Misvak Kullanmanın Dindeki Yeri! Misvak Ucu Nasıl Açılır?

Misvak kullanmak her Müslüman’ın tercihi olmakla beraber Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da herkese tavsiye edilmiştir. Ağız ve diş sağlığına fazlasıyla önem veren peygamberimiz özellikle bunun için misvak önermiştir. Zira Misvak kolay kullanımı, taşınabilir olması ve ihtiyaç duyulan her an hemen uygulanabilirliği ile büyük bir pratiklik sağlar. 

Misvak kullanmak ile ilgili Hz. Aişe tarafından rivayet edilen bilgi şöyledir. ‘’Misvak hem ağzınızın temiz kalmasına hem de bu vesileyle rabbinizin razı gelmesine neden olur’’. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından özellikle belirtilen ve kullanılması tavsiye edilen Misvak ağız ve diş sağlığını en iyi şekilde yaptığı için çok önemlidir. Ayrıca peygamberimiz tarafından Misvak ile temizlenmiş bir ağızla kılınan namaz, temizlenmemiş bir ağızla kılınan namazdan çok daha faziletlidir buyurmuştur. 

Misvak kullanmanın faydaları arasında da ağız ve diş sağlığı açısından çok önemli pek çok kriter vardır. 

  • Yemekten sonra ağızda kalan kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur
  • Diş çürümelerine karşı etkili olduğu bilinmektedir
  • Ağız kuruluğunun da önüne geçer
  • Diş sağlığının korunmasıyla akıcı ve güzel konuşmayı mümkün kılması
  • Diş etlerinin güçlenmesini sağlaması
  • Sesi ve cildi güzelleştiren bir etkisi olması
  • Antiseptik özelliğinin olması
  • Diş eti kanaması gibi sorunların önüne geçmesi 
Misvak Kullanmanın Dindeki Yeri! Misvak Ucu Nasıl Açılır?
Misvak Kullanmanın Dindeki Yeri! Misvak Ucu Nasıl Açılır?

Misvak Çeşitleri Nelerdir? Ucu Nasıl Açılır?

Misvak çeşitleri kuru ve yaş olarak iki ana gruba ayrılır. Aynı zamanda bu taze misvak olarak da adlandırılır. Misvak alındıktan hemen sonra yatay şekilde kullanılmadan evvel açılmalıdır. Ucunu açmak için bir bıçak yardımıyla ya da elinizle hamle yapabilirsiniz. Ancak zorlanıyorsanız bir saat kadar suda bekletmek sizin için daha kolay bir adım olacaktır.

Aynı zamanda su yerine gül suyunda bekletmek pek çok Müslüman tarafından tercih edilen bir metot olur. Misvak ucu yaklaşık olarak 1 santimetre kadar açıldığında yeterli olacaktır. Ardından bazı uzantıları diş ve diş etinize zarar vermemesi açısından yatay kullanımda herhangi bir zorluk yaşatmayacaktır. Bazı durumlarda misvak aşırı kullanımdan ötürü yumuşamaya başlar ve aslında bu bağlamda etkisini yitirir.

Böyle durumlarda ise misvak kesilmeli ve ucu tekrardan açılmalıdır. Yontma işlemini kolayca yaptıktan sonra yıkayarak tekrardan kullanmaya devam edebileceğinizi vurgulamak gerekiyor. 

Misvak çeşitleri arasında ise bilinir iki farklı alternatif vardır. 

  • Kuru Misvak

Kullanmaya başlarken zorlanmamak adına bir gün evvel suyun içerisine bırakılmalıdır. Bekledikten sonra ise ucu açılarak kolayca kullanıma başlanabilir.

  • Taze Misvak

Taze misvak hemen kullanmaya hazır olan bir misvak türüdür. Yontulduktan sonra liflerin daha da açılması için azı dişleri kullanılarak ısırılması işinizi kolaylaştırabilir. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in sünnetlerinden birisi olan misvak kullanımı bir Müslüman’ın ağız ve diş sağlığı için en önemli kırmızı çizgisi olmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap