Motor yağı lekesi nasıl çıkar?

Motor yağı lekesi nasıl çıkar? Kadınların en büyük problemleri arasında yer alan zor çıkan lekeler çoğunlukla yağ lekesi çamur lekesi ve yemek lekeleri olarak ..

Kadınların en büyük problemleri arasında yer alan zor çıkan lekeler çoğunlukla yağ lekesi çamur lekesi ve yemek lekeleri olarak kendilerini göstermektedirler. Bu lekelerin tam anlamıyla çıkarılabilmesi için belli başlı tekniklerin doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.

Temizliğe düşkün olmak biraz daha yoğun bir şekilde temizlikten ilgili detayları öğrenmenizi sağlayacaktır. Bazen çok büyük problemi olmayan lekeleri gözünüzde büyütüyor olabilirsiniz. Gerçekte düşündüğünüz zaman problemin çözümü aslında her zaman basit olmaktadır sadece gerekli yöntemi bilmek ve püf noktalarını takip etmeniz gerekiyor.

En zor çıkan lekeler arasında bulunan yağ lekeleri kendi içerisinde farklılık gösterebilir.Örnek olarak yemeklerin içerisinde kullanılan yağların lekesi ile motor yağının lekesinin çıkarılma işlemi birbirinden farklılık gösterecektir. Motor yağı lekesi çıkartılırken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar bulunur şimdi onları inceleyelim.

Motor yağı çıkartılırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle kumaş üzerindeki yağ lekesinin bulunduğu bölgeyi belirlersiniz ve temiz kısımlarına bulaşmaması için dikkatli bir şekilde keskin olmayan bir bıçak ya da kaşık yardımıyla lekeyi tamamen kumaşın üzerinden çıkarmaya gayret edersiniz. Bu işlemi yaparken işlemiş olan yağın fazla kısımlarını temizlemek amacıyla bunu yapıyorsunuz.

Lekeleri kazıma işlemi yaparken kumaşa zarar vermeniz gerekiyor bu sebepten ötürü dikkatli ve çalışma gerçekleştirmeniz önemlidir. Ardından iki farklı uygulama gerçekleştirebilirsiniz birinci uygulamada kumaşa vazelin sürebilirsiniz. Kumaş yıkanabilir kumaşlar arasında yer alıyorsa lekenin bulunduğu bölüme biraz vazelin sürdükten sonra 15 dakika kadar bekletin ve bol su ve deterjanla beraber temizleyin.

Uygulayacağınız diğer yöntemde nişasta un tuz ve benzeri olan toz maddeler yağın yapısını bozma işlemidir. Yani üzerine bu tozları attığınız zaman lekeyi üzerine çekecektir ve bulunduğu bölgeden daha fazla yağı toplamasını sağlayacaktır. Kumaşın içerisine işlemiş olan yağ lekesi daha seyrek halde kalacağı için sonrasında temizleme işlemi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Özellikle nişasta motor yağını içerisine hapse edebilen özel bir yapıya sahiptir eğer nişastanın bulunmuyorsa pudra da kullanabilirsiniz. Daha sonrasında diş fırçası yardımıyla leke üzerindeki bölümü kazıyarak bir kağıt havlu ile beraber tamamen artan yağı temizleme işlemine geçebilirsiniz. Son aşamada bol su ve sabunla beraber lekeli bölgeyi yıkayarak yağı tamamen oradan söküp alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap