Mısır Püskülü Çayının Faydaları

misir-puskulu-cayinin-faydalari-81688

Life benzer ve sarı saçaklardan oluşan mısır püskülü mısır koçanlarının uç kısımlarında bulunmakta ve genellikle yaz aylarında ve özellikle Temmuz ve ağustos a..

01Life benzer ve sarı saçaklardan oluşan mısır püskülü mısır koçanlarının uç kısımlarında bulunmakta ve genellikle yaz aylarında ve özellikle Temmuz ve ağustos aylarında oluşmaktadır.

İçerisinde bulunan sodyum, potasyum ve bol miktarda kalsiyum gibi faydalı maddeler barındırdığı için sağlığımız için oldukça faydalıdır ve tüketilmesi oldukça önemlidir.

Mısır püskülü çayının faydalarını kısaca sayacak olursak;

Kalp ve damar sağlığımızı korumakta oldukça etkilidir ve aynı zamanda gut ve romatizma hastalıklarına karşı birebir iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemine karşı da birebir etkilidir, vücudumuzu güçlendirerek direncini artırır ve hastalıklara karşı korunaklı hale getirir ve çağımızın önemli sorunlarından biri olan kronik yorgunluğu giderir. Kadınlarda adet öncesi dönemin en önemli belirtilerinden olan stres, aşırı sinirlilik, hassasiyet, gerginlik ve huzursuzluğuna karşı etkilidir ve sinir sistemimizi yatıştırarak gerginliği ortadan kaldırır.

Yine bayanlarda sıklıklar görülen sistit sorunlarına ve erkeklerin korkulu rüyası olan prostat iltihabına karşı oldukça etkilidir. Bakterilerden meydana gelen mesane ve idrar yollarındaki iltihaplarda da etkili olduğu kanıtlanmıştır. İdrar söktürücü özelliği olduğu bilinmekte ve idrar yollarına ait enfeksiyonlarda ve vücudumuzda birikmiş olan ve bizi aşırı rahatsız eden ödemin atılmasında oldukça faydalıdır.

Gördüğünüz gibi sayısız faydası olan ve mutfaklarımızın olmazsa olmazı mısır püskülü çayının yapımı ise oldukça kolay ve pratiktir. Temizleyip ayıkladığımız mısır püsküllerini kaynar suyun içine atarak yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakalım. Daha sonra da hazırlanan bu çayı önce süzdükten sonra tüketelim. İsteğe bağlı olarak bal ya da çeşitli tatlandırıcılar ile de kullanabileceğimiz mısır püskülü çayının günde iki yada üç bardaktan daha fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Gereğinden fazla tüketilmesi halinde idrar söktürücü özelliği ile bilinen mısır püskülü çayı vücutta aşırı su kaybına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda hamileler tarafından da kullanılması önerilmeyen çayın; diyabet ve şeker hastaları ve bu hastalıklara ait ilaçları kullanan kişiler tarafından da kullanılmaması gerekmektedir. Kanın pıhtılaşmasını sağladığı için kan ile ilgili ilaç kullananlar ve kanında pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerinde doktora danışmadan ya da kontrollü olarak bu çayı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol