Mutfak Lavabosu Nasıl Temizlenir?

Mutfak Lavabosu Nasıl Temizlenir? Mutfaklar evlerin temizlik yönünden dikkat edilen diğer odalardan daha fazla özen gösterilen yerlerdir. Aileler, arkadaşlar v..

Mutfaklar evlerin temizlik yönünden dikkat edilen diğer odalardan daha fazla özen gösterilen yerlerdir. Aileler, arkadaşlar ve sevinenler için güzel yemeklerin yapıldığı, en sevilen tatlıların ve içeceklerin hazırlandığı güzel ve eğlenceli sıcak yerlerdir mutfaklar.

Diğer odalara gösterilen temizlik hassasiyetinden daha az bir önemin mutfaklara gösterilmesi asla düşünülemez bile.  Ayrıca, daha sağlıklı ve daha temiz yiyeceklerin çıkması için mutfakların daha da özenle temizlenmesi gerekmektedir de. Eğer mutfaklara gerekli özen ve temizlik için hassasiyet gösterilmez ve mutfaklarda pis kalır ise bu da beraberinde birçok hastalığı getirebilir.

Mutfak lavabolarının temiz olması gereken ve sürekli birçok işlemin yapıldığı yerlerdir.Yiyeceklerin içeceklerin sürekli girip çıktığı bu mutfak lavaboları banyo ve tuvalet kadar fazla mikrobu bünyelerinde bulundururlar.

Meyve sebze temizlerken ve bulaşık yıkadıktan sonra mutfak lavabolarının kirlendiğine göreceksinizdir. Eğer oturmuş olduğunuz eviniz yeni değil ise kullanmış olduğunuzda lavabonuzdan çok kötü kokular da gelebilir. Eğer koku yaratan bu tür bir lavabonuz var ise göstereceğiniz özen de bir o kadar artmalıdır. Eski bir tesisata sahip binada oturuyorsanız lavabonuzun temizliğine daha da dikkatli yapmalısınız.

Acaba mutfak lavabolarında da temizlik nasıl yapılır?

Mutfak lavabo temizliği için değişik olarak önerilecek birkaç tane yöntem vardır ve bu yöntemlerden şu şekilde bahsedilebilir. En pratik olan yöntem, limon ile mutfak lavabosunun temizlenmesidir.

Asidik özelliğe sahip olan limonun büyük mikrop öldürücü özelliği de vardır. Mutfak lavabosuna limon sıkıldıktan sonra, bulaşık süngeriyle güzelce ovalanır bu sayede bulaşık lavabosu hem parlayacaktır hem de gelen kötü kokular bu sayede önlenmiş olacaktır.

Bir başka yöntem ise karbonat ile mutfak lavabosunun temizlenmesidir. Aynı limonun uygulanması gibi karbonat da mutfak lavabosuna dökülerek bir sünger yardımı ile lavabo ovulur. Ovalama işleminden sonra mutfak lavabosu su ile durulanır. Karbonatta limon gibi lavaboya parlaklık verecektir.

Antiseptik özelliği bulunduran, sirke de mutfak lavabosu temizlemek için bir başka yöntemdir.Sirke ile de mutfak lavabosu ovulur. Mutfak lavabosundan gelen kötü kokular sirke ile engelleyebilir.

Bu bahsedilenler doğal olan yöntemlerdir. Bu yöntemler dışında bir kimyasal olan ürünlerden de temizlikte en yararlanılabilir. Göz önünde bulundurulması gereken etken kimyasal ürünler kullanıldıktan sonra lavabolar bol su ile durulanmalıdır. Yoksa kimyasal ürünler kullanıldıktan sonra durulama iyi yapılmazsa bazı hastalıklar oluşabilir.

Bulaşık teline temizleyici maddeler dökülerek de mutfak lavabosu ovularak temizlenebilir. Bu yöntem hızlı ve pratiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap