Muttaki İsminin Anlamı

Muttaki İsminin Anlamı Nedir?

Ebe beyinlerin telaşlı bekleyişlerinin ardından dünyaya gelecek olan bebeklerini koyacakları İsim konusunda telaşı kapılabilir ve bazı araştırmalar yapmak isteyebilirler.  İsim koyarken kültürel değerlerimiz ve dini inançlarımızın dışına çıkmadan ve yasaklanmış kelimelerden uzak durarak isim koymak isteyebilirler.

Anne ve baba adayları için erkek bebeklerine farklı bir isim arayışlarında iseler Muttaki isminin anlamı nedir ve yorumlamaları nasıldır sizler için paylaşalım. Muttaki isim Arapça kökenli ve erkek çocuklarına koyulan bir isim olarak bilinirken anlamı ise sakınan ve çekingen Allah’tan korkan bir kişilik anlamı taşımaktadır. Birden fazla anlam taşıyan aynı zamanda akılcı ergin dikkat eden anlamlara da üzerinde taşımaktadır.

Bazı kötü Çağrışımlar isimler ve kötü anlam taşıyan isimler Türk dil Kurumunca yasaklanmış ve engellenmiştir. Muttaki isminin TDK’ deki anlamı Allah’tan korkan abit zahit ve Hazreti Peygamber’in isimlerinin anlamına gelmektedir. Türk dil kurumu tarafından yasaklanmış isimler arasında bulunmamakta ve koyulabilir bir isimdir.

Harflerin bir araya gelerek oluşturdukları kişilikleri ve karakteristik yapılarını belirlediğini birçok uzmanlar tarafından söylenmektedir. Muttaki isminin kişilik analizi ve yorumlamalarını sizler için paylaşalım. Bu ismi taşıyan kişilerin yetenekli ve yaptıkları birçok işlerde detaycı bir kişiliğe sahiptir. Aynı zamanda konfor ve lüks yaşamları karşı zaafı bulunan kurallara ve baskıya asla gelemeyen bir kişiliği de bulunmaktadır. Çok iyi eğlenceli dinleyici bir o kadarda sivri dilli eleştirmeleri hoş karşılamayan bir kişiliği bulunmaktadır.

Gizli gücü ve değişkenlik yapısıyla uysallık yaratan yeni fikirler üretme üretmeyi severim ve hayatında başarıya yer veren bir kişiliği yansıtmaktadır. İfadesi yaratıcı özgürlüğünü sunarak ortaya koyan karşı taraflara özgürlüğünü doğru ve yerinde kullanıldığını ifade eden bir görünüşe sahiptir. Başka insanların cinsel yaşamını aydınlatmak için çaba sarf edebilir.

Harfler kendi başlarına bir kelime üretemediği için bir araya gelerek yorumlama ve anlam yükleye bilmektedir. Muttaki isminin harf analizi sizler için sıralayalım.

M: ticarete yatkın bir kişiliği olan aynı zamanda farklı kültürleri bir arada barındıran zeki ve bir o kadarda başarılı bir kişiliğe sahiptir.

U: durgun bir yapıya sahip olurken işlerini aceleye getirmeden sakin sakin sağlam yapmasını bilen bereketli ve bolluğu çağrıştıran bir kişiliğe sahiptir.

T: duygularını zor ifade edebilen ketum bir kişiliğe sahiptir.

T: duygularını zor ifade edebilen ketum bir kişiliğe sahiptir.

A: meydana gelen olayları algılama duygusu yüksek ve bu olaylarda mantıklı hareket edebilen enerjik ve atılgan bir kişiliği yansıtmaktadır.

K: başarılı ve Unvan sahibi olmayı seven iş ve aş hayatlarında başarılı etrafından tanınan bir kişiliği yansıtmaktadır.

İ: Çok fazlaca duygusal olan hemen incilerin hassas bir yapıya sahip olan kişiliği yansıtmaktadır.

Muttaki ismini taşıyan kişiler kendi çocuklarına benzer isim koymak isteyebilir veya anne ve babalar bu isme benzer diğer çocuklarına isim vermek isteyebilirler. Muttaki ismine benzer isimler olarak ilk başta erkek isimleri olarak haki baki Abdülbaki isimleri yer alırken kız isimleri değilse mutebere,  Mehri, Mihri, Melodi isimleri ilk akla gelen isimler arasında yer almaktadır.

Anne ve baba adayları bebeklerin isim koyarken dinimizce uygun mu kuranı Kerim’de yeri var mı veya anlam içeriği nasıldır diye merak edebilirler. Muttaki ismi caiz mi ve Kur’an’da yer alıyor mu diye oluşan sorularınıza yanıt olarak kuranda geçip geçilmedi pek bilinmese de caiz olmayan ve anlama kötü olan isimler arasında yer almamaktadır. Bu isim dinimizce koyulmasında bir yasak yoktur.

Bazen birçok işi başarmış olan ve ünlü bir oyuncu televizyon da görüldüğü ve sesi beğenilen ünlenmiş kişilerin karakteristik yapılarından etkilenerek anne ve baba adayları bebeklerini bu ismi koymak isteyebilirler. Muttaki ismine sahip olan ünlü isimler arasında bilinen ünlü bir karakter bulunmamaktadır fakat muttaki soy ismini taşıyan Manouche muttaki diplomat ünlüler arasında geçmektedir

muttaki-isminin-anlami-3906
Muttaki İsminin Anlamı

Muttaki isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Akıllı, ergin
  • 2 – Allah’tan korkan, sakınan ve takva sahibi mümin kişi. Dört dörtlük müslüman.
  • 3 – İttika eden, sakınan, çekinen. Allah’tan korkan, abid, zahid. – Hz. Peygamberin isimlerinden

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Muttaki ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Muttaki ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Muttaki ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Muttaki ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Muttaki ismini kullanan bulunmamaktadır.

Muttaki isminin Türkiye sıralaması

Muttaki en çok kullanılan 9759. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 5050. isimdir.

Muttaki ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Muttaki isminin Harf Analizi

Kişiye Muttaki ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Muttaki İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Muttaki ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Muttaki isminin anlamını gözden geçirin!

Muttaki İsminin Numerolojisi

Muttaki isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
U: yirmi beş
T: yirmi dört
T: yirmi dört
A: bir
K: on dört
İ: on iki
TOPLAM: 116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap