Mozzarella Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mozeralle peyniri en çok pizza yapımında kullanılır. Kaşara benzeyen bir türdür. Cildin yaşlanmasını önleye faydaları vardır. Aşırısı zararlıdır.

Mozzarella Peyniri

Mozerella peyniri ünü tüm dünyayı sarmış İtalya’ya ait peynir çeşitlerinden biridir, manda sütünden üretilir. Yapıldığı pizzalar ile dünyaca ünlü olan Napoli isimli İtalya şehri ve tüm Güney İtalya’da manda sütünden bu peynir üretilmektedir.

Mozarella peyniri çoğunlukla dilimlenmiş olarak sunulur. Mozzare kelimesi, İtalyancada “kesmek” eylemini bildirir. Mozarella renk olarak genellikle bayat değilse beyaz renktedir, sütünün tazeliği ve sütün sağıldığı hayvanın beslenme şekline göre sütün rengi az miktarda da olsa sararabilmektedir. 

Mozzarella peyniri kolay eriyebilen süt tadında bir peynir türüdür. İtalya’da genellikle ceviz büyüklüğünde, 250 gramlık ve 500 gramlık toplar şeklinde ve saç örgüsü şeklinde üretilir. İtalya’da marketlerde ve satılan her yerde genellikle üretildiği suyun içerisinde ve 2 – 3 gün içerisinde satılabilecek şekilde düzenlenir. 

1 kilo mozzarella peyniri için ortalama on litreye yakın süt kullanılmaktadır. Bu da mozzarella peynirinin kalsiyum, mineral ve vitaminler açısından olduğunca zengin bir ürün olduğunu göstermektedir.

Mozarella Peyniri Nasıl Saklanır?

Mozarella Peyniri Nasıl Saklanır?
Mozarella Peyniri Nasıl Saklanır?

Mozarella peyniri nasıl saklanır sorusuna cevap vermek gerekirse; mozzarella peynirine orta yumuşaklığını veren içinde barındırdığı yüksek yağ oranıdır.  

Yumuşak olması nedeniyle genellikle yapıldığı gün servis edilmesi uygundur ve bu şekilde servis edilir. Salamura yapıldığında mozzarella peynirini bir haftaya kadar kullanabilmek mümkün.

Vakumlu poşetler kullanılarak hava alması engellenirse daha uzun süre de bayatlamadan tüketilebilir. Yağ oranı az olan mozzarella peyniri yaklaşık bir aya kadar bekletilebilir.

İçerisine katkı maddesi eklenmiş ve vakumlu paketlerde güzelce saklanmış az yağlı mozzarella peyniri 6 aya kadar saklanabilir. Fakat İtalya’da asıl üretildiği yerde Mozzarella peyniri üretildikten 5 gün içerisinde kesinlikle tüketilmiş olur ve asla vakumlu poşetlerde bekletilmez.

Mozzarella Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mozzarella Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?
Mozzarella Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mozzarella yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna cevap verilecek olursa; Akdeniz mutfağının kaliteli temsilcilerinden olan İtalyanların dünyaya armağanı mozzarella peyniri sünen yapısı ve süt tadında olması nedeni ile pizzaların vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz malzemeleri arasında yer alır. Mozzarella peyniri kahvaltı tabaklarınızda, omlet ve diğer yumurta çeşitlerini hazırlarken kullanabilirsiniz.

Kolay eriyip sünebilen bir peynir olması nedeniyle tostlarınızın da baş tacı olacak olan bu peynir tost ekmekleri üzerine domates ve biber ile eklenip fırına konulduğunda da güzel bir lezzet ortaya çıkarır.

Evlerinizde yapacağınız pizzalarınızda ve poğaçalarınızda da bu peyniri kolaylıkla kullanabilirsiniz. En çok pizza yapımı için kullanılsa da tuzsuz ve kolay eriyebilen yapısı ile istediğiniz her yemekte ve ara sıcakta hayal gücünüze bağlı olarak kullanabilmeniz mümkün.

Bu harika tat İtalyan mutfaklarında domates ve taze fesleğen ile servis edilir. Mozzarella sticks, fesleğenli mozzarella salatası, sütlü mozzarellalı helva, mozzarellalı domates salatası,  fritelle di mozzarella, mozzarellalı biberli omlet, mozzarella peynirli çıtır ekmek gibi tariflerde mozzarella peyniri ile yapılabilecek enfes lezzetler arasındadır.

Günümüzde İtalyan restoranlarının ülkemizde yaygınlaşması ile mozzarella peynirinin tüketimi ülkemizde de artmış durumdadır.

Çeşit çeşit İtalyan makarnalarının yapıldığı, birbirinden güzel İtalyan pizzalarının satışa sunulduğu ve insanlar tarafından beğenilerek tüketilen ülkemizde peynir severler bu peyniri de çok sevdikleri yadsınamaz bir gerçek.

İnsanlar dışarıda yedikleri bu İtalyan pizza ve makarnalarını evlerinde de denemekte. Şu an için makarna ve pizzanın birçok çeşidi evlerimizde pişmekte ve bu meşhur İtalyan peyniri mozzarellanın kullanımı her geçen gün biraz daha artmakta.

Mozzarella Peyniri Faydaları

Mozzarella Peyniri Faydaları
Mozzarella Peyniri Faydaları

Erimiş ve sünen peynirleri seven herkes mozzarella peynirini bilir ve harika tat ve dokusu da tadına bir kere bakan bir peynir sever için vazgeçilmez peynirler arasında yer alır.

Peki mozzarella peyniri faydaları konusunu inceleyecek olursak; mozzarella peyniri yüksek kalsiyum deposu olması nedeniyle kemik erimesi, kemik yumuşaması gibi hastalıklara iyi gelir. Diş sağlığına katkıda bulunur. Tırnakların kırılgan olmamasını sağlar. Kalp kaslarının güçlenmesi için önemli bir kaynaktır.

Mozzarella Peyniri Nelere İyi Gelir?

Mozzarella peyniri nelere iyi gelir; Biyotin kaynağı olması sebebiyle yapılan araştırmalarda biyotinin diyabet hastalarına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

İçinde bulundurduğu yüksek kalsiyum oranı ile kasların gelişimi, kemik ve iskelet gelişimi ve özellikle hamile kadınların vücutlarındaki kalsiyum oranlarının düşmemesi için bu peynirin tüketilmesi önerilir.

Zengin bir B2 kaynağı olması nedeni ile migren atakları anemi gibi durumlarla vücudun başa çıkmasını sağlamaktadır. İçinde barındırdığı B3 vitamini sayesinde insan vücudundaki yağın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Artrit hastalığının başlamasını engeller.

D, E ve A vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminler içermesi nedeniyle kalsiyum emilimi, hücre zarının korunması ve kemik sağlığının güçlendirilmesini sağlar. İçerisinde bulunan fosfor kaynağı olması nedeniyle kalsiyumun vücut tarafından en iyi değerlendirilmesine olanak verir.

Yine içerisinde bulundurduğu fosfor sayesinde kas yorgunluğu ile mücadeleye destek verir ve beyinin işlevselliğini kolaylaştırır.

Çinko mozzarella peynirinde bulunan en önemli minerallerden biridir. Cilt problemleri ile savaşma konusunda etkilidir cildin yaşlanmasını ve yıpranmasını engeller.

Obez insanların fazla kilolarını vermesinde etkili olduğu için bu peynirin bol bulunduğu yerlerde diyetisyenler tarafından diyet listelerinin vazgeçilmez peynirleri arasına konulur.  Prostat bezinin iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Bileşenlerinde yer alan niasin nedeniyle kolesterolü dengeler.

Potasyum kaynağı olması nedeni ile insanların sodyum tüketmelerinin vücuda oluşturduğu olumsuz sonuçlar ile savaşır. Potasyum kan basıncını düşürmeye iyi gelir. Kalbin düzenli çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Mozzarella Peyniri İçindeki Vitaminler

Mozzarella Peyniri İçindeki Vitaminler
Mozzarella Peyniri İçindeki Vitaminler

Mozzarella peyniri içindeki vitaminler şöyledir: B7 vitamini, biyotin minerali, B2 vitamini, riboflavin minerali, B3 vitamini, Niasin minerali, A vitamini, D vitamini, A vitamini, kalsiyum minerali, fosfor minerali, çinko minerali, potasyum minerali ve çok zengin bir protein kaynağıdır.

Mozzarella Peyniri Kalorisi

Kullanıldığı sütün yağına bağlı olarak değişse de genellikle 100 gram Mozzarella peyniri kalorisi 280 – 300 kaloridir. Diğer besin değerleri miktarları; 2.19 gram karbonhidrat, 19 gram protein, 22.34 gram yağ, 500 miligram sodyum, 150 miligram potasyum, 403 miligram kalsiyum, A vitamini, 0.25 miligram demir minerali içermektedir.

1 dilim 28 gram mozzarella peynirinde 86 kalori, 5.68 gram yağ, 1,09 gram karbonhidrat, 7.36 gram protein bulunur. Bu değerler sütün miktarına göre değişebilir durumda olsa da genel kanı bu şekildedir.

Mozzarella Peynirinin Zararları

Mozzarella peyniri lezzet olarak ve kullanım alanının genişliği olarak pek çok yemeğin lezzetine lezzet katmış olsa da herhangi bir zararı var mı diye sorulduğunda birtakım bilgiler mevcuttur. AB ülkelerinde kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle bu peynirin kullanımını yasaklanması konusu gündeme gelmiştir.

Güney İtalya ve Napoli şehrinde toplamda 29 firmanın ürettiği mozzarella peyniri içinde bulunduğu tespit edilen dioxin isimli kanserojen maddenin bulunduğunun görülmesi üzerine Japonya ve Güney Kore ülkelerinde bu peynirin tüketilmesi yasaklanmıştır.  

Mozzarella peyniri zararları İtalyan medyasında yayıldığından itibaren mozzarella peynirinin satışları yüzde belli oranda düştüğü öğrenilen bilgiler arasındadır. Ülkemizde de oldukça yaygın olarak pizza ve makarnalarda kullanılan mozzarella peynirinin tüketiminin nasıl etkileneceği bilinmiyor.

Tüm bunlara ek olarak her besinin fazla tüketiminin sağlık sorunlarına neden olabileceğini unutmayalım. Gerekli miktarda, yeteri kadar mozzarella peyniri tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap