne çıkmaktadır.

Farz Namazın Ardından Hangi Sureler Okunabilir?

Farz namazları kıldıktan sonra okunacak dualar her zaman için daha faziletli kabul edilir. Sabah namazının faziletini arttırmak içinse namazı bitirdikten hemen sonra şu duayı okuyabilirsiniz.

Sabah Namazından Sonra Okunacak Duanın Arapça ve Latincesi

‘’ La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh(i).’’

Sabah Namazından Sonra Okunacak Duanın Türkçe Anlamı Meali

Allah’a sarılmak tek yoldur. Ondan başka bir kuvvet yoktur ve hiçbir hile fayda etmez. O’ndan kaçacak yer, O’dan saklanacak yer yoktur. O’na sığınmak tek yoldur ve sadece O’na sığınanlara belaların def edildiği bir hayat verilir

Duanın sabah namazını kıldıktan sonra 7 kez okunması ile beraber 70 belanın ve musibetin bertaraf edileceği bilinmektedir.

Bununla ilgili en önemli kaynaklardan birisi ise peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) tarafından verilmiş hadistir. Hadis-i şerifte ‘’Her kim ki sabahları 3 kez euzu besmele çeker ve ardından Haşr suresinin son 3 ayetini okursa onun emrine 70 bin melek verilir. Allah(c.c) verdiği 70 bin melekle o kişiyi akşama kadar istiğfar eder. Akşam okuyana ise sabaha kadar 70 bin melek refakat eder. Kişi o gün ölürse şehit sayılır’’ buyuruyor.

Sabah namazı dışında öğle namazından sonra da Fetih suresinin okunması önerilmektedir. İkindi namazının faziletini arttırmak içinse hemen ardından Amme suresi önerilmektedir. Peygamber efendimiz(SAV) ‘’Nebe suresini öğrenin ve herkese öğretin. Her kim ki öğrenip öğretirse kıyamet gününde Kevser şarabının tadına bakacaktır’’ buyurmuştur.

Bazı rivayetlerde akşam namazından sonra okunması gereken dua olarak Vakıa suresi öne çıkmaktadır. Yatsı namazından sonra ise Amenerrasulû okunması önemlidir. Dolayısıyla namazların farzlarından sonra şu sureleri ve duaları okumak namazın faziletini arttırmaktadır.

  • Sabah namazından sonra Haşr suresinin son 3 ayeti
  • Öğle namazından sonra Fetih suresi
  • İkinci namazından sonra Amme suresi
  • Akşam namazından sonra Vakia suresi
  • Yatsı namazından sonra Amenerrasulû

Aynı zamanda Nebe suresi peygamber efendimiz(SAV) tarafından öğrenilmesi ve öğretilmesi önerilmiş önemli bir sure olarak her zaman dilimizde olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap