Molehiya Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Molehiya yumuşatıldıktan sonra yemeklerde kullanılır. Kurutarak saklanır. Cilde ve saça faydaları vardır. Düşük kalorilidir, fazlası zararlıdır.

Molehiya

Molehiya Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi, Orta doğu ve Doğu ve Kuzey Afrika mutfaklarında yaygın olarak görülen ve yine bu alanlarda özel olarak yetiştirilen bir bitkidir. Bitkinin geniş yaprakları özel olarak kullanılmaktadır. Özellikle Kıbrıs Türk mutfağında sıkça rastlanmaktadır.

En yaygın kullanım şekli yaz aylarında toplandıktan sonra kurutulması ve istenilen zamanda kuzu ya da tavuk etki ile pişirilmesidir. Genellikle çukur bir tabak içerisinde pilav ve turşu ile sunulmaktadır.

Molehiya Nasıl Saklanır?

Molehiya Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi
Molehiya Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Molehiya her mevsim yetişen bir bitki değildir. Bu sebepten farklı mevsimlerde de tüketebilmek için doğru saklama yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Peki, molehiya nasıl saklanlır?

Molehiya saklamak için en yaygın olarak kullanılan yöntem kurutmadır. Mevsiminde toplanan molehiya önceden temizlenmelidir.

Özellikle yemek içerisinde kullanılmayacak olan alanlar mutlaka çıkartılmalıdır. Arından bol su ile yıkanmalıdır. Yıkama işleminden sonra kurutmaya geçmeden önce olabilecek tüm suyun alınmasıdır.

Bu noktada yıkanan molehiyada kalan suyun alınabilmesi için kurulamada kağıt havlu ve benzeri malzemeler, nem emici bezler ya da sebze kurutucuları kullanılabilmektedir. Bu sayede tüm nemin başarılı bir şekilde dışarıya atılması sağlanabilmektedir. Ardından havadar ve güneş gören alanlarda kurutulabilmektedir.

Kurutma işleminin tamamlanmasının ardından, serin ve nem görmeyecek bir alanda saklanması en sağlıklı olanı olacaktır. Bu sayede uzun süreler herhangi bir bozulma ya da tat değişimi gözlemlenmez.

Molehiya Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Molehiya, kendi adını yemeklere de vermiştir. Bu noktada molehiya yemeklerde nasıl kullanılır?

Molehiya’nın en yaygın olarak kullanıldığı yemek yine kendi adını taşıyan ve ana malzemesi olan molehiya yemeği olarak bilinmektedir. Hem bu yemekte hem de diğer yemeklerde kuru molehiya kullanıldığı zaman mutlaka önceden molehiyanın yumuşaması sağlanmalıdır.

Yumuşaması sağlanan molehiya kullanılmak istendiği alana doğrudan eklenebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu bitkinin yapısı gereği hızlı bir pişme gösterdiğidir. Bu sebepten yemeklere sonradan eklenebilir.

Molehiya Faydaları

Molehiya, son derece özel yapısının yanında oldukça faydalı bir bitkidir. Bu sebepten özellikle düzenli olarak tüketildiği zaman insan sağlığında olumlu etkiler yaratmaktadır. Molehiya faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

·        Yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. İçerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminler sayesinde insanda yaşlanmadan dolayı gelişebilecek olan olumsuz etkilerin giderilmesinde etkin bir rol oynamaktadır.

·        Cildin her zaman canlı kalmasını sağlamaktadır. Yine içerdiği besin değerleri sayesinde cildin çok daha canlı bir görünüm kazanmasına ve sağlıklı bir hal almasına imkan tanımaktadır.

·        Yumuşak ve sağlıklı saçlar elde edilmesine imkan tanımaktadır. Kan dolaşımını arttırması sayesinde molehiya, saç köklerinin bol miktarda besin almasına imkan tanımaktadır. Bu sayede yumuşak saçlar elde edilebilmektedir.

·        Saçların güçlenmesini sağlar. Besleyici özelliği sayesinde çok daha güçlü saçlara sahip olunmasına imkan tanımaktadır.

·        Saç beyazlamasını yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir.

·        İnsan görüşünün gelişmesine katkı sağlar.

Molehiya Nelere İyi Gelir?

Molehiya son derece faydalı bir bitki olmasının yanında birçok problemin çözümünde de insana farklı avantajlar sağlamaktadır.

İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde yaşanabilecek sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde etkin bir çözüm sağlamaktadır. Normal bağırsak hareketlerini teşvik eder ve sindirim sisteminin sağlıklı tutulmasına imkan tanır.

Mide ağrısı ve baş ağrısı gibi sorunların çözülmesinde son derece etkilidir.

Molehiya özellikle kuru cilde sahip olanlarda yaşanılan sorunların giderilmesinde son derece etkilidir. Cildin yumuşak, esnek ve pürüzsüz bir yapıya sahip olasına olanak tanımaktadır. Özellikle kuru ciltten kurtulmak isteyenler için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Akne ile mücadele etmede başarılıdır. İçeriği ile sivilceler ile savaşmada yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte hasarlı dokuların yeniden inşa edilmesine imkan tanımaktadır.

Molehiya İçindeki Vitaminler

Molehiya içindeki vitaminler saymakla bitmeyen bitkilerden bir tanesidir. Zaten bu sebepten molehiyanın düzenli tüketimi insan sağlığında birbirinden benzersiz faydalar sağlamaktadır. Molehiya içerisinde A, E, V ve B1 vitaminlerini barındırmaktadır.

Molehiya Kalorisi

Molehiya kalorisi oldukça düşük olan besinler arasında yer almaktadır. Kalorisi bu kadar düşük olmasına karşın düzenli tüketimde insana kazandırdıkları paha biçilemez boyutlardadır. Yaklaşık olarak 100 gram molehiya 40 ya da 50 kalori civarında ölçülmüştür.

Molehiya Zararları

Molehiya bilinen birçok faydasına rağmen ciddi zarar verici bir özelliğe sahip değildir. Yani molehiya zararları ele alındığı zaman ciddi durumlar ile karşılaşılmamaktadır. Ancak yinede aşırı tüketimde farklı yan etkiler gösterebilmektedir. Bu sebepten düzenli ve kararında tüketilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap