Nakışla İşlenmiş Eşyalar Nasıl Temizlenir?

nakisla-islenmis-esyalar-nasil-temizlenir-85332

Nakışlı eşyalar hassas olduğu için ütülenmesi ve yıkanması konusunda bilinmesi gerekenler vardır. Deterjanla ve boraksla nakışlı eşyalar temizlenebilir.

Evlerin geçmişten günümüze gelen dekoratif özellikleri baz alındığında nakışlı örtüler ve benzeri eşyalar göze hoş gelmektedir. Bilhassa eski insanların halen daha vazgeçmediği ev aksesuarları arasında bulunur. Artık genç kesim tarafından pek beğenilmese de halen daha hazırlanıp kullanılacakmış gibi insanlara hediye edildiklerini biliyoruz. Hatta bunu abartarak evinin hemen her köşesinde kullanmaya devam edenler ve sanatı devam ettiren insanlar görebiliyoruz.

Masa örtüleri, perde kenarları, bez ve havlular nakış ile çok hoş bir görünüm kazanırlar. Hatta bazı insanlar için dantellerin vazgeçilmezi olarak düşünülebilir. Genellikle nakışla işlenmiş eşyalar çok kullanıldığı dönemlerden bu yana temizlik aşaması yönüyle farklılık göstermiştir. Çünkü klasik çamaşırlar gibi bir temizliğe uygun değiller.

Nakışlı Eşyalar Makinede Yıkanır Mı?

Nakışlı eşyaları makinede yıkamak imkânsızdır. Eğer nakış işlenmiş kumaşları ya da örtüleri makineye atıp yıkarsanız karşınıza çıkacak sonuç pek iç açıcı olmayacaktır. Maalesef ki normal kumaşlar gibi bir temizlik ritüeline sahip olmadığını biliyoruz. Özenle işlenen kabartmalar ve nakışlar gayet hassastır. Makinede ise bu hassasiyet bozulur ve nakışların sökülmeye başladığını, desenlerin ve renklerin bozulduğunu görürsünüz.

Dolayısıyla nakışlı eşyalar elde yıkanarak temizlenmesi gerektiğinden daha farklı bir yıkama portföyüne sahiptir. Bunu uygularken kullanacağınız malzemeleri özenle seçmeli ve buna göre davranmalısınız.

Nakışlı Eşyalar Nasıl Yıkanır?

Nakışlı kumaşları yıkarken kullanabileceğiniz farklı yöntemler olduğundan bunları farklı leke gruplarına göre ayırabilirsiniz. Eğer çok kirli olmayan nakışları tamamıyla rutin temizlikten geçirecekseniz yalnızca deterjan işinizi görecektir. Bunun dışında kullanabileceğiniz kimyasal temizleyiciler yine lekelerin çıkarılmasında önemli bir yer işgal eder. Her ne olursa olsun elde yıkamanız gerektiğini unutmamanız en önemli faktördür.

Nakışlı Eşyalar Deterjanla Nasıl Yıkanır?

Deterjanı sıcak suyun içerisine ilave ettikten sonra tamamen karıştırıp temizlemesi için uygun forma getiriyoruz. Ardından kabın içerisine nakışlı eşyayı bırakıyoruz ve tamamıyla arınmasını sağlamak için elimizle yıkıyoruz. Hafif hareketlerle çitilemek ya da ovalamak mümkünken nakış desenlerine zarar verecek hamlelerden kaçınmamız gerekiyor. Ardından ılık suyla duruladıktan sonra kolalayarak ütülemek gerekmektedir.

Nakışlı Eşyalar Boraks İle Nasıl Yıkanır?

Bu kez kabın içerisine sıcak suyu ekledikten sonra bir yemek kaşığı dolaylarında boraks ilave ederiz. Bu yöntem daha çok inatçı lekeler için tercih edilir. Fakat boraks renkleri ya da desenleri soldurabilir. Bu sebeple doğrudan eşyaların sağlığını düşünerek önce bir deneme yapmanızı öneririz.

Ufak bir kısmını suya batırdıktan sonra farklı bir olumsuzluk gözünüze çarpmazsa tamamını kabın içerisine sokabilirsiniz. Temizleme işlemini bitirip durulamayı atlamadan devam edin. Lekeler arındıktan sonra kolalayıp uzun süreli dayanıklılık sağlayabilirsiniz. Üstüne ütüleme işlemini aksatmamanız kırışık görünümü engelleyecektir.

Yıkama işlemini yapmadan evvel renk salıp salmadığını, ipin ne kadar kaliteli olduğunu anlamak işinize yarayabilir. Eğer renk saldığını ütüyü üzerine yaklaştırdığınızda beyaz kumaşta görüyorsanız kesinlikle sıcak su kullanarak yıkamayın. Yalnızca soğuk suyla temizleyin.

Nakışlı Eşyaların Ütülenmesi

Ütülemek nakışlı eşyalar için en önemli koşullardan birisidir. Fakat ütüyle doğrudan karşı karşıya kalması yine makinede yıkanması kadar zarar verecektir. Bunun için ütü yapmadan evvel nakışlı örtünün üzerine bir kumaş koyun ve kumaşın üzerinden ütüleyin. Bunu yaparken dikkatli olmanız gereken bir diğer durum ise ütünün sıcaklık ayarıdır.

Sıcaklığı yüksek derecelerde tutarsanız kesinlikle zarar verebilirsiniz. Haliyle yaşayacağınız bir olumsuzluk nakışları bozabileceğinden orta düzey bir sıcaklık tercih edin. Yıkama ve durulmanın ardından çamaşır kolası ya da sodası uygulamanız daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Uzun ömürlü bir temizlik için bu aşamanın ardından ütülemeye başlayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap