Müjgan İsminin Anlamı

mujgan-isminin-anlami-36012

Müjgan İsminin Anlamı

Bazı isimler eskilerde kalmasına rağmen popülaritesini yitirmez. Güzel anlamlarıyla hala tercih edilir. Bu isimlerden bir tanesi de Müjgan’dır. Müjgan isminin anlamı nedir? Bu ismin tercih edilme nedenleri nelerdir gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Üstelik ülkemizde birçok kişi bu ismi de tercih etmiş ve bebeklerine koymuşlardır.

Müjgan, işaret ve gizliliğe ait anlamlarını taşımaktadır. Ayrıca midyenin ya da istiridyenin parlak kabuklarına da bu isim verilir. TDK’ya göre Müjgan isminin anlamı kirpik demektir.

Müjgan kız çocuklarına verilen bir isimdir. Farsça kökenlidir. Müjgan ismi Kur’an da geçiyor mu? Diye araştırma yapanlar için bu ismin Kur’an-ı Kerim’de geçmediğini söyleyebiliriz. Müjgan isminin anlamı genel Türkçe lügatında ve Türkçe sözlükte aynı anlamı ifade eder. Yani “kirpik ve kirpikler” demektir.

Uzmanlar tarafında her isim için analizler yapılır. Bunları öğrenmek isim tercihlerinizi daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlayabilir. Müjgan isminin analizi olarak bu isme sahip olanların zarif ve ince düşünceli kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Romantizme aşırı önem verirler. Bu durum sevgilileri ve eşleri için olumlu karşılanır. Dost ve arkadaş canlısı kişilerdir. Her an, her yerde arkadaş bulabilirler. Güzel konuşmaları ve naif olmaları onların yalnız kalmasına engel olur. Maneviyata önem veren kişilerdir. Gezmeyi ve eğlenmeyi severler. Biraz da keyiflerine düşkündürler. Onları eleştirmekten uzak durmanız gerekir çünkü sevmezler.

Olumlu yönleri; merhametli, yumuşak huylu, ağır başlı, şefkatli, uyumlu, romantik, hayal gücü geniş, fedakar ve romantik olmalarıdır.

Olumsuz yönleri; sabit fikirli, fazla duygusal yapıda olmayan, beklenmedik kararlar alabilen yapıda olmalarıdır.

Fiziksel özellikler olarak bu isme sahip olanların yüz hatlarının orantılı ve düzgün olduğu söylenebilir. Geniş omuzlu, renkli ve iri gözlü, kalın dudaklı oldukları görülür. Belirgin elmacık kemiklerine sahiptirler. Geniş alınlı ve kemerli burunludurlar. Kalın ve etkileyici ses tonuyla dikkat çekerler.

Ülkemizde Müjgan ismine sahip olan kaç kişi olduğunu biliyor musunuz? Hemen bu konuda da sizlere bilgiler sunalım. Türkiye’de 13.503 kişi Müjgan adına sahiptir. Bu isim en çok kullanılan 922’inci isimdir. Kız isimleri arasında 467’inci sırada yer alır.

İsimlere göre farklı analizlerin uzmanlar tarafından yapıldığını bahsettik. Bu analizlerden bir tanesi de kişilik analizidir. Müjgan isminin kişilik analizi yapıldığında bu isimde olanların güçlü kişilikte oldukları görülür. Lider olma ruhuna sahiptirler. Cesur olmalarıyla bilinirler. Yaratıcı ve sanatsal değerlere önem verirler. İnatçı ve gururlu olmaları bazı kişiler tarafından eleştirilebilir. Özel hayatında birlikte olduğu kişiden özel ilgi beklerler. Bu ilginin azaldığını hissederlerse o kişiden uzaklaşabilirler.

İsimlerle ilgili yapılan analizlerden başka benzer ve uygun isim arayışında olanlar da vardır. Müjgan isminin benzerleri olarak Müjde, Müzeyyen, Mehriban, Mihrican, Mircan, Mirhan, Tuğan, Şaygan, Taşgan gibi kız isimleri uyumludur. Erkek isimlerinden ise; Müjdat, Metehan, Mertcan, Mertkan, Ogan, Algan, Atılgan uyumlu olabilmektedir.

Müjgan ismi Kur’an da geçmez. Bu durum Müjgan ismi caiz midir sorusunu akıllara getirebilir. Müjgan sakıncalı isimler arasında değildir. Kız bebeklere verilebilir.

Bu isme sahip olan ünlüler de bulunur. Müjgan ismini taşıyan ünlüler arasında; sinema ve dizi oyuncusu Müjgan Ağralı akıllara gelen ilk isimdir. Ayrıca oyuncu Müjgan Gönül’de örnek olarak verilebilir. Oyun yazarı ve yönetmen Müjgan Özçay diğer ünlü isimler arasında bulunur. Yazarlarımızdan Müjgan Tekir, Müjgan Çakır, Müjgan Beşir, Müjgan Filiz de bulunmaktadır.

Bir Zamanlar Çukurova dizisini seyredenler varsa buradaki Müjgan karakterine Melike İpek Yalova hayat vermiştir. “Ah Müjgan Ah” filmi de rahmetli Sadri Alışık’ın ünlü filmleri arasındadır. Atilla İlhan’ın “Müjganla Ben Ağlaşırız” şiirini de hatırlatmak isteriz.

mujgan-isminin-anlami-36012
Müjgan İsminin Anlamı

Müjgan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İşaret Ve Gizliliğe Ait
  • 2 – Midye Ve İstiridye Gibi Hayvanların Beyaz Işıltılı Parlak Kabuğu
  • 3 – Kirpik, kirpikler

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Müjgan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Müjgan ismini kullanan 13.503 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Müjgan ismini kullanan 2.663 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Müjgan ismini kullanan 1.079 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Müjgan ismini kullanan 1.428 kişi bulunmaktadır.

Müjgan isminin Türkiye sıralaması

Müjgan en çok kullanılan 922. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 467. isimdir.

Müjgan isminin Harf Analizi

Kişiye Müjgan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

J : Kaprisli ve kıskanç anlamını uyandırır, j harfi çok uygun değildir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Müjgan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Müjgan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Müjgan isminin anlamını gözden geçirin!

Müjgan İsminin Numerolojisi

Müjgan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
Ü: yirmi altı
J: on üç
G: sekiz
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap