Mısır Nişastası İle Ev Temizliği Nasıl Yapılır

misir-nisastasi-ile-ev-temizligi-nasil-yapilir-62802

Mısır nişastası sadece yemeklerde değil süt ve su ile karıştırılarak ev temizliğinde de kullanılır. Bu karışım ile zorlu yağ izleri bile kolaylıkla geçer.

Temizleyici doğal ürünlerden bir tanesi ise mısır nişastasıdır. Doğal olarak kullanılabilecek olan mısır nişastasını genelde süt ya da suyla karıştırarak bir karışım elde edebiliriz. Bu tamamıyla tercihe bağlı bir seçim olmakla beraber halı lekeleri için bir numaralı temizleyici malzemelerden birisi olarak görülür.

Ev hanımlarının bildiği ve yıllardan beri uyguladığı bu temizleyici doğal karışım sizinde imkânsız olarak gördüğünüz kirleri arındırabilir.

Mısır nişastasıyla temizlik yapmak için öncelikli olarak karışımı hazırlamamız gerekiyor. Bu aşamada malzemelerin dozajını iyi ayarlamak önemlidir. Çünkü elde etmemiz gereken karışımın şekil olarak jel kıvamında olması gerekir. Aksi halde temizlik formunun tam olarak yerine getirilemeyeceğini, buna ek olarak uygulamanın zor olacağını belirtmek istiyoruz.

Mısır Nişastası Ev Temizliğinde Nerelerde Kullanılabilir?

Mısır nişastası ev temizliği için kadınların bir numaralı tercihi olarak bilinir. Çoğunlukla ise halı temizliği için aktif olarak kullanılır. Genellikle herkes süt ile yapsa da su karıştırılarak elde edilebilir.

Malzemeler

Mısır Nişastası
Süt (Ya da Su)

Hazırlanışı

Temizleyeceğiniz alanın büyüklüğüne bağlı olarak mısır nişastasının miktarını belirleyin.

Sonrasında azar azar su eklemek kaydıyla jel kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Eğer fazla su eklerseniz mısır nişastası takviye ederek kıvamı arttırabilir, nişastayı fazla eklemişseniz su ile daha da açabilirsiniz.

Suyun yerine süt kullanmanın daha etkili olduğu ortak görüş olsa da bu tamamıyla kendi tercihinize kalmıştır.

Mısır Nişastası İle Leke Temizliği Nasıl Yapılır?

Lekelerin nerede olduğu elbette önemli bir konudur. Fakat bu jeli kıyafetler üzerinde, döşemeler üzerinde kullanabilmek mümkündür. Kullandıktan sonra jel kıvamının sertleşmesi gerekiyor. Ardından ise sertleşen bu karışımın arındırdığı kirlerle beraber makine yardımıyla çekilerek temizlik sonlandırılabilir.

Mısır Nişastası İle Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Halı temizliği için nişastayı süt ya da suyla karıştırmanıza gerek yoktur. Temizleyici ve koku giderici etkisini daha etkin alabilmek için halınızın toz halindeki nişastayı emmesi gerekiyor. Öncelikle elinize mısır nişastasını alarak halınızın üzerine serpelemek suretiyle dağıtın. Ne kadar yoğun olursa o kadar daha faydalı olacağını unutmayın. Serptikten sonra ortalama olarak birkaç saat beklemenizde yarar var. En az yarım saat geçtikten sonra süpürmeye başlayabilirsiniz. Kuru bir temizlikle halınızdaki kirlerden arınabilir, hoş bir kokuyla mevcut kötü kokuları bastırabilirsiniz.

Mısır Nişastasıyla Yağ İzlerini Temizlemek

Yağ izleri her mutfağın korkulu rüyalarındandır. Çoğunlukla duvarlara ve perdelere sıçraması, fayansları sarartması en sık rastlanan türlerindendir. Doğal olarak mısır nişastasını yine suyla kullanmak en doğrusudur. Fakat fayans üzerinde ya da duvarda su ile hazırladığımız jel kıvamındaki karışım durmayacaktır.

Bu nedenle ıslattığımız temizlik bezinin üzerine mısır nişastası serptikten sonra silme işlemine başlamalıyız. Haliyle yağ lekelerini ovdukça arınacak, hem duvarlarda hem de fayanslarda hijyen belirtileri gözünüze çarpacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap