Muskat Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Muskat, et ve benzeri yemek türlerinde kullanılır. Şikinliğe iyi gelir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Faydaları bununla da sınırlı değil.

Muskat

Muskat, hindistan cevizi ağacının meyvesinin çekirdeğidir ve fındık boyutlarındadır. Uzunluğu 20-30 mm, genişliği 15-18 mm arasında değişen, ağırlığı 5-10 gram arasında değişen oranlara sahiptir ve yumurta şeklindedir. Muskat ağacının meyvesi, çekirdekten farklı olarak yenemez haldedir.

Muskat ağacı, dikiminden 7-9 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve yaklaşık 20 yıl sonra tam üretime ulaşan, sadece tropikal bölgelerde yetişen ve ilk kez Endonezya yakınlarındaki Panda Adalarında keşfedilen yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

Hindistan cevizi, Asya ve Batı tariflerinde dahil olmak üzere dünya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan tatlı baharatlardan biridir. Aromatiktir ve alternatif tıpta da kullanılmaktadır.

Muskat en tartışmalı bitki türlerinden biridir. Tarihi yüzyıllar öncesine uzanmaktadır. Bazı ülkelerde, özellikle Güneydoğu Asya’da sarhoş edici ve halüsinojenik bir madde olarak kullanılmıştır. Bununla ilgili birçok söylenti yayılmış ve hatta Suudi Arabistan Krallığı gibi bazı ülkelerde kullanımını engelleme noktasına ulaşmıştır.

Son zamanlarda, bazı Avrupa araştırmaları bu bitki topunu incelemekle ilgileniyorlar ve araştırmaları, aşırı tehlikesine rağmen içinde birçok sürprizi ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda birçok faydası bulunan muskatın asıl sırrı yediğimiz dozlarda yatmaktadır.

Muskat Nasıl Saklanır

Muskat, hava geçirmez bir kapta saklanırsa tazeliğini daha uzun süre koruyabilir. Ayrıca ısı, nem ve direk güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Bu elementler tat ve aroma kaybını hızlandırır. Fırını, bulaşık makinesini, lavaboyu veya pencere yakınında saklamaktan kaçının.

Ayrıca buzdolabında saklanmamalıdır. Düzenli olarak kullanılan kurutulmuş baharatların geçerliliği dondurmayı içermez. Buzdolabında saklanmış ve tekrar tekrar kullanılmak üzere çıkarılmışsa veya bir kapta yoğunlaşmış su buharına maruz bırakılırsa, bu hızlı bir şekilde aromasını kaybetmesine neden olur.

Birçok şef taze, doğrudan öğütülmüş muskat tohumlarını tercih eder. Muskat, en iyi fındıklardan biridir ve tadı hızla bozulur. Kuruyemişler süresiz olarak kalır ve muskat gerektiği kadar rendelenmeli ve saklanmamalıdır. Hava geçirmez kaplarda güneş ışığından korunarak muhafaza edilmelidir.

Muskat Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Muskat ile yapılabilen birkaç yemek tarifi vermemizde fayda var. Kıymayı, soğanı ve maydanozu bir kaseye koyun. Malzemeleri homojen olana kadar iyice karıştırın. Malzemeleri tuz, karabiber ve muskat ile baharatlayın. Malzemeleri tekrar çevirin. Et karışımını küçük toplara bölün.

Bir tavada biraz bitkisel yağı ateşte ısıtın, ardından köfteleri soteleyin. Topları yağdan çıkardıktan sonra bir tepsiye istifliyoruz. Tepsiyi toplar pişene kadar fırına koyuyoruz. Topları sıcak olarak servis edin ve her topun içine tahta bir çubuk yerleştirin.

Bunun dışında leziz bir kek yapmak için muskat kullanılabilir. Yumurtaları, tereyağını, şekeri ve unu pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çırpın. Karışımı süt, vanilya ve limon suyu ile sağlıyoruz ve iyice karıştırıyoruz.

Karışımı rendelenmiş muskat ile baharatlayın ve tekrar karıştırın. Hamuru uygun büyüklükte bir tepsiye açın, ardından karışımı hamurun üzerine dökün. Hamuru önceden ısıtılmış fırında 175 santigrat derecede 40-60 dakika boyunca pişirin. Afiyet olsun.

Muskat Nelere İyi Gelir

Muskat faydaları oldukça fazladır. Şişkinlik ve bağırsak rahatsızlığından veya buna eşlik eden ishal ve kabızlık gibi semptomlardan kurtulmaya yardımcı olur. Mide ağrısı için bir yatıştırıcı olarak kabul edilmektedir.

Muskat özellikle hazımsızlıktan ve sindirim sistemindeki bozulmalardan kaynaklı hastalıkları önler. Muskat, cildi daha net ve parlak hale getirmeye ve lekeleri ve sivilce izlerini gidermeye yardımcı olur.

Muskat Faydaları Nelerdir?

·       Muskat ağrı kesici, mentol bileşimine benzer bir bileşik içerdiğinden, bazı yara ve yaralanmalardan kaynaklanan ağrıyı hafifletme yeteneği ile karakterize edilen bir çok fayda sağlamaktadır.

·       Sindirim sürecini uyaran lifler içerdiği için sindirim sisteminin sağlığını korur ve ayrıca sindirim sürecine yardımcı olan sindirim sıvılarının salgılanmasını artıran bağırsak kaslarının hareketini hızlandırır.

·       Sinir yollarındaki bozulmayı azalttığı, bilişsel işlevi artırdığı ve her yaştan insanı etkileyen Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azalttığı için beyin sağlığını korur.

·       Vücudu toksinlerden arındırır, alkol, doğal organik toksinler gibi çeşitli vücut sistemlerinde biriken toksinlerden kurtulur. Böbrek taşlarını çözer ve karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirme etkinliğini artırır.

·       İçerisinde bulunan antibakteriyel maddeler sayesinde ağız sağlığını korur, bu da onu çeşitli ağız hastalıklarıyla mücadelede en iyi araçlardan biri yapar, diş etlerine ve dişlere özel koruma sağlar.

·       Uykusuzluk başta olmak üzere uyku bozuklukları için etkili bir tedavi olduğu için uykusuzluğu azaltır. Bunun nedeni, sinir gerginliğini gidermede önemli rol oynayan ve gevşemeye yardımcı olan serotonin hormonunun salgılanmasını artıran çok yüksek miktarda magnezyum içermesidir.

·       Lösemiye karşı korur ve belki de bu özelliği henüz yayılmamıştır ancak kanser hücrelerine saldırmada önemli kullanımları olduğunu kanıtlayan araştırmalar ve bilimsel araştırmalar vardır.

·       Kan basıncını ve kan dolaşımını düzenler; Çünkü kan damarlarının gevşemesini sağlayan, böylece kan basıncını düşüren, kan dolaşımını uyaran ve besinlerin emilimini kolaylaştıran potasyum içermektedir.

Muskatın Kalorisi

100 Gram muskatın içinde 300 kcal kalori bulunmaktadır.

Muskatın Zararları

Muskat birçok faydasına rağmen, bazı zararları olduğunu doğrulayan ve aşırı muskat yemenin birçok zararı olduğunu doğrulayan bazı araştırmalar vardır:

·       Fazla yeme sonucunda zehirlenme ve mide ekşimesi.

·       Baş dönmesi, halüsinasyon, uyuşma ve kusmaya neden olabilir.

·       Kalp krizi ve düzensiz kalp çarpıntısı.

·       Siroz ve vücut spazmları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap