Moneyball: Kazanma Sanatı Filmi Konusu ve Oyuncuları

Kazanma Sanatı Filmin kalitsini konusu ve kaliteli oyuncuları belirler. Moneyball da bu yapımlardan biridir. Ayrıntılı özetimize ve fragmana mutlaka göz atın.

Kazanma Sanatı

Kazanma Sanatı İnsanlar hayatının boş geçen vakitlerinde birçok film izlemektedirler. Bir film izleyip sorgulamak isteyen, düşünmek isteyen insanlar da pek çoktur.

Kazanma sanatı filmi ise bu konu için bire bir filmlerden birisidir. Usta oyuncuların bulunduğu bu film bir hayli fazla mesaj verir. Hayatı sorgulatır, derinlere daldırır. Spor ve drama konulu bu filmin vermek istediği mesajlar da merak konusudur. Peki, Moneyball filminin konusu nedir?

Moneyball Filminin Konusu

Moneyball filminin konusu, gerekirse perde arkasında kalmayı onaylayıp yine de yöneticilik masasına geçen ve yarattığı farklar ile tarihe geçen bir spor adamını konu alır. Moneyball filmi 2003 yılında kaleme alınmış Michael Lewis’in ‘Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game kitabından uyarlanmıştır. Bir kitaptan beyazperdeye bu filmi izleyen ve hayran kalan da çoktur.

Spor filmleri arasında seçkin düzeyde olan Moneyball filminin konusu bu şekildedir. Çoğu insana spor hayatında ilham olmuştur. Çoğu insanın ise spor hayatının başlamasına sebep olmuştur. İzleyicilerini derinlemesine etkileyen filmin oyuncuları da merak konusudur. Peki Kazanma Sanatı konusu nedir?

Moneyball Filminin Oyuncuları

Kazanma Sanatı

Kazanma Sanatı Moneyball filminin oyuncuları da usta oyunculardan oluşturmaktadır. Filmin başrolünü Billy Beane karakterinin canlandırmasını yapan Brad Pitt oluşturmaktadır. U

sta oyunculuğu ile dizi ve film severleri büyüleyen Brad Pitt, bu filmde de yüksek bir performans göstermiştir. Dizideki bir diğer oyuncu ise Peter Brand’ı canlandıran ünlü oyuncu Jonah Hill’dir. Dizideki ana karakterlerden birisini canlandıran Jonah Hill bu dizide de büyük bir etkene sahip olmuştur.

Dizideki diğer oyuncular ise Art Howe’yi canlandıran Philip Seymour Hoffman, Scot Hatteberg’i canlandıran Chris Patt, Sharon’u canlandıran Robin Wright, Casey Beane’yi canlandıran Kerris Dosrey, David Justice’i canlandıran Stephen Bishop, Tammy Blanchard, Brent Jennings, Ken Medlock, Glenn Morshower, Reed Diamond, Jack McGee, Casey Bond, Nick Searcy, Arliss Howard, Vyto Ruginis, Nick Porrazzo, Gerardo Celasco, Takayo Fischer, Reed Thompson, Derrin Ebert, Royce Clayton, Kathyrn Morris, James Shanklin, Bob Costas, Joe SaKeith Middlebrook, Lisa Guerrero, Tim McCarver, Eddie Frierson, Jack Knight, G Thang, Eric Winzenried, Joyce Guy, Art Ortiz, Ari Zagaris, Artie Harris, Diane Behrens, Holly Pitrago, Simon James, Ken Colquitt, Julie Wagner, Chad Kreuter, Brent Dohling, Melvin Perdue ve Olivia Dudley’den oluşamktadır. Geniş oyuncu kadrosuna sahip filmin mesajları da çok geniştir. Bu nedenle Moneyball film analizi de merak edilmektedir.

Moneyball Film Analizi

Filmdeki olaylar için birçok analiz yapılabilir ancak bu olayların en temeli sürekli mesajlar vermesidir. Bu konunun analizi de gayet keyiflidir. İlk mesaj çok net ve açıktır. Bu mesaj ‘’Rakipleriniz hata yaptığı esnada sakın onlara karışmayın.’’ ifadesidir.

Sporda bir rakip hata yaparken ona karışılmamasını açık bir şekilde ifade etmiştir. Eğer kişi rakibinin hatasını biliyorsa durmalıdır. Yalnızca düşünmeli… Bu an dizide transfer için görüşmeye giden Beane’nin oyuncuları istatistik temelli farklı bir yöntem ile değerlendiren Peter Brand ile tanışması ve Oakland Athletics’in yönetim kadrosuna alınmasıyla başlar.

Beaene sahibi olduğu kulüpte oyuncuların istatistiklerine bakıp hangisinin en iyi hangisinin kötü olduğunu değerlendirir. Buna göre bir kadro kuracaktır. Ancak karşısına fikir ayrılığı yaşayacağı beyzbolda ilk defa yaşanan bir değerlendirme sistemi gelir.

Bu andan sonra Beane, mesajı verdiği anlara yaşadığı olaylar ile başlayacaktır. Filmdeki bir diğer mesaj ise “Çok çalışmak her zaman başarı ile sonuçlanmayabilir ama hiçbir zaman pişmanlığa da neden olmaz.” ifadesidir.

Bu verilen mesaja ise yönetim masasında konuşulan olaylardan rastlıyoruz. Filmde Beane’nin kulübü ne kadar çabalasa da başarısız olabiliyor. Ancak sonrasında bu çalışmalarının elbet bir gün karşılığını alarak bu çalışmalardan pişman olunmaması gerektiğini belirtiyor.

Filmdeki bir diğer mesaj ise ‘’Daha çok parayı seçmek zorunda değilsiniz, sizi mutlu hissettiren seçeneği yeğleyin.’’ olmaktadır. Bu analize ise filmde son sahnede bulunan Beane’nin Boston Red Sox’un teklifini reddetmesidir.
Birçok insanın aksine ünlenmeyi ve parayı yeğlemektense 12 milyon dolarlık koca teklifi reddediyor.

Teklifi reddeden Beane, duygularını dinleyip o sevdiği ve tek yürek olduğu takımından ayrılmıyor. Filmdeki bir diğer mesaj ise ‘’Bir işte başarılı olmak için farklı yollar denemek bizi unutulmazlar arasına sokabilir.’’ mesajıdır. Bu mesaj filmin temel mesajlarından biridir. Bunu kanıtlar olay ise filmdeki pes etmeme duygusu, doğruların savunulması gerekildiği, Amerika’yı yeniden keşfetmek, vazgeçmemek duygularıdır. Filmde bu mesaj açıkça belirlenmiştir.

Filmin analizini yapan bir insan bu duygulara sahip olmamız gerektiğini ve filmin azimle çalışmamızı söylediğini fark eder. Filmdeki mesajlar bu şekildedir. Peki böylesine önemli mesajlara vesile olan yönetmen kimdir? Bu da merak konusudur. Böylesine kaliteli işler çalışan Moneyball filmi yönetmeni kimdir?
Moneyball Filmi Yönetmeni

Kazanma Sanatı filminin yönetmeni de büyük başarılar elde etmiştir. Çünkü böylesine kaliteli, yüksek IMDB puanlı, 2011 çıkışlı ancak hafızalardan silinmeyen bu filmin yönetmenliğini üstlenmek kolay olmayacaktır.

Herkesin yapamayacağı önemli mesajlar veren Kazanma Sanatı filminin yönetmeni Bennett Miller’dır. 2006 yılında En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Amerikalı yönetmen Moneyball filmi ile de fazlasıyla ün kazanmıştır.

New York doğumlu olan usta yönetmenin ünlü senarist Dan Futterman ve ünlü aktör Philip Seymour Hoffman ile çocukluktan tanışıklığı mevcuttur. Biyografi tarzında filmlerde de bir numara olan yönetmenin bu filmde de kendini göstermesi onun başarısını kanıtlar niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap