Mürid İsminin Anlamı

murid-isminin-anlami-31507

Mürid İsminin Anlamı

Bazı kişiler herkes tarafından bilinen ve kabul edilen isimleri tercih ederken bazıları ise ender kullanılan isim tercihinde bulunur. Eğer sizin tercihiniz de az duyulmuş isimlerden yana ise Mürid ismini tavsiye edebiliriz. Mürid isminin anlamı nedir? Çoğuma neden bu ismi vermeliyim diye merak ediyorsanız size sunulan bilgileri okuyabilirsiniz.

Mürid oldukça güzel anlamları içermektedir. İdare eden, buyuran ve emreden anlamlarına geldiği gibi isteyen, arzu eden anlamını da içermektedir. Allah’ın iradesine teslim olan anlamını da taşımaktadır. Tasavvuftaki anlamı da oldukça derindir. Kendisi için Allah’ın vermiş olduğundan başkasını istemeyen kişi demektir. Yani Hakkın iradesine teslim olmuş kişi, derviş, mensub anlamlarına da sahiptir. Mürid isminin sözlük anlamı; dileyen, irade ve istek sahibi olan demektir.

Mürid erkek isimleri arasında yer almaktadır. Farsça ve Arapça kökenli bir isimdir. Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Mürid ismi caiz midir diye akıllara gelebilir. Mürid sakıncalı isimler arasında yer almamaktadır ve erkek bebeklere bu isim verilebilir. Olumlu ve olumsuz özelliklerine bakarak karar verebilirsiniz.

Mürid isminin ender bulunan ve az olan bir isim olduğundan bahsetmiştik. Yapılan istatistiklere göre bu isimden sadece 1 kişi bulunur. O da Ankara ilimizdedir. Eğer siz de erkek bebeğiniz için bu ismi tercih ederseniz ikinci kişi olabilirsiniz. Mürid Türkiye genelinde en çok kullanılan 12.817’inci isimdir. Erkek isimleri arasında 7.269’uncu sırada yer almaktadır.

İsimlerden yola çıkılarak bazı analizler de yapılır. Mürid isminin analizi yapılacak olunursa; bu isme sahip olan kişilerin bakımlı ve çekici olduğu söylenebilir. Ayrıca alımlı ve dikkat çeken kişilerdir. Herkesin gönlünü kazanabilen sevimli tarafları da bulunmaktadır. Bazen çok sohbetli bazen de durgun olabilirler. Sabit fikirli değillerdir. O yüzden çevresi tarafından da sevilirler.

Olumlu yönleri arasında onların arkadaş canlısı olduğunu söyleyebiliriz. Özgür bir ruha sahiptirler. Dışa dönük, sıcakkanlı, hedeflerinin peşinde koşan, aktif, canlı, iyimser, macerayı seven, yeniliklere açık, neşeli, sporcu yapıları da bulunur.

Olumsuz yönleri arasında Mürid isimli kişilerin kolay incindikleri görülür. Duygularını bastırmış olmalarının onların kötü huyları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Kuşkucu bir yapıya sahiptirler. Bazen yıkıcı olabilirler. İstemeden de olsa incitebilirler.

Fiziksel özellikleri arasında saçlarının kalın ve gür olması, yüzünün geniş ve açık olması, alnının geniş olması, gözlerinin büyük olması sayılabilir. Dik ve enerjik duruşu ile kişileri etki altında bırakabilirler.

Uzmanlar tarafından isme göre kişilik analizleri de yapılır. Mürid isminin kişilik analizi değerlendirilecek olunursa; onların tutkulu ve heyecanlı kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Az rastlanır ihtişama sahiptirler. Dikkat çekici kişiler olduğu için çok çabuk partner bulabilirler. Aradığı kişiyi bulduklarında da ona çok güzel bir hayat yaşatır. Öfkeleriyle tutkuları birleşirse işte o zaman tehlikeli bir hale gelebilirler. İş hayatında çalışkan olmalarıyla dikkat çekerler. Kısa sürede kariyer basamaklarını tırmanabilirler. Eğer kendilerine bir hedef belirlediyseler ona ulaşmak için bütün gayretini gösterirler.

Benzer isimler konusu da devamlı araştırılır. Kişiler ismin benzerleri konusunu da merak etmektedirler. Mürid isminin benzerleri; Mürsel, Mürit, Mürşit, Müren, Mürdaz, Ferid, Berid, Abdülferid, Mücahid, Müctehid, Müfid, Mirsad, Mecit, Macit erkek isimlerine örnek olarak gösterilir. Kız isimlerinin benzerleri ise; Müride, Mürşide, Mirvarid, Mürevva, Mürvet, Müren olmaktadır.

Mürid ismi görüldüğü gibi farklı birçok anlamı içinde taşımaktadır. Sizler de erkek bebekleriniz için bu ismi tercih edebilirsiniz. Anlamlarını inceleyerek birçok güzel özelliklerin bebeklerinizde olmasını sağlayabilirsiniz.

murid-isminin-anlami-31507
Mürid İsminin Anlamı

Mürid isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İdare Eden, Emreden Buyuran.
  • 2 – Bir Şeyhe Bağlı Olan Kimse. – Türk Dil Kurallarına Göre “D/T” Olarak Kullanılır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mürid ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mürid ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mürid ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Mürid ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mürid ismini kullanan bulunmamaktadır.

Mürid isminin Türkiye sıralaması

Mürid en çok kullanılan 12817. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 7269. isimdir.

Mürid ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Mürid isminin Harf Analizi

Kişiye Mürid ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Mürid İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mürid ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mürid isminin anlamını gözden geçirin!

Mürid İsminin Numerolojisi

Mürid isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
Ü: yirmi altı
R: yirmi bir
İ: on iki
D: beş
TOPLAM: 80

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap