Naciye İsminin Anlamı

naciye-isminin-anlami-58636

Naciye İsminin Anlamı Nedir?

Yeni doğan bebeğinin adını heyecanla duyan anne ve babalar, Naciye isminin anlamını ve özelliklerini soruyor. Naciye isminin anlamı nedir? Bu arada uzmanlar, ismin çocuğun kişiliğini ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca tutum ve tutumunu etkilediğine dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor. Bu nedenle isim seçerken anlamına dikkat etmek önemlidir. Naciye, selamete erişen anlamında kullanılmaktadır.

Bu ismin genel anlamına baktıktan sonra şimdi de Naciye isminin TDK’deki anlamı konusuna bakacağız. TDK’deki anlamı, kurtulan, selamete kavuşan anlamlarında kullanılmaktadır. Bu isimkız çocuklarına verilen bir isimdir. Bu kelimenin kökeni Arapça’dır.

Bu ismin bütün anlamlarına baktıktan sonra şimdi de kişilik analizine bakacağız. Naciye isminin kişilik analizi şu şekildedir; Naciye isimli kişi alımlı, sevimli ve güvenilirdir. Hayatının temel amacı, zihinsel olarak güvende hissettiği ve zihinsel olarak tatmin olabileceği bir ortam yaratmaktır. Başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı. Hoşgörülü ve çok hoşgörülüdürler çünkü kin tutamazlar. Yaratıcıdırlar ve yaratıcılıkları sonsuzdur. Sanata ve doğaya olan sevgisi hayatının büyük bir bölümünü kapsıyor. Sevgiyi aynı ritimde yakalayabilen, duygularını onunla paylaşabilen özverili, kibar ve düşünceli bir partner arıyor. Merhametli, sadık ve fedakardırlar. İyilik yapmayı severler ve kendi çıkarlarından  çok başkalarının çıkarlarını düşünürler. Bu yönleri nedeniyle birçok arkadaş edinirler. Böyle insanlar iyi babalar ve iyi anneler olabilir. Herkese şefkat  ve destek gösterirler. Yaratıcı insanlardır. Eşsiz bir kişiliğe sahiptirler. Kendinden eminsin. Olaya farklı açılardan bakmayı severler. Yaptıkları her şeyde kararlılar. Sistemli ve düzenli bir hayat yaşamak onların ilk tercihidir. Yazmayı ve okumayı severler Günlük tuttuklarını unutmayın.

Naciye  isminin kişilik analizini inceledikten sonra Naciye isminin harf analizini inceleyeceğiz. Naciye isminin harf analizi aşağıdaki gibidir:

N: Merhametli bir kişiliğe sahip ama kibar ve büyük bir güce ve yeteneğe sahip. Altıncı hissiniz oldukça  gelişmiştir.

A: İddialı ve enerjik bir yapısı var. Olayları analiz etmek ve algılamak için duyular ve yetenekler geliştirdi. Mantıklı hareket eder. Mantıksal düşünme en üst düzeydedir.

C: Konuşma ve yazma becerileri çok yüksek ve her ortamda kendine güveniyor.

İ: Kırılgan, çok, çok duygusal. Acıtır ve çabuk kırılır. Hassas bir vücudum var.

Y: Her zaman geçmişin endişelerini yaşarlar ve geçmişte olanları asla unutmazlar. İntikamcı bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir kişiliğe sahiptir.

E: İçinde yaşadığın ruhsal dünya çok karmaşık. Ani bir patlama var. Onların hüznünü ve sevincini birlikte yaşayabilirsiniz. Onları rahatsız eden konular çok nadirdir.

Bu açıklamalardan sonra şimdi de Naciye ismine benzer isimler konusuna değineceğiz. Bu isimler, Raciye, Münciye, Kadriye, Rukiye, Asiye, Hayriye, Remziye, Saniye, Nuriye gibi değişik benzer isimler yer almaktadır.

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerine isim koyarken çok dikkat etmektedir. İsimlerin KuranKerim’de geçip geçmediği veya caiz mi diye sorgulamaktadırlar. Bu göre Naciye ismi caiz mi? sorusunu ele alacağız. Naciye ismi Kuran’da geçmemektedir, ancak insanlar çocuklarına bu kutsal, güzel ve  anlamlı ismi rahatlıkla verebilirler. Arapçadan türetilen bu ismin çok özel bir anlamı vardır, ancak izin verilen isimlerden biridir. Erkeklerin çok sevdiği bu isim sözlük anlamı olarak da oldukça anlamlı ve güzeldir. Bu yüzden Naciye isminin kullanılması caizdir.

Makalemizin son bölümünde ise Naciye ismine sahip ünlüler var mı? bu konuyu ele alacağız. Bu isim Türkiye’de kullanılan bir isimdir. Ancak bu isime sahip ünlü bulunmamaktadır. Ayrıca bu isim dizi ve filmlerde de pek geçmemektedir. Bu yüzden bu konuya örnek veremiyoruz.

Naciye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – (“Selden Tutulmuş” Anlamında) Selin Getirdiği
  • 2 – Selamete Erişen.
  • 3 – Kurtulan, selamete kavuşan.
  • 4 – Cehennemden kurtulmuş, cennetlik.
  • 5 – [Bakınız: Naci]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: na:ciye
Kuran ‘da geçmiyor.

Naciye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Naciye ismini kullanan 66.943 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Naciye ismini kullanan 10.238 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Naciye ismini kullanan 4.143 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Naciye ismini kullanan 3.797 kişi bulunmaktadır.

Naciye isminin Türkiye sıralaması

Naciye en çok kullanılan 243. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 126. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Naciye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Naciye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Naciye isminin Harf Analizi

Kişiye Naciye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Naciye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Naciye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Naciye isminin anlamını gözden geçirin!

Naciye İsminin Numerolojisi

Naciye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
C: üç
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap