Muz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır?

Muz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? Ne Kadar Dayanır? Dondurucuya atılacak olan meyve ve sebzeler arasında genellikle muz gibi lezzetli olanların sayısı oldukça fazladır. Bakıldığında sağlıklı meyveler arasında da ilk sıralarda yer alan bir besindir. A, B, B6, C vitaminlerini barındırır. Bilhassa C vitamini ve A vitamini yönünden doygun yapısıyla her yaş grubuna tavsiye edilmektedir. Kalori hacmi düşük olmasına rağmen besleyici yönü yüksektir.

Dolayısıyla diyet menülerinde de ara öğün meyvesi olarak tercih edilebilir. Bağırsak sağlığına çok iyi geldiği gibi lif yapısı en yoğun meyveler arasındadır. Sindirimi kolaylaştırıcı yapısı ve hiper tansiyonu dengeleyecek kadar kan basıncını düzene sokmasıyla öne çıkmaktadır.

Çocukların çok sevdiği bir meyve olmakla birlikte yetişkinler için de düzenli tüketilmesi gereken bir besindir. Manganez, folat, demir, potasyum, niastin, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir.

Muz Derin Dondurucuya Nasıl Atılır?

Muz Derin Dondurucuya Nasıl Atılır?

Muz Derin Dondurucuya Nasıl Atılır? Muz her zaman anında tüketilemeyebilir. Bu noktada ise buzluğa atılarak daha uzun süreli bir saklama yapmak gerekiyor. Bunu hem mevsiminde alarak sonrasında tekrardan tüketmek için hem de soyulan bir muzun karararak tadının bozulmasını engellemek için yapabilirsiniz.

Muz için en çok tercih edilen saklama formu buzluğa parçalar halinde atmaktır. Bunu direkt olarak muzu üç parçaya böldükten sonra buzdolabı poşetine atarak havasını alarak yapmanız mümkün.

Havasını kesinlikle almanız ve poşetin ağzını çok iyi kapatmış olmanız gerekiyor. Ardından buzluğa attığınız için bir süre tazeliğini koruyacaktır. Fakat buzluktan çıkarıldıktan sonra genellikle blenderdan geçirilerek muz püresi yapıldığını ve böyle tüketildiğin de hatırlatalım.

Buzluklarda Saklama yöntemini değiştirmek isteyenler için limon metodu tercih edilebilir. Bir kabın içerisini suyla doldurduktan sonra taze bir limonu keserek suyundan birkaç damla kadar suya damlatın.

Limon suyu ile birlikte su beklerken bir yandan muzunuzu dilimlemeye başlayın. Yine soyduğunuz muzu üç parçaya ya da altı parçaya ayırabilirsiniz. Sonrasında hazırladığınız suyun içerisine batırın ve çıkardıktan sonra buzdolabı poşetine koyup buzluğa atın.

Ayrıca bir ipucu olarak muzlar ilk alındığı zaman kabuklarıyla birlikte duruyorken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak muzlar kesinlikle poşet içerisinde durmamalıdır.

Bunun yerine meyve kasesine alabilirsiniz. Dekoratif yönden de daha şık olacağından şüphe yok. Ardından güneş ışıklarına direkt olarak temas etmesini önleyin. Bu sayede muzun daha uzun ömürlü olmasını ve kararmaların minimuma ineceğini fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap