Muktedir İsminin Anlamı

Muktedir İsminin Anlamı Nedir?

Muktedir ismi insanlar arasında ülkemizde çok yaygın olmayan bir isimdir. Esasında yüce Allah’ın Esma-i Hüsna’sı arasında geçen isimlerdendir. Yani en güzel isimler arasında geçer. Ayrıca Muktedir ismini anlamı gücü yetendir. Güçlü ve iktidar sahibi anlamına da gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de geçen isimlerden biridir. Allah’ın ismi ve Allah’ı tanıtmak, anlatmak için kullanılır. Bunun yanında; Muktedir isminin anlamı başka şekillerde de yorumlanmaktadır. Muktedir isminin diğer anlamlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Her işe gücü yeten, kudretli kişidir.
  • Bir işi yapacak güce sahip olmakla beraber o işi yaptırabilecek ferasetin sahibi olma durumudur.
  • Bilgi, yetenek ve güce sahip kişiye denir.

Aynı zamanda Muktedir isminin anlamı açıklanırken esma-i Hüsna’da yer aldığı unutulmamalıdır. Esma-i Hüsna Allah’ın en güzel isimleri anlamına gelmektedir. Esma-ül Hüsna isimlerine göre Muktedir isminin anlamı her şeye kadir olan, her şeye gücü yeten, mutlak kudret sahibi anlamına gelmektedir. Yüce Allah’ın sahip olduğu gücü tanımlamak için kullanılmış bir isimdir. Ayrıca Muktedir isminin TDK’ deki anlamı güçlü ve kuvvetlidir. Ülkemizde Muktedir ismini kullanan 179 kişi vardır. Bunun ortalama olarak 65 tanesi İstanbul, İzmir ve Ankara’da yaşamaktadır.

Geri kalan Muktedir ismi taşıyan insanlar ise ülkenin geri kalan şehirlerinde dağınık olarak ikamet etmektedirler. Ayrıca, Muktedir isminin anlamı ve kullanım yeri düşünüldüğünde bu isim pek tercih edilen isimler arasında değildir. Ortalama olarak 5000. sırada tercih edilmektedir. Her isimde olduğu gibi Muktedir isminin analizi merak edilmektedir. Muktedir isminin harf analizini yapalım. M harfi ticaret hayatındaki başarıyı simgeler. U harfi bereket be bolluğun simgesidir. K harfi başarı ve statüyü anlatır. T harfi duyguları açığa vuramayan harftir. E harfi sıkıntılardan kurtulmanın mücadelesini verebilecek durumu temsil eder. D harfi üstün güçlere sahip olma anlamı taşır.

İ harfi hassas ve duygusaldır. R harfi tereddütlü bir yapıyı simgeler. Muktedir isminin analizi sonucu ebced hesabı ile isminin sayısı 123 tür. Ayrıca Muktedir isminin anlamı ve taşıdığı misyonu sebebi ile bu ismi taşıyanlar üzerinde büyük etkiye sahip olur. Bu kapsamda Muktedir isminin kişilik analizi değerlendirmeye alındığında insan kişiliği üzerinde yoğun etkisi olduğu yorumu yapılmaktadır. Olumlu etkilerinden bahsedecek olursak sosyal, üretken, özgür yapıya sahip, işbirliği tarzında çalışmaya uyumlu, entelektüel ve dışa dönük isimlerdir.

Muktedir isminin kişilik üzerinde olumsuz etkisinden de bahsedebiliriz. Bunlar; otoriter, kontrolcü, yeniliğe kapalı, işkolik kişiler olarak yorumlanmaktadır. Ayrıca Muktedir isminin anlamı göz önünde bulundurulduğu zaman olumlu birçok yorum almış olabilir ve güzel anlamlar taşıyor olabilir. Yine de pek fazla tercih edilen bir isim olmamıştır. Akıllara gelen ilk soru ise Muktedir ismi caiz mi oluyor. Allah’ın isimlerinden biri olduğundan dolayı insanlar için kullanılabilir mi? Muktedir isminin kullanılmaması konusunda herhangi bir uyarı olmamıştır. Yine de bu isim kullanılacak ise o halde niyetleri halis ve narsist düşünceden uzak tutmak gerekir.

Aynı zamanda; Muktedir ismine benzer isimler şunlardır: Mukaddes, Bedir, Kadir, Muhacir, Mukadder, Mahinur, Makbule, Müesser gibi isimler kullanılabilir. Benzer isimlerin kullanım sıklığı daha fazladır. Ayrıca Muktedir ismine sahip ünlüler araştırıldı ama bu isimde bir sanatçı bulunamadı. Muktedir ismine sahip kişiler için mutfak seansı başlamıştır. Becerikli ve merhametli kişilerdir. Bu isimdeki kişiler özgüven sahibidir. Aile bağları kuvvetlidir. Herkes tarafından sevilen kişilerdir. Muktedir ismi fiziksel özelliklerin üzerinde etkisi olup olmadığına dikkat edelim. Fiziksel özellikleri açısından çok güzel olurlar. İnce parmaklı, güzel elleri olan kişilerdir. Uzun boylu kişilerdir. Küçücük ama çok kararlı gözlere sahiptirler. Yüz çevresi ise oval yapıya sahiptir.

muktedir-isminin-anlami-2079
Muktedir İsminin Anlamı

Muktedir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Danışman.
  • 2 – Gücü yeten, güçlü, iktidarlı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Muktedir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Muktedir ismini kullanan 179 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Muktedir ismini kullanan 34 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Muktedir ismini kullanan 29 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Muktedir ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.

Muktedir isminin Türkiye sıralaması

Muktedir en çok kullanılan 5244. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2621. isimdir.

Muktedir isminin Harf Analizi

Kişiye Muktedir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Muktedir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Muktedir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Muktedir isminin anlamını gözden geçirin!

Muktedir İsminin Numerolojisi

Muktedir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
U: yirmi beş
K: on dört
T: yirmi dört
E: altı
D: beş
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap