Naib İsminin Anlamı

Naib ismi

Naib İsminin Anlamı Türkiye’de birçok kişinin ismi olarak kullanılabilen adın anlamı vekil demektir. Naib ismi TDK deki anlamı ise, birinin yerine geçen vekil, kadı vekili, şeriata göre hükmeden hâkim ya da nöbet tutan ve nöbet bekleyen anlamlarına geliyor. Özgürlük çağrıştırıcı bir kelime olan Naib ülkemizde sıklıkla kullanılan isimlerden biridir. Erkek ismi olarak konulan Naib isminin anlamı Osmanlı’da ve İslam Devletlerinde hükümdarın yerine bakan kişi anlamında kullanılırdı. Bazen de kadı vekili olarak da kullanılan bir kelimedir. Türkiye’de yaklaşık olarak 130 civarında kişi Naib ismini kullanıyor. 

Naib isminin analizi ve değerlendirmesine bakılacak olursa 4 harften oluşmaktadır. Harf analizinden ilki olan N harfi, sağduyuyu temsil eder. Oldukça üstün ve gelişmiş yetenekleri de simgeler. N harfi 6.hissi kuvvetlendirir. A harfi, olayları algılama konusunda gelişmeyi temsil eder. Bu harf mantıklı düşünmenin de temsilcisidir. 

İ duygusallığı simgelerken aynı zamanda, çabuk kırılan ve incinen demektir. Aynı zamanda, hassaslığın da belirtisidir. B önsezilerin kuvvetli olmasını simgeliyor. Hiçbir konuda umudunu yitirmez. Naib isminin kişilik analizi açısından değerlendirilmesine göre, bu isimdeki kişilerin karakterinin en önemli özelliği özgürlükçülüğüdür. Herhangi bir yere bağlanmayı sevmez. Ani kararlar almaları onların olumsuz yanlarındandır. Fakat hassas, ince ruhlu, düşünceli yapıları çoğu zaman bu olumsuzluğu örtbas edebilir. Romantik yanları ise onları en sevecen yapan tarafıdır. 

Naib isminin anlamı açısından bakıldığı zaman isimdeki mana kişiliğe sirayet etmiştir. Monoton bir yaşam bu isimdeki kişilere göre değildir. Hoşlandığı ortamlara bile bağlanmayı sevmez. Hayatın her alanında bu şekilde davranırlar. Kısıtlanmaya asla gelemezler. Özgürlüğüne bir kısıtlama veya engel geldiğinde anında müdahale etmesini bilirler. 

Kimsenin onlara karışmadığı bir yaşam biçimi onları mutlu edebilir. Kendi işini yapan ve işinin patronu olan kişiler daha mutlu ve tatminkâr olabiliyorlar. Özgürlüğe olan bu düşkünlük karşı cinsle olan ilişkileri de etkiliyor. Naib isminin anlamı neredeyse özgürlük ile eşdeğerdir. 

Naiblik görevinde bulunmak bir mesuliyet gerektirdiği için Naib isminin anlamı kişide hayat bulur ve bu ismi taşıyanlar genellikle profesyonel ve başarılı kişiler olarak bilinirler.  Verdikleri mantıklı kararlar onları çok daha iyi konumlara getirebilir ya da etraflarından çok takdir ve saygı gören kişiler olarak bilinebilirler. 

Sonuç odaklı güçlü bir karakter yapısına sahip Naib ismi kararsızlıktan hoşlanmaz. Maddi konularda ve para yönetiminde oldukça başarılıdırlar. Duygusallıktan çok mantığa önem verirler. Fazla maddiyatçı davrandıkları için bazen hayatlarında problemlerle karşılaşabilirler. 

Anne ve babalar için çocukları adına verilecek en önemli kararlardan biri ona verilecek isimdir. İsimler karaktere sirayet ettiği için ebeveynlere büyük bir sorumluluktur. Bu yüzden araştırma yaparken Naib ismi caiz mi sorusunu sıklıkla soruyor ve araştırıyorlar. 

Caiz olmayan isimler listesinde yer almadığından dolayı gönül rahatlığı ile bu ismi çocuklara vermek mümkündür. Kurân-ı Kerim’de geçmemesine rağmen Naib ismi anlam itibariyle olumlu olduğu için herhangi bir sakıncası bulunmaz. Naib isminin anlamı dolayısıyla bu ismi taşıyan kişiler güçlü ve iyi mevkilerde bulunur ve finans yönetiminde başarılı olurlar. 

Naib ismine benzer isimler arasında Naime, Naira, Naina, Naida, Naima, Naibe, Naile, Naiya, Nayibe, Nadan, Nahir, Edip, Garib, Nasib, Nedim, Muhip, Habib, Muttalib, Tayyip, Vacid, Vahib, Abdülmucib, Abdulmecit,  Abdulmuttalib, Vahap,  Vahit, Şuayp, gibi isimler sayılabilir. Naib ismindeki ünlüler arasında ise, herhangi bir isme rastlayamadık fakat Naib bir makam mevki ismi olarak sıklıkla duyulan bir kelimedir.

naib-isminin-anlami-17733
Naib İsminin Anlamı

Naib isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Vekil, Birinin Yerine Geçen, Kadı Vekili, Şeriata Göre Hükmeden Hakim.
  • 2 – Nöbet bekleyen, nöbetle gelen

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Naib ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Naib ismini kullanan 10 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Naib ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Naib ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Naib ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Naib isminin Türkiye sıralaması

Naib en çok kullanılan 9928. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 5104. isimdir.

Naib isminin Harf Analizi

Kişiye Naib ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

Naib İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Naib ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Naib isminin anlamını gözden geçirin!

Naib İsminin Numerolojisi

Naib isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
İ: on iki
B: iki
TOPLAM: 32

Naib ismi, Arapça kökenli bir isimdir ve “vekil” veya “yardımcı” anlamına gelir. Bu isimle özellikle tanınmış ünlü kişilere rastlamak zor olabilir. Ancak, Naib ismiyle ilişkilendirilebilecek bazı ünlü kişiler:

  1. Ali Naibi: Türk futbolcu ve teknik direktördür. Türkiye’de çeşitli takımlarda forma giymiş ve teknik direktörlük kariyerine devam etmiştir.
  2. Naib Subedar Bana Singh: Hint ordusu subayıdır. Siachen Savaşı’nda gösterdiği cesaret ve liderlikle tanınmıştır.

Bu, Naib ismiyle ilişkilendirilebilecek bazı ünlü kişilerin örnekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap