Mutfak Önlüğü Nasıl Dikilir?

Mutfak Önlüğü Nasıl Dikilir? Evde en çok kullanılan malzemeler arasında bulunan mutfak önlükleri son zamanlarda koruma özelliğinin yanı sıra daha şık renkli ve..

Mutfak Önlüğü Nasıl Dikilir?

Evde en çok kullanılan malzemeler arasında bulunan mutfak önlükleri son zamanlarda koruma özelliğinin yanı sıra daha şık renkli ve süslemeli olarak evlerde tercih edilmektedir.

Eğer kendi oyununuzu kendiniz dikmek istiyorsanız belli başlı teknikleri doğru şekilde uygulamalısınız. Malzemenin tercihinden mutfağınızda kullanılma aşamasına kadar bazı önemli püf noktaları birlikte inceleyelim

Malzeme tercihi

Seçimine en çok dikkat etmeniz gereken konu kumaş seçimidir Çünkü kumaşın dayanıklı olması önlük de oldukça büyük önem arz eder. Yemek yaparken üzerinize sıçraya bilecek ya ve salça gibi zor lekelere maruz kalacağı için üzerinde leke tutmayan bir kumaş tercih edilmesi gerekiyor.

Ayrıca su tutmaz özelliklere sahip olan kumaşlar daha avantajlı. Kumaşın hızı alırken yıkama sonrası çekme ihtimalini göz önünde bulundurun eğer hemen çekme yapacak bir kumaş türü ise satın almayın.

Kolay ütülenebilir bir kumaş tercih edin ve üzerinde yıpranma olmaması için kaliteli olmasına dikkat edin. Kumaş haricinde isteğinize bağlı olarak uygun renkler değil ya da süslemek için danteller de satın alabilirsiniz.

Model tercihi

Model tercihinde karar vermeniz gereken ilk konu yarın yada tam önlük modellerinden birini tercih etmektir. Yönler için ortalama ölçüler 60×50 cm ölçüleri olmaktadır. Yarım önlük yapacağınız kumaşın düz olabilmesi için bir kaç kattan oluşan kabarık bir model yada pileli bir model tercih yapılmalıdır.

Tam önlük dikmek istiyorsanız da etek kısmı için yarım önlük içerisinde de kullanabileceğiniz modellerden bir tanesini ayarlayabilirsiniz. Model seçiminde değişiklik ortaya çıkaracak olan önemli ayrıntıların başında bağlama bandı gelir.

Neriman nükleerde belden bağlanan ömrünüzün bağlama bantlarını daha ince tutarsanız daha şık bir görüntü olur. Aynı zamanda arkadan bir fiyonk oluşturarak çok daha şık bir görüntü ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Uzun önlükler de boyun kısmında bulunan bantlar sabit bir tek bant ile tercih edildiğinde başınızdan geçirmeli olarak da yapılabilir bu son derece şık ve kullanışlı bir önlük biçim olacaktır.

Dikimi

Kesim yapmadan önce kumaşın hızı ilaç kullanmadan temizlemeli ve boyasının akması için kumaşın çekmesi ihtimalini göz önünde bulundurun.

Kalıbınızı belirledikten sonra kesiminiz yapacağınız kumaş modellerine göre birleştirme yapmalısınız.

Her model için farklı dikim sıralaması devam edecektir. Dikim işlemini gerçekleştirdikten sonra ömrünüzü isterseniz dantel kurdele keçe gibi malzemelerle kendi özel zevkinize bağlı olarak süslemesini de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap