Miran İsminin Anlamı

Miran İsmi

Miran İsminin Anlamı Doğumdan itibaren yaşamın her anında isimlerin etkisi hissedilebilir. Mizacın destekçisi olan isimlerin anlamını bilmek ve taşımak gerekir. Miran isminin anlamı son zamanlarda gerek dizilerden gerekse sosyal mecralardan fazlaca duyulması sebebiyle merak edilir olmuştur. Beyler anlamında kullanılan Miran ismi eskilerden gelen bir isim olsa da yeni yeni duyuluyor olabilir. Miran İsminin TDK’deki anlamı mir kökünden gelen ve bey de denilen bir anlam taşır. Farsçadan Türkçe ‘ye girmiş olan bu ismin ülkemizin doğu bölgelerinde sık sık görmek mümkün. Yeni doğan bebeğe KuranKerim’de geçen bir ad koymak gibi bir alışkanlık olsa da bu isim için böyle bir şey söz konusu değildir. 

Yapılan araştırmalarda ismin kişilik üzerindeki etkisi hayli fazla olduğundan Miran isminin analizi de merak uyandırır. Genellikle başarılı ve azimli kişilerin sahip olduğu bu isim yapılan analizleri haklı çıkarır niteliktedir. Kişiye pes etmeyen ve irade sahibi bir özellik katar.  Miran isminin anlamı var olan hedefe ulaşmak için tüm imkânlarını kullanan ve mücadeleci kimseler olan beylerin özverisini taşır. Genellikle çalışkan olan bu kişiler hayata sıkı sıkı tutulurlar ve istediklerini elde ederler. Aynı zamanda zeki ve özgüveni yüksek kişilerdir.

Miran İsminin Anlamı
Miran İsminin Anlamı

Miran isminin kişilik analizi yapıldığında bu ismi taşıyan erkeklerin mücadeleci, genellikle başarılı, disiplinli ve idealist oldukları görülür. Bir beyin sahip olduğu özellikleri üzerlerinde taşır ve hayatları boyunca bunu hissettirirler. Son dönemlerde televizyon ekranlarından da kulağa gelen Miran isminin daha çok kullanmaya başlanması hiç de tesadüf değildir.  Doğu kültürünün esintilerini taşıyan Miran isminin anlamı bu yörenin mücadeleciyi ve dik duruşuyla ilgili bilgi verir. İki isim taşımayı uygun bulan kişilerin Miran isminin yanına başka isimler de koyduğu görülür. Kürtçe ‘de çok sık kullanarak oldukça yaygınlaşan bu erkek isminin başka bölgelerde de karşılaşıldığı görülür. İki ismin aynı anda kullanıldığında ve Miran ismine benzer isimler araştırıldığında Mirza ya da Mir isimlerinin birlikte kullanıldığı görülebilir. 

Dini hassasiyet neticesinde genellikle yeni doğan bebeğe isim koyarken caiz mi yoksa değil mi diye soru işaretleri olabilir. Miran isminin anlamı bakımından herhangi bir olumsuzluk çağrıştırmadığından böyle bir durum söz konusu değildir. Dini açıdan bakıldığında yasaklanmış ya da uygun olmayan isimlerden olmayan bu ismin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Tüm bu sebeplere dayanarak Miran ismi caiz mi sorusunun yanıtı verilmiş olur.

Sevdiğini ve tüm maneviyatını korumak için kulağa mücadeleci bir tını bırakan Miran isminin anlamı beylerbeyi kavramını yoğun olarak hissettiriyor. İsmin genel anlamı bu şekilde açıklansa da harf analizi denilen bir araştırmayla fazlasıyla anlam çıkarmak mümkün. Tek tek bakıldığında korkusuzluk, duygularını aktarmada başarılı olma, ilham almayı bilme gibi özellikler de sayılabilir.

Son dönemlerdeki Hercai dizisinde Miran karakterine hayat veren Akın Akınözü ile bu ismin bilinirliği artmış ve dikkat çekmiştir. Miran ismine sahip ünlüler olarak Akınözü ‘nün canlandırdığı karakter sayılabilir. Diziden sonra Miran isminde artış olmuş ve yeni doğan bebeklere koyulmaya başlanmıştır.

Miran isminin anlamı kulağa hoş gelmesi, olumlu ve iyi iz bırakan hisler vermesi açısından konulabilir. Yanına eklenebilecek başka isimlerle de bir bütün oluşturabilir ve erkek ismi olarak tercih edilebilir. Herkeste bulunmayan, fazlaca duyulmamış isimleri daha cazip bulan ebeveynler bu ismin farkına varıp bebeklerine koyabilir. Miran isminin anlamı ilgi çekici olduğu kadar telaffuz açısından da hoş bir ses bıraktığı için Farsçadan dilimize girmiş bu isimle ilgili olumlu ifadeler bulunur. Yine anlam bakımından birbirine yakın olacak isimlerle tercih edildiğinden Hem söyleşi kolay hem de güçlü anlamıyla tercih sebebi olabilir.

Miran isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sevindirici gün; Mutluluk veren gün
  • 2 – Beyler
  • 3 – Barış, huzur (Slav dillerinde).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Söylenişi: mi:ran
Kuran ‘da geçmiyor.

Miran ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Miran ismini kullanan 11.524 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Miran ismini kullanan 1.629 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Miran ismini kullanan 320 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Miran ismini kullanan 411 kişi bulunmaktadır.

Miran isminin Türkiye sıralaması

Miran en çok kullanılan 1000. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 455. isimdir.

Miran ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4.314 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Miran isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Miran isminin Harf Analizi

Kişiye Miran ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Miran İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Miran ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Miran isminin anlamını gözden geçirin!

Miran İsminin Numerolojisi

Miran isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
İ: on iki
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap