Motor Yağı Seçimi Nasıl Olmalı?

Motor Yağı Seçimi Nasıl Olmalı? Araç içerisinde, aracın çalışması için en önemli ve en işlevsel öneme sahip olması ile de bilinen motor gerek bakımı gerekse kullanımı itibariyle büyük özen ve dikkat gerektirmektedir. Aracın motor bölümünde yaşanması olası herhangi bir aksaklık, eksiklik ya da problem hem maddi hem de manevi açıdan araç sürücüsüne büyük zarar verebilir. Oldukça yüklü bir masrafa yol açabilirken, bakım süreci de vakit alabilir ve uğraştırabilir.

Bütün bunların önüne geçmek için araca ve aracın motoruna uygun bir motor yağı tercih edilmeli ve ayrıca kontrolü düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Ayrıca belirtmek gerekir ki araca uygun doğru motor yağı kullanarak yakıttan da büyük bir tasarruf sağlanacağı ve aracın performansının arttırılabileceği önemli bilgiler arasındadır.

Aracın ön kısmında bulunan göstergelerde yağ uyarı lambası yandığında aracın yağ eksilttiğini anları. Böyle bir durumda yağ çubuğu ile aracın yağının kontrol edilmesi gerekir. Eğer araçta yağ eksik ise yağ eklenir. Ancak yağ çubuğunda sorun yoksa araç mutlaka bir servise götürülmelidir.

Bazı durumlarda motorda görülen aşınmanın sebebi ise sibopların aşınması veya motorun sekmanlarının aşınması yağın yanmasına bu da zamanla motorun aşınmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda motorun yağının yanmasına araçta bulunan hangi parçanın ya da neyin yol açtığını bilmek gerekir .

Motor Yağı İşlevselliği

Motor Yağı İşlevselliği

Öncelikle belirtmek gerekir ki motor yağının en önemli işlevi, sürtünmeyi azaltması ve bu doğrultuda yaşanabilmesi olası aşınmaları da engellemesidir. Motorun her bir parçasının yüksek derecede sıcaklıklar da çalışmasından dolayı parçaların ısınması sonucunda deformasyonlar yaşaması olası bir durumdur.

Başka İçerik:  Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılmalıdır?

Motor yağı yine bu durumda devreye girer ve motorun ısınan bu parçalarını soğutarak motor parçalarının deformasyona uğramasına engel olmaktadır. Ayrıca motorun çalıştığı esnada oluşan kir ve tozu da yağ filtresine ulaştırır. Dolayısıyla motorun parçalarının temiz kalmasına da katkı sağlar. Bunun yanı sıra motor yağının silindir ile pistonun arasında kalan boşlukları doldurduğunu da bilmek önem arz eder. Çünkü bu sayede kaçaklar engellenerek aracın gücü ve sergilemiş olduğu performans da önemli ölçüde artmaktadır.

Araç Türü ve Motor Yağı İlişkisi

Araç Türü ve Motor Yağı İlişkisi

Araç benzin ya da dizel ile çalışıyor ise çok dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Örneğin benzin ile çalışan motoru bulunan araçlar için motor yağı tercihi SA, SB, SC, SD, SE, SF ve SG tipleri yönünde olmalıdır. Bu yağ tipleri içerisinde ise hafif yük kapsamında çalışıyor olan araçlar için SA ve SB tipi motor yağları tercih edilmelidir.

Aralarında en üstün yağ olarak nitelendirilen motor yağı tipi ise SG tipi yağ türüdür. Dizel araçlar ele almak gerekirse; dizel araçlar için CA, CB, CC ve CD türü motor yağları uygun olarak görülmektedir. Aralarında CA tipi yağ, iyi kalite mazot ile çalışan dizel araçlar için, CB tipi yağ ise düşük kaliteli olarak nitelendirilen mazot ile çalışıyor olan araçlar için uygun olarak görülür.

SAE Numarası

Sıcaklık durumuna göre akışkanlığı değişen motor yağlarının sınıflandırma derecesi için SAE kısaltması kullanılır. SAE numarası, motor yağı değiştirilirken önemli ölçüde dikkat edilir. Şayet SAE numarası düşük ise, bu yağların yapısı akıcı ve ince olarak nitelendirilir.

Orta devire sahip araçlarda boşluk biraz da olsa arttığından dolayı orta düzeyde bir SAE düzeyi tercih edilmektedir. Devri yüksek olan yeni nesil motoru olan araçların ise yağ boşluğu oldukça az olmasından ötürü SAE numarası yüksek düzeyde olan yağlar tercih edilmektedir.

Başka İçerik:  Hasar İhbar Süresi Var mıdır?

Mevsimler ve Motor Yağı Tercihi

Mevsimler ve Motor Yağı Tercihi

Mevsimler, lastikler üzerinde değişikliğe sebep oluğu gibi motor yağı için de aynı durumu geçerli kılmaktadır. Motor yağları, içerisinde bulunulan mevsime göre yaz, kış ve dört mevsim için kullanılan yağlar şeklinde sınıflandırılır. Ayrıca bir diğer ifadeyle bu ayrım tek viskozite ve multi-viskozite yağlar şeklinde nitelendirilmesi de mümkündür.

Bu nitelendirme baz alınarak motor yağı seçilirken yazın en sıcak gün; kışın ise en soğuk gün baz alınarak hesaplanmaktadır. Bütün bunların yanında yağının zamanında temizlenmesi de çok önemlidir. Çünkü geç değiştirilen motor yağı kirli vaziyette araç içerisinde bulunmaya devam eder. Bu da araçtaki temizleme işlevini devam ettirememesine sebep olur. Bundan dolayı zamanlama oldukça önemlidir.

SAE Dereceleri ve Mevsimler

SAE Dereceleri ve Mevsimler

Eğer 10,20,30,40,50 SAE dereceli motor yağları tercih edilirse bu yağlar yaz aylarında kullanılmaktadır. Kış aylarında tercih edilmesi gereken yağ çeşitleri ise SAE 5W, SAE 10W, SAE15W olarak belirtmek mümkündür. (W: Winter: Kış) Dört mevsim tercih edilebilecek yağ çeşitleri ise SAE 10W-40, SAE 15W-50, SAE 15W–50 yağları şeklinde sıralamak mümkündür.

Zamanlama durumu mevsimsel açıdan da büyük önem arz etmektedir. Motor yağı değişim zamanı ise araçta kullanılması tercih edilen yağın türüne, aracın türüne ve modeline, aracın kat etmiş olduğu yol durumuna (kilometreye) göre farklılık gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap