Motosiklet Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemli

Motosiklet Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Motosiklet trafik sigortası tıpkı diğer araçlar gibi trafiğe çıkılması için zorunlu tutulan bir trafik sigortasıdır. Trafikteyken geçirebileceğiniz olası bir kaza durumunda zorunlu trafik sigortasının sağladığı teminatlar ile hem sizi hem de motosikletinizi güvence altına alır. Motosikletler için de geçerli olan zorunlu trafik sigortası, kaza halinde karşı tarafın aracına zarar verildiği takdirde yaralanmalı veya ölümlü olan kazalarda meydana gelebilecek maddi veya manevi tazminat bedelini sağlar.

Ayrıca motosiklet zorunlu trafik sigortasının da geçerlilik süresi bulunur. Belirlenen bu geçerlik süresi 1 yıldır. Zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi bittikten sonra veya yaptırılmadan trafiğe çıkıldığında trafik denetimlerine denk gelindiğinde motosikletin trafik sigortasının olmadığı tespit edilirse motosiklet trafikten men edilir ve en yakın otoparka çekilir. Motosiklet sahibi motosikletini geri alması için zorunlu trafik sigortasını yaptırarak daha sonra çekici masrafı ile otopark masraflarını da ödeyerek motosikletini teslim alabilir.

Motorsikletler İçin Trafik Sigortası Yaptırmak Mecburi midir?
Motorsikletler İçin Trafik Sigortası Yaptırmak Mecburi midir?

zorunlu trafik sigortası bulunmayan motosikletler için para cezası uygulanır ve eğer verilen para cezası 15 gün içinde ödenirse mükellefe %25 oranında bir indirim uygulanabilir. Aynı zamanda zorunlu trafik sigortası poliçesinin geciktirildiği her ay için belirtilen prim tutarının %5’i kadar ceza uygulanır.

Verilen bu trafik cezalarının dışında zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkan motosiklet sürücüleri olası bir kaza anında, hem kendini hem motosikletini hem de en önemlisi olan trafikteki diğer araçları da riske atmış olur. Ayrıca zorunlu trafik sigortası kaza anındaki sadece maddi hasarları değil sağlık konusunda yaşanabilecek zararları da karşılar. Eğer olası bir kazada ölüm durumu meydana gelirse defin gibi masrafları da zorunlu trafik sigortasının yaptırıldığı şirket öder.

Başka İçerik:  Kasko ile Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Motosiklet Trafik Sigortası Yenilenmediğinde Ne Kadar Ceza Ödenir?
Motosiklet Trafik Sigortası Yenilenmediğinde Ne Kadar Ceza Ödenir?

Motosiklet Trafik Sigortası Yenilenmediğinde Ne Kadar Ceza Ödenir?

Motosiklet zorunlu trafik sigortasının poliçesi kapsamında araçta oluşabilecek her türlü maddi hasar teminatı, sakatlanma veya ölüm teminatı, zincirleme kaza ve benzeri gibi durumlarda gerçekleşebilecek birden fazla kazaya karışması halinde hasar teminatı gibi teminatlar bulunur.

Aynı zamanda kazada kusurlu olan motosiklet sürücüsünün ödemesi gereken tutarı karşılıyor ve zarara uğrayan, karşı tarafında aldığı zararların giderilmesini sağlıyor. Belirtilen bu gibi durumlardan en az zararla çıkılabilmesi için bu yüzden zorunlu motosiklet sigortasının yaptırılması ve geçerlilik süresi bittiğinde her yıl yenilenmesi gereklidir.

Motosiklet Trafik Sigortalarında Fiyat Nasıl Belirlenir?
Motosiklet Trafik Sigortalarında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Motosiklet Trafik Sigortalarında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Motosiklet zorunlu trafik sigortası için fiyat çeşitlerinin belirlenmesinde; motosikletin modeline, markasına, yaşına ve motosikletin geçmişte kaza yapıp yapmadığı gibi kriterlere göre fiyatlar değişim gösteriyor. Eğer motosiklet geçmişte bir kaza yapmışsa trafik sigortası için ödenecek olan prim tutarı daha yüksek olabiliyor.

Trafik sigortaları 7 basamaktan oluşuyor. Motosiklet geçmişte kaza yapmamışsa en üst basamakta bulunarak en yüksek trafik sigortası indirimine ulaşıyor. Sonradan motosiklet sürücüsü kaza yaparsa bir alt basamağa düşüyor ve yapacağı her kaza sonrasında poliçe süresi bittiğinde bir alt basamağa düşmüş oluyor. Bu gibi durumlarda motosiklet sürücülerinin trafik kurallarına uyması oldukça büyük önem gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap