Naip İsminin Anlamı

naip-isminin-anlami-14270

Naip İsminin Anlamı Nedir?

Anne baba telaşı olma zamanlarının içine giren her çiftin yaptığı ilk araştırmalardan birisi olan çocuklarına verecekleri ismi araştırmak aileler için bir hayli önemli bir hal almış durumda. Çocuklarına verecekleri ismin anlamını ve nelere hitap ettiğini öğrenmek isteyen aileler bu konuda çok fazla araştırma yapmaya başlıyorlar. Bu yazımızda Naip isminin anlamı nedir? Sorusunu yanıtlayacağız.

Naip isminin anlamlarına geçmeden önce Naip isminin TDK’deki anlamı üç farklı şekilde belirtilmiştir. Bunlardan ilki, birinin yerine geçen ikincisi, kadı üçüncüsü ise, nöbet bekleyen anlamlarındadır. Bu anlamların devlet ile ilgili şeyler olmasının sebebi, Orta Çağ İslam devletlerinde, Osmanlı İmparatorluğu’nda ve Büyük Selçuklularda hükümdarın yerine bakan ya da bazı merkezlere yönetim için gönderilen devlet görevlilerine “naip” unvanı verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu isim yıllardan yıla günümüze kadar gelmiş olup kültürümüz ile ilgili olan bir isim olma özelliği taşımaktadır.

Naip isminin harf analizi ise şu şekildedir; N harfi: Sağduyuyu ve ferasetli bir kişilik olmak anlamlarını çağrıştırır. N harfinin bulunması iyi olarak yorumlanır. A harfi: Bir iş yapmak ya da başarmak için atılgan ve enerjik olmayı çağrıştırır. Bu harften ikiye kadar bulunması iyidir ancak ikiden fazla bulunması halinde kötü olarak yorumlanır. İ harfi: Hassas ve kırılgan anlamlarını çağrıştırır. İ harfinin bulunması iyi olarak yorumlanmaz. Olmasa daha iyi olur. P harfi: Kendine güvenen ve kendinden emin birini çağrıştırır. Bu harfin olması iyi olarak yorumlanır.

Harf analizi bu şekilde olan Naip ismi hakkında merak edilen en büyük sorulardan bir tanesi Naip ismi caiz mi sorusudur. Çünkü bildiğiniz üzere İslam dinine göre konulması caiz olan ve olmayan isimler listesi bulunmaktadır. Bu listeye göre Naip ismi caiz olan yani kullanılmasında bir sakınca bulunmayan isim listesinde bulunmaktadır. Naip ismine benzer isimler araştırmamızda ise şu isimler öne çıkmıştır; Nail, Naim, Naima, Naib, Regaip, Saip, Taib, Nasip, Nakip, Necip, Nesip, Nuralp, Nakıp, Nehip, Naime, Naile, Naide, Naibe, Nadide, Naire, Regaib gibi isimler ön plana çıkmaktadır.

Naip ismine sahip ünlüler araştırmamızda ise herhangi bir Naip ismine sahip ünlü isim bulunmamaktadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi kullanım sıklığı bu dönemde az olmasından kaynaklı olabilir. Naip isminin kişilik analizi ise şu şekildedir; Bu isme sahip insanlar genel olarak ilgilerin kendileri üzerinde olmasına bayılırlar. Yani ilgi odağı olmak isterler ve bunun için uğraş verirler. Fiziksel olarak nasıl göründüklerine çok önem veren bu kişiler, kişisel bakımları için çaba ve para harcarlar bundan ödün vermezler. Kendilerine koydukları yaşam için bazı kurallar vardır ve bu kurallar çerçevesinde hareket ederler. Bu kurallardan ödün vermekten hoşnut olmazlar.         Bu kişiler çalışkan ve hırslı bir kişiliğe sahiptirler mücadeleci kimlikleri ile de birleşen bu huyları onlara iş hayatında başarıyı getirir. Kariyer basamaklarını hızlı tırmanırlar. Bu kimseler iş hayatındaki arkadaşları ile mesafeyi korurlar, kiminle nerede neyi ne zaman konuşacaklarını çok iyi bilen kimselerdir. Aşk hayatlarında ise çok fazla duygusal olabilirler ancak bu durumu karşısındakine belli etmezler. Onlar için esas önemli olan güven ve sadakat duygusudur. Bu iki duygunun iki taraf içinde tam anlamı ile sağlandığını gören bu kimseler partnerlerini mutlu edebilirler. Kendi öncelikleri tamamladıktan sonra etraflarındaki inşalara mutluluk verici olabilirler. Bu kimseler kimi zaman inatçı olabilmekle birlikte aslında mantık çerçevesinde kararlar alan insanlardır. Mantıktan vazgeçmekten çok hoşnut olmazlar .

Naip isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Birinin yerine geçen.
  • 2 – Kadı.
  • 3 – Nöbet bekleyen.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: na:ip
Kuran ‘da geçmiyor.

Naip ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Naip ismini kullanan 129 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Naip ismini kullanan 23 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Naip ismini kullanan 7 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Naip ismini kullanan 7 kişi bulunmaktadır.

Naip isminin Türkiye sıralaması

Naip en çok kullanılan 5747. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2861. isimdir.

Naip isminin Harf Analizi

Kişiye Naip ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Naip İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Naip ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Naip isminin anlamını gözden geçirin!

Naip İsminin Numerolojisi

Naip isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
İ: on iki
P: yirmi
TOPLAM: 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap